Mały Książę. Wydanie ekskluzywne

Data 1. wydania:
1943-01-01
Martyna M. Lemańczyk
Mały Książę klasyka literatury przyjaźń

Jak można nie kochać tej książki. Pomimo tego, że zdobyła u mnie tytuł lektury szkolnej, to uważam że powieść jest arcydziełem i każdy powinien ją chociaż raz przeczytać. Intrygujące rozmyślenia, piękne dialogi, cudowne wartości i inspirujący morał.

Na półkach: , , , , , , ,

Jako dziecko zupełnie nie rozumiałam „Małego Księcia”. Przede wszystkim, na ilustracjach, zamiast słonia połkniętego przez węża, ja też, tak jak większość dorosłych (według pilota), widziałam dziwny kapelusz. I czułam się z tym źle, bo okazało się, że będąc dzieckiem - nie widziałam jak dziecko. Czułam się poza nawiasem. Wykluczona z tej historii. Fałszywie też brzmiał mi dorosły pilot i jego bratanie się z dziećmi. Na długo został mi uraz i niechęć do tej lektury.

Po latach dopiero zrozumiałam, że potraktowałam ją zbyt dosłownie i dlatego nie czułam przesłania, metafor i tych wszystkich złotych myśli.

I mimo iż z wiekiem, po kolejnych podejściach do opowiastki, ten ukryty sens do mnie dotarł i nawet mam ulubione sentencje, to nie przełamałam tego dystansu z dzieciństwa i „Mały Książę” nie należy do moich ukochanych książek.

A poniżej moje ulubione sentencje:
„Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś”
„Mały Książę odkrył drogę. A drogi prowadzą zawsze do ludzi”
„Zawsze się wydaje, że w innym miejscu będzie lepiej”

Na półkach: , , , , ,

Powracam do tej książki w ramach aktualnego wyzwania LC po przeszło dwudziestoletniej przerwie. W międzyczasie miałem jednak okazję delektować się wspaniałą serią animowaną, opartą na motywach tego najbardziej znanego dzieła Antoine'a de Saint-Exupéry'go.

Już sama dedykacja pokazuje dobitnie, że „Mały Książe” to książka wyjątkowa: mroczny cień drugiej wojny światowej rzucił się na ojczyznę autora, jednak de Saint-Exupéry zdołał mimo to wykrzesać z siebie to, czego w tak ponurych czasach najbardziej potrzeba: nadzieję.

Francuz nie tylko zdołał stworzyć fascynującą historię w egzotycznych kulisach, ale wykazał się również niesamowitym wyczuciem. Tworzył według najlepszej możliwej zasady, pisząc o rzeczach, które znał z autopsji: lotnictwie i Afryce. Powstały w ten sposób melanż jest unikalny w literaturze dziecięcej. W tej książce świat dzieci koliduje ze światem dorosłych jak cząstki elementarne w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Uwolniona przy tym energia doprowadza do powstania dzieła, które słusznie uznawane jest za jeden z najwspanialszych przykładów traktowania psychiki dziecka na poważnie – w moim osobistym rankingu dorównuje bez wysiłku „Kubusiowi Puchatkowi”, „Czarodziejowi z Oz” i „Niekończącej się historii”.

Ale być może największe podobieństwa odnajduję w jednym z polskich klasyków gatunku: „Król Maciuś Pierwszy” Korczaka to duchowy starszy brat „Małego Księcia”. Mam wrażenie, że doświadczenia wojenne obu autorów miały decydujący wpływ na efekt końcowy ich twórczości. Parafrazując Nietzschego: Oni spojrzeli w otchłań a otchłań zajrzała im głęboko w oczy. Po czym zawstydzona odwróciła wzrok.

Szczerze mówiąc, nie rozumiem fenomenu tej książki u osób dorosłych, a gdziekolwiek się nie ruszę, to właśnie osoby dorosłe rozpływają się nad jej treścią. Czytałam ją jako dziecko i faktycznie, była znośna. Jednak osobie dorosłej nigdy bym jej nie poleciła.

Na półkach: , , , ,

Mam do tej książki bardzo osobisty stosunek. Czytałem ją w niezwykle ważnym dla mnie momencie wchodzenia w dorosłość, wielkiego uczucia. Była mi wówczas przewodniczką. Napisana wspaniałą francuszczyzną, piękną frazą. W oryginale wzrusza, lecz nie jest czułostkowa. Jest prosta, ale nie naiwna. To książka o wielkich i najważniejszych sprawach. Autor i mnie zrobił "brzydki" dowcip, bo kiedy patrzę w nocne niebo...

Jedna z lepszych szkolnych lektur, bardzo mądra i poruszająca

Jedna z lepszych szkolnych lektur, bardzo mądra i poruszająca

Moja ukochana

Moja ukochana

Zbiór ciekawych przemyśleń o miłości czy przyjaźni z perspektywy Małego Księcia.

Moim zdaniem jest to książka tylko i wyłącznie dla dzieci, czytanie jej w gimnazjum to jakieś nieporozumienie. Okrutnie infantylne przemyślenia

Książka przyjemna, szybko się czyta, skłania do refleksji, przemyśleń… mocne 7/10