Krokodyl z kraju Karoliny

Okładka książki Lekarstwo na miłość Jan Batory, Joanna Chmielewska
Ocena 6,9
Lekarstwo na m... Jan Batory, Joanna ...
Okładka książki Trupy polskie Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Joanna Chmielewska, Jacek Dukaj, Artur Górski, Irek Grin, Rafał Grupiński, Marek Harny, Andrzej Pilipiuk, Maciej Piotr Prus, Sławomir Shuty, Marcin Świetlicki, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz
Ocena 5,8
Trupy polskie Witold Bereś, Piotr...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Najzabawniejsza książka tej autorki. Joanna jest tu lepsza, niż Bond i Bourne i Ossendowski razem wzięci. Polecam amatorom absurdalnego humoru i przygód, które są kompletnie nierealne, ale za to jakże widowiskowe.

Dopiero po rozpoczęciu lektury dowiedziałem się, że są jakieś dwie poprzednie części przygód Joanny - niezbyt mi to jednak zakłóciło odbiór. Nie jest to nijak ambitna literatura, ale czyta się przyjemnie. Bardzo rozrywkowa i nieco chaotyczna pozycja. Przemyślenia bohaterki i zwariowane zwroty akcji wzbudzały we mnie śmiech pomieszany z konsternacją, ale taki chyba był zamysł. Książka do przeczytania raz, ale po inne części chętnie sięgnę.

„Cud jednakże ma to do siebie, że strasznie nie lubi powtarzać się zbyt często.”

Przyjaciółka Joanny zostaje zamordowana. Czy pogodziła się z tym? Absolutnie nie. Czy na własną rękę ma zamiar rozwiązać zagadkę, która zmywa jej sen z powiek? Oczywiście. Ktoś musi dociec co się do diabła wydarzyło, a ochrona sekretów przyjaciółki to rzecz priorytetowa. Problemem może być major milicji, któremu nie za bardzo jest w smak, że Joanna samotnie próbuje odkryć prawdę…

Uwielbiam twórczość Joanny Chmielewskiej.
Na tym moja recenzja powinna się zakończyć, bo dalsze rozpracowywanie jej kunsztu, w moim mniemaniu, mija się z celem. Pani Joanna to absolutna królowa polskich komedii kryminalnych, a „Krokodyl z kraju Karoliny” to pierwsza „dorosła” książka, którą przeczytałam w dzieciństwie.
W „Krokodylu” mamy wszystko - od hazardu, przez wyścigi konne, aż po znikające w tajemniczych okolicznościach ciało. Dodatkowo akcja toczy się w dwóch miejscach - Warszawie i Kopenhadze.
Książkowa Joanna to uosobienie chaosu, nieprzewidywalna kobieta, która bardzo konsekwentnie dedukuje, główkuje i rozwiązuje sprawy do końca.
Jak podsumować całość? Wielowątkowy kryminał, który sprawi, że zaśmiejecie się do łez, ale nie zabraknie scen, od których dostaniecie wypieków na twarzy. Pozycja dla każdego fana gatunku. A kto nie czyta Chmielewskiej, ten trąba 😅

"Krokodyl z kraju Karoliny" to trzecia część przygód Joanny.
W tej części główna bohaterka musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości: jej przyjaciółka zostaje zamordowana.
Chcąc chronić sekrety swojej przyjaciółki, swoim już zwyczajem prowadzi śledztwo na własną rękę, na karku wciąż czując oddechy zaprzyjaźnionego majora milicji i swojego diabła 😉
W "Krokodylu..." oprócz tego mamy szajkę zajmującą się przemytem narkotyków, pełno hazardu 🐎, skrzynie pełną listów, parę pięknych "krokodylich" szpilek i jedne znikające zwłoki
- a wszystko to podzielone na Warszawę i Kopenhagę 🙈
Szczerze mówiąc tą część umiejscowiłam razem z Upiornym Legatem na samym dole mojej "Chmielewskiej piramidy", choć nie mogę tej pozycji zarzucić nic konkretnego, po prostu pozostałe znacznie bardziej do mnie przemówiły 😊

"Krokodyl z kraju Karoliny" to trzecia część przygód Joanny.
W "Krokodylu..." oprócz...

Możliwe, że 8 jest troszeczkę naciągane, ale 7 ma za całość i 1 za zachęcenie do lektury pozostałych książek pani Chmielewskiej. Przedstawiony kryminał jest niezwykle chaotyczny moim zadaniem, jednak to dodaje uroku i "prawdziwości" całej historii. Sama Joanna jest postacią chaotyczną, ale nieprzerysowaną, są różni ludzie podobnie jak historie. Bardzo spodobał mi wątek kastanietów, niesamowicie przemyślany. Zbierając wszystko do kupy jestem pełna podziwu dla wymyślenia tak wielowątkowej książki i doprowadzenia wszystkiego do końca.

2038
1981

Najpewniejszy sposób na przednią rozrywkę. Mimo że książka czytana n-ty raz, wciąż śmieszy.

32/52/22 „Krokodyl z kraju Karoliny” (3-cia część serii: Przygody Joanny), Joanna Chmielewska- komedia kryminalna. Ta część zdecydowanie lepsza od pozostałych, dużo się dzieje, można się pogubić w postaciach, ciekawe zakończenie. Być może z czasem skuszę się na kolejne tomy. 🤔 Przeczytaj- może, to akurat Twoje klimaty? 😊

Naprawdę ciekawa książka. Zakończenie to niespodziewane ogromne powodzenie!

Naprawdę ciekawa książka. Zakończenie to niespodziewane ogromne powodzenie!

Chętnie wracam do tej książki - bardzo podobało mi się też słuchowisko na jej podstawie!

Zapraszam serdecznie do dołączenia do mojego wyzwania czytelniczego na 2022 - szczegóły na prywatnej grupie na fb "Czytam Chmielewską".

Niestety nadal nie potrafię dostrzec kunsztu pisarskiego pani Chmielewskiej. Lektura znowu okazała się dla mnie męcząca i potrzebowałam dużo samozaparcia by ją ukończyć. Notoryczne wtręty o niczym, bezsensowne dialogi, przeskoki w czasie w rozmyślaniach głównej bohaterki spowodowały, że co chwilę miałam dziury fabularne. Początek mnie zainteresował, ale im dalej tym było gorzej. Według mnie kryminały autorki nie zestarzały się dobrze. Pokuszę się wręcz o stwierdzenie, że obecnie pani Chmielewska nie miałaby siły przebicia jako debiutantka. Dla mnie ani humor ani kryminalne intrygi nie wyróżniają jej tytułów, a upodobanie autorki do chaosu powoduje u mnie totalne otumanienie. Jednak obieram sobie za cel na ten rok by znaleźć taki tytuł pani Chmielewskiej, który mi się spodoba. Mam nadzieję, że cel ten okaże się wykonalny.