Księżycowy Kamień

powieść detektywistyczna

Oficjalne recenzje i

Klątwa boga Wisznu

[ 12 ] Link do recenzji

Nie muszę nikogo przekonywać o tym, jak piękny jest księżyc w czasie pełni.
Podobny zachwyt wzbudziłby żółty diament-moonstone.
"niezgłębiony jak same niebiosa,a w ciemności wyrzucał z siebie swą księżycową zorzę"
Jego urok i czar kusi,sprawia że wiele osób pragnie go mieć,mimo że ciąży na nim klątwa.
Powieść pełna zwrotów akcji,wręcz czuje się na plecach oddech...

Bardzo dobra książka z kilkoma zabawnymi momentami (zwłaszcza relacja starego ochmistrza), jednak "Kobieta w bieli" jest wg mnie nr 1 tego autora.

Pięknie napisany i wciągający klasyk.

Athur Conan Doyle to to nie jest, ale jeśli faktycznie mamy tu do czynienia z prekursorstwem powieści detektywistycznej (najwyraźniej teorie na ten temat są różne), to nie sposób nie docenić dokonania autora. W powieści na główny plan wysuwają się co prawda aspekty obyczajowe, ale intryga kryminalna jest starannie rozbudowana, spójna i domknięta, i jeśli wziąć pod uwagę, że...

Powieść ogólnie fajna, interesująca, trzyma w napięciu. Intryga nieprzewidywalna.
Jedyny minus to jakoś mniej zżyłam się z bohaterami. W kobiecie w bieli bardzo byłam z nimi związana... A tu jakoś mniej. Ale ogólnie super i polecam!

Stare powieści mają swój urok, nieodparty czar dawnych lat i niespotykany szacunek dla czytelnika. Choć specyficzne - gdyż bardziej obyczajowe niż sensacyjne, snute leniwie i często nazbyt pompatyczne – sprawiają niemałą przyjemność współczesnemu czytelnikowi, karmionemu pędzącą akcją, nadmuchaną fabułą i prostym, wyzutym z polotu językiem.

Wilkie Collins przenosi nas do...

Kilka lat temu miałam okazję przeczytać "Woman in white" i autorka utkwiła mi w pamięci. Teraz sięgnęłam po "Kamień księżycowy" i również się nie zawiodłam. Podobała mi się narracja podzielona na relacje różnych osób i powolny rozwój wątku kryminalnego (książka sporych rozmiarów). Polecam.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Powieść klasyka kryminału, dziejąca się w połowie XIX wieku i opowiadająca losy tytułowego Kamienia Księżycowego - ogromnego diamentu zrabowanego z hinduskiej świątyni. Treść to kilka rękopisów osób, które były bezpośrednio zamieszane we wszystko, co się z diamentem stało. Najpierw zatem mamy stary rękopis przedstawiający historię kamienia oraz okoliczności, w jakich...

Jestem pod niemałym wrażeniem! Mimo że historia opowiedziana została głównie za pomocą dialogów, całość nie straciła nic ze swojej werwy i humoru. Collins jest mistrzem w kreowaniu zajmujących powieści; przyciąga nie tylko dobrze zawiązaną intrygą, ale co najistotniejsze – świetnie zarysowanymi portretami psychologicznymi swoich bohaterów. Zapewne nie będę wyjątkiem...

Polecam wszystkim miłośnikom twórczości A.C.Doyla i A. Christie. Bardzo fajny kryminał retro, pisany w formie wspomnień/pamiętników/listów/notatek każdego z głównych uczestników historii. Postacie były wyraziste, styl przyjemny i lekki, książka nic nie straciła z biegiem czasu, rewelacja! :)

Dyskusje

• Kryminał