Cierpienia młodego Wertera

Johann Wolfgang von Goethe Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie klasyka
Die Leiden das jungen Werthers
Leopold Staff
Wydawnictwo Dolnośląskie
literatura niemiecka Werter samobójstwo niespełniona miłość preromantyzm weltschmerz werteryzm Lotta
Die Leiden das jungen Werthers
klasyka
Leopold Staff
Inne

Opinie [1 042]

Książka, którą można podsumować jednym zdaniem: nieszczęśliwie zakochany w zaręczonej kobiecie Werter jęczy, wzdycha, jęczy, a na końcu strzela sobie w łeb, fundując ukochanej wyrzuty sumienia do końca życia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zaległa pozycja z listy do przeczytania.
Nie było jej w moim programie lektur.
Owiana złą sławą dochodzącą z ław szkolnych.
Według mnie wcale nie jest taka zła. Nawet jako lektura obowiązkowa.
Jest stosunkowo krótka. Napisana przystępnym językiem w formie listów, łatwo się czyta.

Goethe napisał tę książkę w wieku 25 lat i dobrze oddał rozterki nieszczęśliwie zakochanego...

Na półkach: , , , , , , , , ,

7,5/10
Sięgnąłem ponownie po "Cierpienia młodego Wertera" po części dlatego, że jej znajomość przydała mi się w pracy rocznej z oświecenia, a mało pamiętałem szczegółów. Potraktowałem to też jako wstęp do planowanego dalszego zapoznawania się z dziełami Goethego. Samej powieści nie trzeba przedstawiać, historia Wertera znana jest każdemu, tak jak jej ogromny wpływ na...

Genialna komedia. Podczas omawiania nie było lekcji gdzie się nie śmialiśmy z nauczycielką.

Nie wiele jest książek, które w tak piękny sposób potrafią opisać prawdziwą miłość. Czytając to dzieło miałem czasami wrażenie, jakoby autor czytał w moich myślach.
Wiele osób irytuje główny bohater, ja zaś byłem w stanie się z nim w stu procentach utożsamić. Moim zdaniem w zachowaniu Wertera nie ma ani cienia przesady, każdy kto się niegdyś naprawdę zakochał wie jak...

Nie da się znieść głównego bohatera i jego beznadziejo użalania się nad sobą i zatapiania się w swoim cierpieniu jakby było to w stanie uczynić z niego kogoś lepszego. Nie polecam

Jedna z najgorszych lektur szkolnych. "Cierpienia" głównego bohatera powodowały u mnie wybuchy śmiechu. Werter jest neurotyczny, przewrażliwiony i wydaje mi się, że miał chorobę afektywną dwubiegowa. A tą całą swoją "miłość" uroił sobie. Moim zdaniem książka ta zapoczątkowała modę na neurotycznych, przewrażliwionych, egzaltowanych i zaburzonych psychicznie bohaterów...

Niesamowita powieść. Kopalnia cytatów i poruszająca autentycznością opowieść o młodym człowieku napisana przez 25-letniego Goethego.
Od samego początku zakochałam się zarówno w formie,jak i treści. Miałam dużą łatwość w utożsamieniu się z bohaterem.
Jednak od równie wczesnego momentu przewidywałam, do czego prowadzić będzie fabuła i obawiałam się zakończenia, które...

Na półkach: , , , ,

Romantyzm, szczególnie niemiecki chyba nie jest dla mnie. Współczuję Werterowi, że MUSIAŁ cierpieć, jego problemy były takie górnolotne. [sarkazm mode off]

Nie wiem, nie cierpiałam nigdy tak jak on. Ale cierpiałam czytając tę książkę. I cierpi wielu nieszczęsnych uczniów, którzy muszą przeczytać tę pozycję w ramach lektury szkolnej. Wielu z nich więcej po książki nie...

Najpiękniejsza książka , która kiedykolwiek wpadła w moje łapki. Cały czas do niej wracam. Idealnie przedstawia sposób postrzegania świata przez jednostkę niezwykle wrażliwą. Jej odczucia zostają dokładnie zobrazowane dzięki kwiecistym opisom i trafnym porównaniom.
Mistrz Goethe jest geniuszem <3

30 803