rozwińzwiń

Unicestwienie

Okładka książki Unicestwienie Jeff VanderMeer Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Unicestwienie
Jeff VanderMeer Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Southern Reach (tom 1) Ekranizacje: Anihilacja (2018) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Secret Life Theo Ellsworth, Jeff VanderMeer
Ocena 0,0
Secret Life Theo Ellsworth, Jef...
Okładka książki The Big Book of Classic Fantasy Ann VanderMeer, Jeff VanderMeer
Ocena 0,0
The Big Book o... Ann VanderMeer, Jef...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Przekrocz granicę do innego świata

683 109 48

Oczekiwałem rozrywki i ją dostałem. Za to plus. Marzyłem o czymś na kształt lovecraftowskiej grozy i nawet częściowo się udało. Za to pół plusa. Minusów też kilka się znajdzie. Przede wszystkim rozczarowały mnie ostatnie rozdziały. Jak na mój gust zbyt konkretne opisy strachów, za mało pozostawionej przestrzeni, aby rozrosły się w głowie czytelnika. Nie do końca udane łącznie bieżących wydarzeń i retrospekcji. W sumie najbardziej podobała mi się pierwsza połowa książki. Teraz w sumie nawet nie jestem zachęcony, żeby sięgnąć po kolejny tom. Niemniej jednak całkiem fajna przygodna na leniwą niedzielę.

to było genialne. od początku do końca nie potrafiłam przewidzieć w którą stronę pójdzie akcja, a mózg raz po raz mi wybuchał

Opowieść w narracji XIX-wiecznych relacji śmiałków wyprawiających się na Czarny Ląd lub w inne niezbadane miejsca gdzieś na odludzia poza nawiasem cywilizacji. Głębi tej opowieści dodaje przestrzeń wewnętrzna Narratorki, której u zdobywców raczej nie znajdziesz.

W skali makro Strefa X jest jak Strefa w „Stalkerze" i inne w opowieściach i zakazanych miejscach. W skali doświadczeń Narratora jest czymś groźnym, bo takim samym środowiskiem fizycznym jak nam znane, ale działającym w niepojęty nam sposób. Grozę w strefie potęguje życie niby wizualnie nam nieobce, a jednak inne, co każe nam się skulić, wstrzymać oddech, nie dotykać i wiać, gdzie nogi poniosą. To strach przed zatraceniem, wchłonięciem albo ohydą strawienia na żywca, rozpuszczeniem się świadomości swojego istnienia w innym, obcym. Analogia do Żonglerów wzorców z powieści Reynoldsa jest tu silna.

Jest jeszcze język, bo Strefa do nas mówi. Jest tak obcy swoją wymową, co od razu przywołuje asocjację z „Nowym początkiem" (plus rzecz jasna świetna ekranizacja). Narratorka z przygotowaniem naukowym i obserwacji terenowych wydaje się tu być oczywistym tłumaczem, ale według mnie nie przebija ścian uwarunkowania pozastrefowego. Przestrzenią pojęć i językiem Strefy są procesy życiowe i biochemia.

Ta książka jest popieprzona

Ta książka jest popieprzona

Książka ma w sobie sporo tajemnic, nie do końca wciągający klimat i bohaterów.
Tak na prawdę w "Unicestwieniu" niewiele się dzieje, jest za to sporo pytań, które napędzają książkę - niekoniecznie znajdziemy na wszystkie odpowiedzi... ale to na plus.
Świat inny od naszego ale bardzo podobny - zresztą jego opisy w książce potraktowane są drugorzędnie. Autor skupia się na głównej bohaterce i jej "rozkminach". :) Z tego powodu polecam dłuższe posiedzenia przy lekturze by nie rozmyć myśli.

Bardzo ładne grafiki i wydanie - czyta się ze sporą przyjemnością.

Książka ma w sobie sporo tajemnic, nie do końca wciągający klimat i bohaterów.

Niepokojący nastrój, bohaterowie są równie obcy i niezrozumiali jak środowisko, w jakim się znaleźli. Fantastyczne opisy nieludzkich stworzeń i zjawisk

Ta książka naprawdę ma klimat! Dlatego to jedna z tych pozycji, które trzeba czytać raczej w dłuższych sesjach niż podczas wolnych 30 minut. Przeciekawa, intrygująca. Inna niż film, lepsza. Warto!

Wciągająca historia o ekspedycji do tajemniczej Strefy X, opowiedziana z perspektywy jednej z uczestniczek. Klimat trochę jak z serialu LOST wymieszany z koncepcją Zony (z Pikniku na Skraju drogi i gier z serii STALKER). Miejscami dziwaczna, czasem straszna, trochę filozoficzna. Trafiła idealnie w mój gust, polecam i biorę się za kolejne tomy.

Po obejrzeniu „Anihilacji” byłam bardzo ciekawa książkowego pierwowzoru, toteż z chęcią zabrałam się za lekturę „Unicestwienia”.
Nie wiem, czy gdybym nie miała za sobą filmu, powieść tak szybko by do mnie przemówiła. Wszystkie opisy bowiem mogłam od razu odnosić do obejrzanej ekranizacji, przez co natychmiast odnalazłam się w klimacie książki i byłam w stanie wyobrazić sobie świat przedstawiony. Mam jednak wrażenie, że bez tego przygotowania odbiór treści mógłby mi sprawić pewne problemy, jako że autor dość powoli nakreśla sytuację, w jakiej znalazła się bohaterka, i całkiem długo pozostaje ona trochę niejasna – tym bardziej, że w ogóle prezentowany świat jest dziwaczny, wręcz fantasmagoryczny.
W filmie twórcy postawili mocno na aurę horroru, podczas gdy książka nie oferuje wcale aż tak dużo makabry: jest właściwie skoncentrowana głównie na życiu wewnętrznym bohaterki, opowiadając jej losy, które przywiodły ją do Strefy X, i opisując jej wrażenia podczas jej eksploracji.
Mimo to czytelnik nie dowiaduje się, gdzie ona się znajduje, dostaje tylko wyrywkowe podpowiedzi o instytucji, która organizuje ekspedycje na jej teren; wszystko jest bardzo tajemnicze, nawet główna bohaterka nie ujawnia nam swego imienia.
Być może więcej elementów akcji i grozy znajduje się w kolejnych tomach – nie wiem, czy film odnosi się stricte do pierwszej części, czy zawiera także fragmenty z następnych. W każdym razie obejrzenie go dostarczyło mi znacznie więcej emocji niż lektura oryginału. Zamiast atmosfery zagrożenia i niepokoju, w jakie wprowadza widza „Anihilacja”, „Unicestwienie” skupia się raczej na dywagacjach o naturze naukowej i psychologicznej, podanych w formie fantastycznej. Jako że film nastawił mnie na historię pełną potworów i strachu, książka mnie pod tym kątem nieco zawiodła. Sądzę ponadto, że gdyby nie ekranizacja, lektura okazałaby się także frustrująca w zakresie opisów otoczenia, które mogłyby okazać się niewystarczająco sugestywne.
Oczywiście doceniam sam pomysł autora na Strefę X, w której dzieją się niewyjaśnione rzeczy, a którą to strefą zarządza zagadkowa organizacja, widać tu potencjał i oryginalność. Myślę jednak, że gdybym nie obejrzała ekranizacji, książka mogłaby spodobać mi się o wiele mniej. Może pewnego razu poddam to założenie testowi i przeczytam kolejną część.

Intrygująca, tajemnicza i fascynująca historia po której do końca nie wiedziałem czego się spodziewać. Z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy. Strefa X nie odkryła jeszcze wszystkich swoich sekretów.

1 630
    1 586