Zimny wiatr

Arnaldur Indriðason Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Erlendur Sveinsson (tom 7) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
Vetrarborgin
2016-08-17
2013-08-28
Jacek Godek
W.A.B.
literatura islandzka Erlendur Sveinsson Jacek Godek
Vetrarborgin
Erlendur Sveinsson (tom 7)
kryminał, sensacja, thriller
2016-08-17
Jacek Godek
Mroczna Seria
literatura islandzka Erlendur Sveinsson Jacek Godek

Dobra, zaskakujace zakonczenie. Ciekawe przescie od bohatera do bohatera. Widac, jak mala jest spolecznosc islandzka i, ze tutaj kazdy kazdego zna.

Arnaldur, jak to Arnaldur, moim zdaniem zawsze pisze dobrze, więc zawsze warto go polecić. Jednak "Zimny wiatr" nie wciągnął mnie tak jak inne części serii. Nie wiem, może ta była bardziej... hm, przegadana? Smutniejsza? Jakaś taka melancholijna? W każdym razie czegoś jej brakowało.

Spotykamy się z komisarzem Erlendurem w styczniowym Reykjaviku, gdzie policja natrafia na...

Ocena - bardziej z sentymentu niż z faktycznej wartości książki. Bardzo cenię tego autora, za styl, język, za samą umiejętność opowiadania historii. Można przedstawiać rozmaite problemy społeczne nie wywołując u czytelnika obrzydzenia na twarzy przytaczanymi opisami. I ja to bardzo szanuję - jak pewna znana postać promowane konto w banku.

Ech, no takie to sobie. Bohaterów polubiłam kilka tomów temu i ta sympatia pozostaje.
Mam słabość do tego, co islandzkie, dlatego też autor ma ułatwione zadanie i wiele mu wybaczam. Pewnie będę cykl czytała dalej, ale żebym była pełna zachwytów, to powiedzieć nie mogę.

Kolejny świetny kryminał Indridasona. Tym razem autor porusza temat imigrantów na Islandii. Jak się bowiem okazuje stanowią oni bardzo dużą cześć społeczeństwa. Na jednym z osiedli w Reykjaviku zostają znalezione zwłoki małego Taja. Czy zabójstwo zaledwie 12-letniego chłopca ma związek z rasizmem?

Mam mieszane uczucia co do tego kryminału, z jednej strony rozwiązanie zagadki kryminalnej czyni z "Zimnego wiatru" najlepszą z dotychczas przeczytanych powieści Indridasona, wyjaśnienie okoliczności, które doprowadziły do zabójstwa Eliasa są takie mocno zakotwiczone w rzeczywistości i nacechowane antyczną tragedią. Z drugiej strony jednak pojawia się tutaj promocja...

Solidny kryminał. Co mnie ujęło, to nie za duża porcja osobistych wycieczek wokół głównych bohaterów. I wreszcie kryminał ("skandynawski") gdzie kobiety nie rzucają się jak harpie na bułeczki, drożdżówki, ciasteczka itp

Dobra powieść. Czy dobry kryminał? Można się zastanawiać. To zależy, czego się oczekuje od kryminału. Intrygi tu nie za wiele, ale autor porusza bardzo istotne problemy współczesnych europejskich społeczeństw, pisze np. o stosunku do emigrantów, samotności i tym, jak wydarzenia z przeszłości wpływają na psychikę dojrzałego człowieka.

Zaskoczył mnie gwałtowny spadek formy autora. Gdyby nie dobre poprzednie części, ta zostałaby odstawiona w połowie.

Na półkach: , , , , ,

Erlendura, Sigurdura Oliego i Elinborg znów na tropie w islandzkiej rzeczywistości , mroczność i surowość klimatu idealnie pasuje do kolejnej sprawy.
Zwłoki dziecka zostają znalezione w zamarzniętej krwi...pchnięty nożem chłopiec, czyn zszokował społeczność.
Wielowarstwowość fabuły przeplata śledztwo w sprawie morderstwa chłopca, zaginięcie pewnej kobiety, wracają...

Dyskusje

• 2014