Włoskie buty

Okładka książki Włoskie buty Henning Mankell
Okładka książki Włoskie buty
Henning Mankell Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Fredrik Welin (tom 1) literatura piękna
Fredrik Welin (tom 1)
Italienska skor
W.A.B.
2013-09-11
2013-01-01
2009-01-01
Ewa Wojciechowska
literatura szwedzka

Ciekawe podejście do życia głównego bohatera. Zaskakujące jak szybko wszystko w życiu się może zmienić, niezależnie od nas samych.

Kolejny raz Henning Mankel nie zawodzi. Jak każda jego książka wciąga i zmusza do refleksji.

Zgadzam się z wieloma recenzjami poniżej więc nie będę się powtarzała. Ja jednak jeszcze dopatruje się w tych dwóch książkach jakiegoś przekazu osobistego pisarza. Polecam

Powieść o dość antypatycznym bohaterze, któremu towarzyszymy w codzienności, która to miała już się nie zmienić aż do końca. Jednak skupiając się na tu i teraz i przyjmując, co przynosi kolejny dzień, można się zdziwić, jak zaskakująca przyszłość czasem rysuje się bez zapowiedzi. Powieść o tym, że rytuały i gesty są ważne mimo że nie chce nam się ich czynić.

Miałem mieszane uczucia, nie mniej przekonała mnie ta powolna narracja zaprezentowana przez Autora. Niezwykłe miejsce akcji i ciekawe jej zawiązanie sprawiły, iż pomino tego, że z pozoru w powieści niewiele się działo, można było bliżej przyjrzeć się uczuciom jakie owładnęły bohaterem i osobami, z którymi miał styczność. Dla mnie zupełnie nowa odsłona twórczości Henninga Mankella, oczywiście inna od serii z Walanderem, nie mniej emanująca prostotą i szczerością w opisach, trochę przypominającą naturalizm najbardziej znanego bohatera tego Autora zaprezentowany w Psach z Rygi. Z ciekawością sięgnę po drugi tom, tym razem Szwedzkie kalosze.

Zaskakująco spokojna i melancholijna, a jednocześnie na swój sposób wciągająca pozycja.

Atuty tej powieści to niewątpliwie: spokojny tok akcji i nostalgia. Kilka zdarzeń, jak dla mnie, mało prawdopodobnych, ale jest to udany opis życia i przemyśleń głównego bohatera.

Skandynawska opowieść o miłości, stracie i samotności. Tak właśnie, to nie jest kryminał, z jakich słynie autor, ale literatura piękna, za to klimat skandynawski i owszem, tym bardziej, że fabuła rozpoczyna się mroźną zimą.

Fredrik Welin kiedyś lekarz, teraz emeryt zamieszkuje samotnie wyspę. Pewnego dnia widzi stojącą na lodzie kobietę, kiedy ta upada Frederic biegnie z pomocą. Nie wie jeszcze, że to zdarzenie odmieni jego życie. Kim jest tajemnicza kobieta i co jej wizyta zmieni w życiu samotnego emeryta ?

Muszę przyznać, że nie polubiłam głównego bohatera, zrzędliwy, stary mruk i zgred, takie myśli towarzyszyły mi przez jakiś czas. Za to kobiety, które pojawiły się w jego życiu to już inna sprawa...

Nie ma tu wartkiej akcji, ani wielkich jej zwrotów, ale było kilka niespodzianek. Ogólnie spędziłam dobrze czas z książką, za jakiś czas z pewnością sięgnę po drugą część.
Polecam.

Woda, dookoła woda, skaliste wybrzeże i parę drzew. To otoczenie, w którym ukrył się przed światem stary człowiek. Ukrył się już wiele lat temu, bo chciał uniknąć odpowiedzialności za to co mu w życiu nie wyszło i przed czym uciekał. I tak mieszka sobie na swojej wyspie ze starym psem, starym kotem i morwiskiem na stole. Kontakty z ludźmi ograniczył do niezbędnego minimum, ale czy to jest gwarancją tego, że można całkowicie wykreślić przeszłe zdarzenia, które wpłynęły na obecny kształt życia… Wydaje się, że jednak nie. Opowieść o przemijaniu, umieraniu, konsekwencjach.

Spokój, cisza, samotność ... Takie słowa przychodzą mi na myśl, kiedy chcę opisać tę powieść. Poznamy tu bohaterów, którzy wiodą zupełnie nietradycyjne życie... Każdy z nich inne, naznaczone wydarzeniami z przeszłości. Jednak w pewnym momencie ich losy się łącza, wydarzenia z ich życia splatają... Wszystko w otoczeniu szwedzkich krajobrazów morskich... Może bez wartkiej akcji, ale z pewnością bez nudy :-)

• Audiobooki