Zimny wiatr

Okładka książki Zimny wiatr
Arnaldur Indriðason Wydawnictwo: Cykl: Erlendur Sveinsson (tom 7) Seria: Seria Sensacji i Kryminału kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Erlendur Sveinsson (tom 7)
Seria Sensacji i Kryminału
Vetrarborgin
2014-01-01
2014-01-01
Jacek Godek
literatura islandzka

więcej Więcej

Kolejny dobry skandynawski kryminał. Posępny, zimny i ku mojemu zadowoleniu niejednoznaczny. Główny bohater - uginający się pod ciężarem problemów aktualnych i dawnych, niekoniecznie poprawne politycznie podejście do problemu imigracji (tu imigracji z Azji), czy krytyczne spojrzenie na izolowane i niewielkie społeczeństwo Islandii, to dobry zestaw na stworzenie ciekawej...

Z każdą kolejną czytaną przeze mnie książką tego islandzkiego autora rośnie moja ocena jego twórczości. Bardzo dobry kryminał. Mroczny, posępny, surowy, taki....skandynawski. Oprócz ciekawej i złożonej zagadki kryminalnej książka zawiera sporo psychologicznych i społecznych aspektów. Psychologizm postaci oraz trudne problemy społeczne nękające Islandię pogłębiają dramatyzm...

Przeczytałam w kilka godzin. Wciągnęła mnie. Nie czytałam innych pozycji tego autora, ani zresztą żadnego innego z Islandii. Zastanawiam się, czy wątek rasizmu, który przewija się w książce i właściwie dominuje w przypuszczalnych motywach zbrodni, jest elementem użytym jedynie do tej konkretnej powieści, czy też odzwierciedla współczesne nastroje i problemy danego kraju -...

Zimny wiatr to esencja tajemniczego i mrocznego kryminału. Jeśli dodać do tego sugestywność, realizm oraz napięcie, to wychodzi z tego naprawdę mocna i zapadająca w pamięć opowieść osadzona na islandzkiej ziemi. Bo jeżeli chodzi o kryminał, jest to idealna sceneria na wciągającą akcję.

Mogło być lepiej ale nie był to aż tak stracony czas czytając tę książkę.

Dobra, zaskakujace zakonczenie. Ciekawe przescie od bohatera do bohatera. Widac, jak mala jest spolecznosc islandzka i, ze tutaj kazdy kazdego zna.

Arnaldur, jak to Arnaldur, moim zdaniem zawsze pisze dobrze, więc zawsze warto go polecić. Jednak "Zimny wiatr" nie wciągnął mnie tak jak inne części serii. Nie wiem, może ta była bardziej... hm, przegadana? Smutniejsza? Jakaś taka melancholijna? W każdym razie czegoś jej brakowało.

Spotykamy się z komisarzem Erlendurem w styczniowym Reykjaviku, gdzie policja natrafia na...

Ocena - bardziej z sentymentu niż z faktycznej wartości książki. Bardzo cenię tego autora, za styl, język, za samą umiejętność opowiadania historii. Można przedstawiać rozmaite problemy społeczne nie wywołując u czytelnika obrzydzenia na twarzy przytaczanymi opisami. I ja to bardzo szanuję - jak pewna znana postać promowane konto w banku.

Ech, no takie to sobie. Bohaterów polubiłam kilka tomów temu i ta sympatia pozostaje.
Mam słabość do tego, co islandzkie, dlatego też autor ma ułatwione zadanie i wiele mu wybaczam. Pewnie będę cykl czytała dalej, ale żebym była pełna zachwytów, to powiedzieć nie mogę.

Kolejny świetny kryminał Indridasona. Tym razem autor porusza temat imigrantów na Islandii. Jak się bowiem okazuje stanowią oni bardzo dużą cześć społeczeństwa. Na jednym z osiedli w Reykjaviku zostają znalezione zwłoki małego Taja. Czy zabójstwo zaledwie 12-letniego chłopca ma związek z rasizmem?

• 2014
  • Kryminały