Historia nowego nazwiska

Okładka książki Historia nowego nazwiska
Elena Ferrante Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Genialna przyjaciółka (tom 2) literatura piękna
literatura piękna
Genialna przyjaciółka (tom 2)
Storia del nuovo cognome
Sonia Draga
2020-02-12
2015-03-25
Data 1. wydania:
2012-09-01
Lucyna Rodziewicz-Doktór
Lucyna Rodziewicz-Doktór dziewczyna literatura włoska nastolatka Neapol odmiana losu poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości uczucie Włochy
Inne

Dla niewtajemniczonych, Historia nowego nazwiska jest tomem II, kontynuacją powieści Genialna przyjaciółka. Gdy po nią sięgałam, wciąż urzeczona częścią pierwszą, koleżanka powiedziała, że zazdrości mi, że ta historia jest dopiero przede mną. Pomyślałam, że nie może być aż tak dobrze. Jak było?

Elena Greco i Lila Cerullo, przyjaciółki od najmłodszych lat, przestają być dziewczynkami i powoli wkraczają w dorosłość. Kontynuując wątek z pierwszego tomu, Lila wychodzi za mąż i znajomość kobiet wkracza na inny poziom. Dotychczasowe plany i marzenia zderzają się z rzeczywistością, co wywołuje serie zdarzeń, z którymi mierzą się bohaterki.

Może nie ma tu spektakularnych zwrotów akcji, ale te wszystkie gesty, słowa, działania sprawiają, że trudno oderwać się od tej książki. Po raz kolei autorka udowadnia, że samym językiem i jego emocjonalnym charakterem potrafi oddać tok myślenia młodej kobiety. Uważam, że jest to niezwykła umiejętność, bo choć książka nie ma formy pamiętnika, to jednak można odnieść wrażenie, że mamy przed sobą młodą kobietę, która w chwili uniesienia dzieli się z nami swoimi przeżyciami i przemyśleniami. A te są pełne emocji, czasami wręcz sprzecznych, choć zawsze uwarunkowanych konkretnymi wydarzeniami.

I to jest właśnie siła autorki, która nie boi się kreować postaci z krwi i kości. Postaci, nad którymi się rozpływamy, by za chwilę w innych okolicznościach rzucać w nie epitetami. By się utożsamiać, stawać po której ze stron, wzburzać, w myślach klepać po plecach, po prostu przeżywać. A przy okazji odkrywać prawdziwy charakter Włoch przełomu lat 50-tych i 60-tych.

Momentami miałam wrażenie, że historia nie idzie do przodu, ale jakby szale wagi minimalnie przechylały się to na jedną, to na drugą stronę. Jakby autorka nie miała chwilowo pomysłu co dalej. Z perspektywy czasu, i całej historii, myślę jednak, że mógł to być kluczowy moment dla dalszych losów. Każda z bohaterek musiała kalkulować swój potencjalny bilans zysków i strat, co miało odzwierciedlenie właśnie w tych nieco przydługich wahaniach.

Teraz i ja mogę śmiało powiedzieć do osób sięgających po tę powieść, że zazdroszczę im przygody, którą mają przed sobą. Szczęśliwie, Elena Ferrante nie mówi ostatniego słowa w Historii nowego nazwiska, więc i przede mną kolejne literackie doznania.

Czy można czytać drugi tom nie znając pierwszej części? Myślę, że tak, ale trzeba się liczyć z brakiem kluczowego wprowadzenia. Jednak jest to historia dość osobliwej przyjaźni, której podwaliny kształtowały się od najmłodszych lat. Dlatego też ocenianie jej, czy nawet sama próba zrozumienia z perspektywy już dorosłej osoby będzie dziurawe o pewne istotne fakty. Bo to nie jest prosta historia. Oj nie…

Elena Greco i Lila Cerullo, przyjaciółki od najmłodszych lat, przestają być...

Po pierwszej czesci, ktora sie trochę dłużyła ta jest wybitna.

Po pierwszej czesci, ktora sie trochę dłużyła ta jest wybitna.

10/52, "Historia nowego nazwiska", Elena Ferrante, s. 600
(Drugi tom cyklu "Genialnej przyjaciółki")
Skończyłam wczoraj w autobusie... i och, jakie to było wspaniałe czytelnicze przeżycie! Ileż tam jest emocji, warstw, symboli i znaczeń. Jestem totalnie oczarowana, tym bardziej, że czytałam o losach Lenu i Liny, których już nie znałam z serialu (przerwanego gdzieś w trakcie bodaj 2 sezonu.... ale może wrócę do niego? 🙂)

I do tego ta tajemnica, że nikt nie wie, kim naprawdę Ferrante jest. Jestem kupiona w całości 😃. I już odpalam na kindlu trzecią część! 🙂

Moja ocena: mocne 8/10

10/52, "Historia nowego nazwiska", Elena Ferrante, s. 600
(Drugi tom cyklu "Genialnej przyjaciółki")

Druga część "Genialnej przyjacióki", minimalnie słabsza od pierwszej, ale historia nadal wciągająca.
Dziewczyny wyrosły na kobiety i doświadczają bardziej "dorosłych" i co za tym idzie poważniejszych problemów. Obie części ciekawie przedstawiają włoskie społeczeństwo, przede wszystkim sytuację kobiet, z tamtych lat.

Nadal wciągająca i urzekająca historia. Jednak trudno nazwać ją powieścią o przyjaźni. To wg mnie obraz dorastania i dojrzewania młodej kobiety z historią Włoch w tle.

Nie wiem, co napisać o tych książkach. Z jednej strony trochę mdłe i nijakie, z drugiej jednak mocno wciągające. Bohaterki dość ciekawe, jednocześnie mocno irytujące, ale jednak chce się znać ich dalsze koleje i poznawać to, co dzieje się w ich głowach. Jeśli chodzi o treść książki i jej język to dla mnie trochę taki szalony miks klimatów jak z filmów Smarzowskiego, brazylijskiej telenoweli i eleganckiej literatury pięknej ;)

Szlag mnie trafia, jak czytam opinie o tej książce. Napisać, że jest o przyjaźni to jak powiedzieć o Tusku, że nie wymawia "r". No super, każdy to wie. Tylko ślizganie się po powierzchni chluby nie przynosi. Ta książka jest o samoakceptacji, pokonywaniu własnych ograniczeń, szukaniu drogi ku innemu życiu i porównywaniu skutków różnych wyborów. Same losy Eleny i Leny to dwie kompletnie różne ścieżki życiowe. Jedna zakompleksiona, ale realizująca swój potencjał (a może nawet i wykracza poza własne możliwości). Druga miotająca się w emocjach pomiędzy miłością a zwykłym życiem (a może warto chociaż raz ulec ślepej i skazanej na porażkę miłości?). Poza tym Ferrante po raz kolejny przemyca wiele trudnych i gorzkich prawd o życiu. Tego się spodziewałem i to dostałem. Nic nas nie ogranicza poza nami samymi. Wszyscy jesteśmy zdolni, ale nie każdy ma szczęście do nauczycieli. I do zarządzania własnymi żądzami. Rozpisałem się, idę dalej pić wino.

Książka jest dość przerażająca, przesycona obrazami kłótni, wyzwisk, bijatyk, przemocy wobec kobiet i dzieci, czytając, czuje się na własnej skórze ten brud smród i ubóstwo. Czytając byłam pełna podziwu dla narratorki za to , że udało jej się wyrwać z tego świata a czasami byłam na nią wściekła że dała soba tak pomiatać. Nie lubię beletrystyki ale tutaj wyjątkowo dałam się porwać.

Wciąż nie pojmuję fenomenu Autora bądź Autorki, chociaż druga część powieści spodobała mi się dużo bardziej od tej ją poprzedzającej.
Historia nabiera tempa i rumieńców wraz z wiekiem jej bohaterów, kiedy to problemy dziewczynek i podlotków zostają zamienione na zmagania się z życiem nastolatków, a kolejno pięknych dwudziestoletnich.
Niezmiennie ciekawy portret epoki i Neapolu, wiodący motyw bohaterki skupionej na swym wykształceniu i ciekawy obraz ruchów politycznych, a w szczególności komunizmu w ówszecnych Włoszech.

Niezmiennie ciekawy portret epoki i...

Lila wywołuje we mnie straszne uczucia, im bardziej Elena opisuje i uważa ją za inteligentną, piękną, autentyczną, tym bardziej ja uważam ją za wstrętną. Niestety częściej widzę w niej fałszywą manipulantkę, która Elenę traktuje dobrze, tylko jeśli jest jej do czegoś potrzebna niż faktycznie przyjaciółkę. W tej części zapalczywie kibicuje Elenie, aby udało jej się przezwyciężyć przeszkody i odkryć wiarę w swoje możliwości.