Unicestwienie

Patronat LC
Jeff VanderMeer Cykl: Southern Reach (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction 232 str.
Annihilation

Otwarte
fantastyka, fantasy, science fiction

Kup książkę

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Przekrocz granicę do innego świata

21 Link do recenzji

Bardzo dobre klasyczne science fiction, bez nadmiernej kreacji światów pojazdów i innych gadżetów.
Książka raczej skupia się na oddziaływaniu pewnego zjawiska na ludzka psychikę i sposób postrzegania otoczenia oraz relacji międzyludzkich.

Tak, widziałem film.
Wcześniej czytałem opinie o samym Vandermeerze. Ponoć książki pisze dziwne i "odlotowe". No i "Unicestwienie" mnie nie zawiodło. Wspomogłem się jeszcze muzyką z filmu i... było ostro. Książka napisana jest w konwencji relacji czy wspomnień więc niektórzy mogą boleśnie odebrać niewielką ilość dialogów. Mi jednak to nie przeszkadzało. Opisywane...

Na półkach: , , , ,

To już dwunasta wyprawa, której zadaniem jest zbadanie tajemniczej Strefy X. Cztery kobiety wyruszają do odizolowanego od reszty świata rejonu, próbując zdobyć jakiekolwiek informacje pozwalające zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie czym to miejsce w ogóle jest i w jaki sposób powstało.

Poznałam Jeffa VanderMeera już dawno, przypadkiem sięgając po „Podziemia Veniss”. Gdy w...

Co może powstać z mieszanki klimatu Lovecrafta i STALKER'a (Piknik na Skraju Drogi)? "Chujna!" - mówicie. Patrzę na ocenę na goodreads - "3,61" - mówię - "nie może wyjść dobrze". A tu psikus.
Książkę wzięłam w ręce w ramach przerwy od ciężkich i pesymistycznych powieści, które męczyłam wcześniej i może trochę ze względu na atrakcyjną oprawę graficzną.
Nie zorientowałam się...

Wciągająca.

Jako osobna historia - jedna z lepszych książek science fiction ostatnich lat.
Jako fragment serii - rozbudzenie ogromnych oczekiwań, które zostały brutalnie zadeptane kolejnymi tomami.

Do przeczytania książki popchnął mnie film. Jestem zadowolony, bo mimo że film uważam za naprawdę dobre kino SF, książka miała swój niepowtarzalny styl, oraz zwroty akcji które również przypadły mi do gustu. Najbardziej podobały mi się sterty dzienników, spotkanie "Pełzacza" oraz postać latarnika. Jutro biorę się za drugi tom :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przyciąga stylistyką, fajnym zamysłem na formę, pokręconą fabułą i dziwnymi wymysłami. Może nie "w stylu Strugackich", jak z blurba, ale na pewno coś świeżego, godnego uwagi. Dam szansę temu cyklowi i zabiorę się za kolejny tom.

Raczej strata czasu. Nudno, bezosobowo i niemal bez dialogów. Zdecydowanie książka nie dla mnie. Po następne części nie sięgnę. Dziwne, że ktoś zdecydował się na ekranizację.

Trudno mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Wciągnęła mnie i chciałam dowiedzieć się co będzie dalej, jednak... czegoś mi w niej brakowało, jakiejś głębi, jakiegoś "wow", czegoś co sprawiłoby, żeby Unicestwienie wżarło mi się w mózg i pozostało tam na dłużej. Ot, przeczytałam i zapomniałam. Tym niemniej jest w tej powieści tajemnica, trochę grozy, sporo niedopowiedzeń i za...

Dyskusje

1 408