Tonąca dziewczyna

Okładka książki Tonąca dziewczyna
Caitlín R. Kiernan Wydawnictwo: Mag Seria: Uczta Wyobraźni fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Ośmielę się nie zgodzić z twierdzeniem że jest to "Spektakularne osiągnięcie literackie". Owszem mamy tu kilka ciekawie przeplatających się wątków i trochę pikanterii, ale gdzieś tak od połowy zaczyna być zwyczajnie nudno. Doczytałem do końca z poczucia obowiązku niż z zaciekawienia, stąd niska ocena.

Mroczna, niepokojąca, inteligentnie skonstruowana proza. Autorka w przemyślany sposób gra na niejednoznacznościach, stosując narrację w formie pamiętnika głównej bohaterki, która nie ufa własnym wspomnieniom i cierpi na schizofrenię. Powieść jest wypełniona motywami i scenami, które można (a nawet trzeba) interpretować dwojako. Rozdział pisany w czasie "epizodu" psychotycznego na długo zostaje w głowie. Mam jednak wrażenie, że mimo wszystko czegoś tutaj zabrakło do wielkości. Ale to wciąż znakomita, gęsta i trudna do jednoznacznej kwalifikacji gatunkowej powieść, pełna sprytnie wplecionych nawiązań do sztuki i popkultury. Warto znać.

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony świetnie oddane życie z chorobą psychiczną, obrazowo przedstawione są wzloty i upadki, czyli okresy rzutu i remisji choroby. Widzimy jak cienka jest linia między zdrowiem, a zatraceniem się w sobie. Ponadto dobrze przedstawiony aspekt miłości lesbijskiej i relacji międzyludzkich, a także problem transseksualności (nie byłam chłopakiem, byłam kobietą uwięzioną w niewłaściwym ciele). Z drugiej strony wszystko toczy się wokół obrazu "Tonąca dziewczyna" i w tym względzie cała opowieść jest bardzo zamotana, pewnie miała pokazać głębię intelektualna, ale niestety, wyszło płytko i nie skłania do głębszych przemyśleń. Po przeczytaniu całości niewiele zostaje poza obrazem miotania się w kółko bez istotnych treści. Zawiodłam się, bo przeczytałam wcześniej recenzję i oczekiwała o wiele więcej po tej książce.

Sama tematyka książki bardzo mnie zainteresowała. Szkoda, że tak trudny i ciekawy zarazem temat został tak topornie przedstawiony.

To była prawdziwa walka w której poległam. Pod koniec nawet próbowałam tylko przeglądać strony byle wyłapać główną historię i ją szybko dokończyć, ale ostatecznie jednak szkoda mi czasu. Mimo że pomysł prawdopodobnie ciekawy, to wykonanie...to wałkowanie przez kilkanaście stron "napisze Wam o tym, ale zaraz, naprawdę chcę o tym napisać i wiem że powinnam, ale najpierw historia całkiem inna" i tak w kółko. Czasem to była informacja na jedno zdanie, ale podana w taki sposób że czytasz ją już 15 minut i masz dość bo nie są to wyżyny krasomówstwa tylko wodolejstwo. Nawet mój czytnik chyba poległ bo miałam wrażenie że wciąż do końca 4 godziny.

Sam nie wiem, czy to dobra książka, ale ocenić ją jako "przeciętna" to byłoby niewybaczalne kłamstwo. Nie trafiła do mnie tak, jak trafia najwyraźniej do innych. Styl autorki sprawiał, że pojedynczy akapit był jak przeprawa przez kanion. Tym sposobem tę krótką książkę czytałem dosyć długo. Momentami miałem wrażenie brodzenia w szlamie wylewającym się ze świadomości głównej bohaterki, gdzie wszystko jest pomieszane i zlepione ze sobą. To nie była lekka lektura.
Niemniej jednak książka ma absolutnie niepowtarzalny klimat! Po dwóch godzinach ciężkostrawnej lektury, siedzi w głowie przez resztę dnia... i nocy.

Beznadziejna strasznie historia (jeden wielki burdel) jak i bohaterowie - Szkoda że nie wiedziałem że autorka jest lesbijką i... napisała o lesbijkach (oczywiście kilka "przypomnień" co myśli na temat Kościoła itd. itp. strata czasu.

Tonąca dziewczyna pochłonęła mnie bez reszty. Tego tytułu nie zapomne nigdy. Pozwoliła zatopić się w czymś tak odległym od rzeczywistości jaką znamy. Nieprzewidywalna i ciekawa. Pozostawia ślad.

Historia bardzo osobliwa, wręcz przesycona osobliwością, a przy tym niepokojąco intrygująca. Nie czyta się Tonącej dziewczyny łatwo, ale mi akurat to nie przeszkadzało. Pamiętnik Imp, w którym jego autorka przuciła trzymanie się sensu i chronologii to kawał pokręconej lektury. To taka historia, która nie pędzi do przodu, wręcz przeciwnie, snuje się, czasem zawraca, stoi/kręci się w miejscu. To obraz niesamowitej fascynacji dziełem sztuki, które uzależnia.
Kiernan miała dobry pomysł, mówię tu o obsadzeniu w roli głównej schizofrenicznej bohaterki, natomiast pomimo tego, że to książka przepłniona ukrytymi sensami, podwójnymi znaczeniami i mnóstwem metafor język jest dosyć przystępny, brak w nim mniej zrozumiałych czy archaicznych określeń. Ciekawym zabiegiem w zasadzie było napisanie historii, której rolę odgrywają tylko i wyłącznie kobiety i jeżeli na scenie pojawia się jakiś mężczyzna, to jedynie jako wzmianka, czy fragment składający się z paru akapitów.
Przez całość dosłownie płynęłam, choć chwilami nadmiar nawiązań do innych dzieł i motywów, znanych z kultury popularnej trochę przytłaczał i ujmował odrobinę niesamowitości. Ocenić książki nie potrafię, ale wiele z jej treści ze mną zostanie i nie raz, nie dwa będzie do mnie wracało.

Książka jest oryginalna i ciekawa. Jej oryginalność wynika głównie ze schizofrenii bohaterki, do końca nie jesteśmy pewni, co jest prawdą, a co sobie wymyśliła (dopiero pod koniec wszystko zaczyna się rozjaśniać) również w odmienności, lekkiej chaotyczności i czasem małej nielogiczność, narracji to widać. Fabuła jest ciekawa, ma kilka zwrotów akcji i momentami trzyma w napięciu. Przyjemnie się czyta, ma tylko kilka postaci, ale obie można polubić. Jest w niej wątek romantyczny, ale nie taki durny czy ckliwy, albo debilowaty, jak przystało na wiele współcześnie sławnych książek, można nawet powiedzieć, ze głęboki. Jak ktoś nie lubi kiedy bohaterami są przedstawiciele mniejszości seksualnych, to na pewno mu się nie spodoba. 7 rozdział i kilka momentów trochę straszą, ale tak poza tym to nie. Poza tym jeśli ktoś szuka fantasy, lub klasycznej powieści o duchach w nawiedzonym domu, to też nie dla niego.