Hobbit, czyli tam i z powrotem

Okładka książki Hobbit, czyli tam i z powrotem
J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry fantasy, science fiction
2013-11-30
Maria Skibniewska, Włodzimierz Lewik

Okładka książki Dzieci Húrina Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Ocena 7,6
Dzieci Húrina Christopher John Re...
Okładka książki Hobbit z objaśnieniami Douglas A. Anderson, J.R.R. Tolkien
Ocena 8,5
Hobbit z objaś... Douglas A. Anderson...

To jedno z najważniejszych dzieł profesora filologii klasycznej i literatury staroangielskiej Johna Ronalda Reuel'a Tolkiena, Klasyczne dzieło, którego treść otwiera czytelnikowi drogę do świata magii, świata Śródziemia.

Sama nie wiem czy wole wersję książkową czy filmową. Soko klasyk. Polecam.

Sama nie wiem czy wole wersję książkową czy filmową. Soko klasyk. Polecam.

Na półkach: , , , ,

Kolejny raz odbyłem z Bilbem podróż tam i z powrotem. Nie nudziłem się ani chwili.

Nie mogło być innej oceny. Świetna książka, przygody Bilbo i jego kompanii były wspaniałe, mały szczęściarz z niego. Nie brakowało też dobrego humoru (uśmiechnęłam się nie raz), a także fantastycznych postaci.
Do tego piękne opisy, kolejna książka, która przeniosła mnie w swój świat.
Mam nadzieję tu kiedyś wrócić i znów posłuchać jak Tolkien opowiada o przygodach hobbita...
Genialna, polecam!

Do tego piękne opisy, kolejna książka, która przeniosła mnie w swój świat.

Po co najmniej 4 podejściach do filmu, które po 30 minutach oglądania kończyły się drzemką, jestem pod wrażeniem tego jak bardzo podobała mi się ta książka. Jest opisowa, ale mimo wszystko sporo się w niej dzieje. Bohaterowie nie zapadli mi jakoś bardzo w pamięć, a Bilbo czasami dosyć irracjonalnie się zachowywał, co wytrącało mnie z równowagi. Ciekawy zabieg z tym kto zabija smoka, ale strasznie mało satysfakcjonujący. Dobrze, że dowiadujemy się na koniec kim stał się ten, który smoka pokonał, bo inaczej byłoby to straszliwie rozczarowujące. Mimo wszystko polecam, bo było to ciekawe doświadczenie literackie.

Choć książkę tę przeczytałem dwukrotnie, to z przyjemnością wróciłem do niej raz jeszcze, tym razem w formie dźwiękowej. Rzadko słucham audiobooków, ale "Hobbita" czytanego przez Mariana Czarkowskiego słuchało mi się fantastycznie. Sama książka oczywiście świetna, a tym, którzy mają zaległości czytelnicze przy tym tytule polecam szybko je nadrobić.

Hobbit odbiega trochę od stylu przedstawionego w cyklu Władcy Pierścieni - fabuła przez dłuższą część książki nie jest aż tak "poważna", a do tego można w niej znaleźć zalążki humorystyki. Wydaje mi się, że książka, napisana przez młodszego Tolkiena, była skierowana do młodszych czytelników, a wydany prawie 20 lat później przez siwego już wtedy pisarza cykl Władcy Pierścieni jako grupę docelową miał tych samych czytelników, ale już o te 20 lat starszych.
Warto też nadmienić, że to jedna z lepszych lektur szkolnych.

Tłumaczenie zabiło tę książkę, która tak naprawdę jest bardzo dobra, jednak jest to ciężko jest to dostrzec czytając tak toporne zdania.

Nie czułam się specjalnie zaangażowana, ale było to miłe do przesłuchania. No i dużo przystępniejsze w odbiorze, aniżeli "Opowieści z niebezpiecznego królestwa".

Fajna książka zresztą jak całe uniwersum władcy pierścieni.

Fajna książka zresztą jak całe uniwersum władcy pierścieni.