Włoskie buty

Okładka książki Włoskie buty
Henning Mankell Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Fredrik Welin (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Data 1. wydania:
2009-01-01
Ewa Wojciechowska
literatura szwedzka

Spokój, cisza, samotność ... Takie słowa przychodzą mi na myśl, kiedy chcę opisać tę powieść. Poznamy tu bohaterów, którzy wiodą zupełnie nietradycyjne życie... Każdy z nich inne, naznaczone wydarzeniami z przeszłości. Jednak w pewnym momencie ich losy się łącza, wydarzenia z ich życia splatają... Wszystko w otoczeniu szwedzkich krajobrazów morskich... Może bez wartkiej akcji, ale z pewnością bez nudy :-)

Nieśpieszność tej książki, niebezpiecznie ocierała się o nudę.
Poznajemy dziwacznie zachowującego się i postępującego Frederika, jak rozumiem w miarę odkrywania jego historii, mamy go zrozumieć, odkryć powody jego zgorzknienia i odosobnienia, ja niestety tego nie wyłapałam jego dusza pozostała dla mnie niezrozumiała.

Nieśpieszność tej książki, niebezpiecznie ocierała się o nudę.

Gdzieś tak do połowy mnie irytowała. Wiało mi banałem i prostym rozgoryczeniem starego człowieka. Nie miałem tego drugiego dna, tego miejsca, gdzie mogę wdepnąć suchą stopą i już nie jest sucha. Ja lubię wdepnąć. Później był taki fragment umierania. Trójka rozbitków życiowych. Świadomych, że nic nie da się naprawić. Nic uratować. Że to coś już uciekło. A jednak przez chwilę są razem. To trudne "razem". Bolesne. Pełne goryczy. I piękne.
Dla tej chwili, dla tego ułamka życia, było warto. Dla nich - warto przeżyć to całe, smutne życie. Dla mnie warto było o tym przeczytać. To jedna z takich, pozornie prostych książek. O błędach. O starości, która jest czasem, aby te błędy całego życia sobie oswoić. I, w jakimś sensie, je polubić. To nasze błędy. Czyż nie?

Bardzo spodobał mi się klimat tej powieści i jej nieśpieszna narracja. Surowy klimat skandynawskiej przyrody, ciekawe postacie. Powieść o życiu, rozmyślaniu, śmierci, bo im bliżej jesteśmy śmierci, tym bliżej życia.
Cieszę się, że jest druga część.

Cieszę się, że jest druga część.

Przyjemna podróż w głąb ludzkiej natury, ciekawie napisana. Podobała mi się szczerość głównego bohatera, jego prostolinijność i zdroworozsądkowe podejście do wielu spraw a także pokorę, której tak wielu teraz brakuje. W ogóle w tej opowieści dużo jest takiej naturalnej prostoty. Ale mi również czegoś jednak zabrakło, jakiegoś wyraźnego zakończenia, puenty.

Świetnie poprowadzona narracja z głównym wątkiem przemijania i zaprzepaszczonych szans. Tempo idealnie dostosowane do tematu, dobrze się to czytało. Wręcz płynie się wraz z tekstem. Za jakiś czas sięgnę po drugi tom na pewno.

Samotnego Fredrika Welina, którego każdy dzień był podobny do poprzedniego w ciągu ostatnich dwunastu lat, nagle odwiedza była ukochana, która zostawił bez słowa wyjaśnienia. Prosi go o spełnienie obietnice, która jej kiedyś złożył. Dzięki temu spotkaniu wracają do niego nie tylko dobre wspomnienia ale ogromne wyrzuty sumienia. Nie są one spowodowane porzuceniem ukochanej ale błędem lekarskim, który popełnił. Splot wielu wydarzeń kończy się dokładnie rok po pojawieniu się postaci na tafli lodu.
Książka pokazuje jak wiele w życiu może się zmienić w ciągu chwili.

Książka nie dla każdego. Bohaterem jest 66 letni emerytowany lekarz, który po popełnieniu błędu lekarskiego wycofuje się z życia na samotną wyspę i praktycznie egzystuje nieśpiesznie w domu dziadków. Tu dociera do niego kobieta, która była jego kochanką przed 40 laty. Teraz jest śmiertelnie chora i jakby chce się z nim rozliczyć z życia. Bohater przygląda się sobie w kontekście zdarzeń, które zawalił przez niebranie odpowiedzialności za swoje działania. To gorzkie widzenie relacjonowane dosyć beznamiętnie. Przygnębiające ale o ważnych sprawach. Nie jest to łatwa lektura. Ja polecam.

Kompletne zaskoczenie.
Inna forma.
Inne tempo.
Inny pomysł.

Dałam sie złapać.
mnie sie podobało.
z ta ksiażka nie da sie tak szybko, do przodu.
trzeba na nią czas.
polecam na długi wieczór.

Kompletne zaskoczenie.
Inna forma.
Inne tempo.
Inny pomysł.

Dałam sie złapać.
mnie sie podobało.
z ta ksiażka nie da sie tak szybko, do przodu.
trzeba na nią czas.
polecam na długi wieczór.

Cudowny klimat, leniwe tempo i autentyczne wzruszenia. "Włoskie buty" i "Szwedzkie kalosze" to obowiązkowe pozycje dla każdego miłośnika literatury skandynawskiej.