Ania z Wyspy Księcia Edwarda

Okładka książki Ania z Wyspy Księcia Edwarda
Lucy Maud Montgomery Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 9) Seria: Kolekcja Ani z Zielonego Wzgórza literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ania z Zielonego Wzgórza (tom 9)
Kolekcja Ani z Zielonego Wzgórza
The Blythes Are Quoted
Ringier Axel Springer Polska
2020-01-14
2020-01-14
Paweł Ciemniewski

więcej Więcej

Ta część jest ostatnim spotkaniem z Anią Blythe, dawniej Anią Shirley z Zielonego Wzgórza. Jest to najbardziej rozbudowany pod względem treści tom, pewnie też dlatego oczekiwałam od tej części zbyt wiele, a na pewno dokończenia pewnych niedopowiedzianych i niedokończonych wątków z poprzednich części, które najpewniej nurtowały Czytelnika do samego końca tej sagi.

Ku mojemu...

Bardzo lubię książki pani Montgomery i jej serię o Ani Shirley i bardzo mi smutno, że się zawiodłam na tej, ostatniej przecież, powieści o Ani.To już nie to, nie ten klimat, nie ci mili bohaterowie; rozmowy jakieś sztuczne, a opowieści jakby się już wcześniej czytało. No cóż, szkoda.

Zdecydowanie najbardziej opornie mi się czytało tą książkę z całej serii, jednak na koniec dzięki lepszemu zrozumieniu autorki patrzę na nią inaczej. Co niestety nie zmienia faktu, że to nie jest moja ulubiona i najłatwiejsza w odbiorze część.

Książka zupełnie inna niż wcześniejsza twórczość pani Montgomery. Jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zniknął gdzieś sielski klimat kanadyjskiej prowincji, a ludzi dopadły wszelkie możliwe słabości i skłonność do niegodziwości. W każdym niemal opowiadaniu spotykamy kogoś, z kim niezbyt chętnie zawarlibyśmy znajomość. Jest to albo kobieta mściwa, pełna nienawiści i...

Liczyłam na to, że „Ania z Wyspy Księcia Edwarda” będzie dla mnie takim kojącym oddechem, tak jak było to w przypadku innych książek z tej serii. Niestety, tym razem musiałam dłużej szukać tej radości czytania i przez pewien czas opornie szło mi poznawanie tego zbioru opowiadań. Nie trafiła mi też jakoś szczególnie do serca poezja przewijająca się przez książkę, chociaż...

To nie będzie opowieść o Ani, chociaż tytuł może to sugerować. To opowieść w bardzo luźny sposób nawiązującą do Ani i jej rodziny, ale i tak warto przeczytać, aby pożegnać Blythe'ów...

Tom ten zamyka cykl książek L. M. Montgomery, w których pojawia się Ania [Shirley] Blythe.
To zbiór luźnych opowiadań poprzetykanych rozdziałami zawierającymi wiersze autorki, które tutaj opatrzyła podpisami Ani i Waltera Blythe'ów, wraz z kilkoma wersami myśli i wspomnień, jakie utwory te wywołują w poszczególnych członkach rodziny Blythe.
Te rozdziały niezbyt mnie...

Trochę się rozczarowałam. Oczekiwałam dużo bardziej szczerej opowieści o Ani i Gilbercie, choć to i tak postęp w porównaniu ze sporą ilością lukru w pozostałych częściach serii. Mimo to nie był to czas stracony, a to za sprawą opowiadania "Niepozorna kobiecina" oraz posłowia wyjaśniającego sporo z życia autorki.

Kolejna książka związana z rudowłosą Anią. Jest inna niż cała seria Ani z Zielonego Wzgórza. Opowiada nie tylko o samej bohaterce, ale także o innych bohaterach. Nie jest lekka i przyjemna jak pozostałe, ale tak samo wciąga jak cała Ania.
Czas szybko zleciał czytając kolejną książkę o rudowłosej bohaterce, którą dzięki pokochałam czytać książki. Szczególnie grube.

Dla mnie to już jednak nie to samo, co wcześniejsze części. Wojenna "Rilla ze Złotego Brzegu" była majstersztykiem i to chyba jest pewne zakończenie pięknej serii, a ta część jest już tylko uzupełnieniem - wycinkiem pewnych historii, które też nawet nie bardzo mogą poskładać się w całość. Dobra, ale nie rzuca na kolana.

3 713
    1 999