Hobbit, czyli tam i z powrotem

J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry fantastyka, fantasy, science fiction
The Hobbit, or There and Back Again
Maria Skibniewska, Włodzimierz Lewik
Wydawnictwo Iskry
The Hobbit, or There and Back Again
fantastyka, fantasy, science fiction
Maria Skibniewska, Włodzimierz Lewik

Opinie [2 628]

Tyle osób zachwyca się tą książka, a dla mnie nie zrobiła wielkiego wrażenia. - Nie polecam

Zdecydowanie lepszy po angielsku ;)

Najpierw przeczytałam książkę, dopiero później obejrzałam film. Szczerze mówiąc, film zdecydowanie bardziej mnie zaciekawił.

Po obejrzeniu filmu zabrałem się wreszcie za książkę, właściwie tylko początek, impreza u Bagginsa, są zgodne, cała reszta filmu to już wyobraźnia Petera Jacksona, nie zgadza się prawie nic: tak, Bilbo wszedł na drzewo, ale nie zobaczył niekończącego się morza zieleni tylko rzekę i góre, tak, krasnoludy weszły do Góry, ale nie było tam żadnej walki ze Smaugiem, i tak dalej....

Tyle osób zachwyca się tą książka, a dla mnie nie zrobiła wielkiego wrażenia. Opowieść przede wszystkim była za długa... Ciągnęła się w nie skończoność.

Wspaniały świat, barwni bohaterowie i przeciętna historia. Bilbo Baggins - hobbit, który nienawidzi przygód wyrusza bez żadnego powodu podróż swojego życia. To co najbardziej kuleje w tej powieści to motywacje bohaterów, szczególnie tego tytułowego. A właściwie brak tychże motywacji.

Poznałem Hobbita podczas zajęć wyrównawczych w podstawówce. Nauczycielka przyniosła mi wtedy książkę z biblioteki i kazała w ciszy czytać, a potem powiedzieć co myślę.
Byłem wtedy świeżo po seansie Władcy Pierścieni, ale jeszcze nie domyślałem się powiązania obu uniwersów. Pojawienie się jednak Gandalfa w ogródku Bilba dało mi jasny sygnał, że coś jest tu nie tak. Potem...

Sympatyczna podróż Bilba przez Śródziemie. Zdecydowanie lżejsza niż Władca Pierścieni.

Hobbit nie jest wielkim dziełem literatury, ale mimo to jest bardzo przyjemną lekturą przygodową. Myślę, że najlepsze przyjęcie może mieć wśród młodzieży. Sporą część wydarzeń należy brać z przymrużeniem oka i nie mam na myśli tego, że książka jest o smokach i czarodziejach. Mam na myśli to, że część wydarzeń jest nielogiczna lub dziwna z psychologicznego punktu widzenia...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świat, który stworzył Tolkien jest niesamowicie intrygujący i ciekawy. Ciężko mi w ogóle zrozumieć, jak można stworzyć coś tak wspaniałego. Jedna z najlepszych dzieł, z jakimi zdążyłem się dotychczas zapoznać.

Dyskusje

70 240