Cierpienia młodego Wertera

Johann Wolfgang von Goethe Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Lektury Dla Każdego klasyka
Leiden des jungen Werthers
Franciszek Mirandola
Siedmioróg
literatura niemiecka samobójstwo niespełniona miłość preromantyzm weltschmerz werteryzm
Leiden des jungen Werthers
klasyka
Franciszek Mirandola
Lektury Dla Każdego
Inne

O dziwo, doceniłem tą książkę nie ze względu na typowo romantyczną fabułę, lecz ze względu na pewien paradoksalny przekaz. Ukazała mi jak niezależnie od czasów, nadmierna uczuciowość jest destrukcyjna dla człowieka. Przewaga uczuć, namiętności i niepotrzebnych rozmyślań jest tu jak opaska na oczy - nie ważne co przed nami faktycznie znajduje - widzimy tylko ciemność.

Wyjątkowa piękna , mądra , wzruszająca i smutna historia Wertera do Lotty. Książka pokazuje refleksje na temat życia a także to aby nie poddawać się w walce o miłość. Podczas czytania tej książki byłem bardzo wzruszony. Piękna powieść.

Lekturka jedna z mniej ciekawych.

Moi rówieśnicy nie cierpią tej książki, ale mi czytanie jej sprawiało ogromną przyjemność. Co prawda główny bohater działał mi na nerwy, ale taki urok bohatera romantycznego.

Najwybitniejsze studium rozpaczy

Miałam nadzieję przeczytać wzruszającą opowieść o tragicznej miłości. Tymczasem książka przedstawia przemyślenia i czyny niedojrzałego emocjonalnie młodego egoisty. Uważam, że książka nie posiada żadnego sensownego morału, ani nawet nie składnia do głębszych przemyśleń, chyba że nad głupotą tytułowego bohatera.

[wstęp z BN]

Do książki podeszłam ze sporym zaciekawieniem, jednak już od pierwszych stron wiedziałam, że będzie to dla mnie męczarnia. Pomimo sympatii, jaką darzę autora ,,Cierpienia młodego Wertera" nie należą do, już nie wspominając ulubionych, dobrych książek, które mogłam przeczytać.

Zasłyszane na wykładzie na studiach...
"Bohater umierał 12 godzin, bo kula szukała mózgu...."

Powiem tak:"w punkt!"
Nie pałam sympatią do niemieckich twórców minionych epok... Co jeden to ciężej, aż trudno uwierzyć.

Dyskusje

29 692