Rywalki

2022-03-04
2022-03-04
2012-04-24
Małgorzata Kaczarowska
szansa pałac marzenia miłość korona książę

Szansa na… miłość?

7.5 gwiazdek, przeczytałam w 4 dni

7.5 gwiazdek, przeczytałam w 4 dni

Całkiem ciekawa, dobrze napisana i dość przewidywalna pozycja. Historia potrafi i wciągnąć i momentami delikatnie przynudzać. Podobał mi się wykreowany przez autorkę świat, jeśli mogę to tak ująć. Umiejętnie przedstawione zostały doczesne problemy jak i sposób radzenia sobie z nimi. Mam pewne obawy, co do dalszych losów bohaterów, ale i tak sięgnę po kolejną cześć. Jeśli szukacie czegoś podobnego do Igrzysk śmierci, czy po prostu odskoczni od ciężkich lektur - polecam.

Była spoko, ale nie zachwyca. Raczej nie sięgnę po następne części.

Była spoko, ale nie zachwyca. Raczej nie sięgnę po następne części.

Tego mi było trzeba. Ciekawie się zapowiadający pierwszy tom serii. Uwielbiam energię głównych bohaterów oraz świetnie bawiłam się przyglądając się ich rozwijającej się relacji.

Wciągające i odmóżdżające! Komfortowa pozycja, ale ten trójkąt miłosny chyba mnie wykończy. Lubię je kiedy bohaterka wie, że w prawdzie nie wybiera faceta przez całą książkę tylko już na początku, definitywnie poedujmuje decyzję... tutaj nasza Ameryczka jest niezdecydowana i to mnie boli.

Wprawdzie nie miałam sięgać ponownie po "Rywalki", ale naszła mnie ogromną ochota, by przypomnieć sobie książkę, przeczytaną jako jedną z pierwszych, dzięki której rozpoczęła się moja czytelnicza przygoda.

Ponownie zakochałam się w cudownym i uroczym "księżniczkowym" klimacie tej książki, pełnej życia na zamku, rywalizacji o względy przyszłego króla oraz nieśmiałych romantycznych gestów. Historia toczy się w większości w pałacu, gdzie trzydzieści pięć młodych dam, kandydatek wybranych spośród wszystkich prowincji w państwie, ma walczyć o koronę i serce przystojnego księcia Maxona. Wydawać by się mogło, że dla każdej z dziewcząt to ogromna szansa, jednak główna bohaterka, America Singer, ma nieco odmienne zdanie. W Eliminacjach znalazła się przypadkiem i niczego innego nie pragnie bardziej, jak powrotu do domu...

Ami jest postacią, której nie da się nie lubić. Nierzadko wykazuje się ogromnym dobrem, postępuje według swoich zasad i nie boi się ich trochę naginać, gdy w grę wchodzi czyjeś życie. Momentami nie wie, czego chce, czasem jest pyskata, ale to dziewczyna z bagażem problemów na plecach i ciekawym podejściem do życia. Maxon z kolei to cholernie uroczy książę, który ma zadatki na świetnego władcę. Jest czuły, taktowny, czarujący, ale nieco zagubiony w kontaktach z kobietami. Co jak co, ale sama mogłabym do niego wzdychać.

Podoba mi się, że relacja tej dwójki zaczęła się przyzwoicie - od szczerości, ciekawego układu i przyjaźni. Nie ma tu miłości od pierwszego wejrzenia, są za to drobne gesty, poznawanie siebie nawzajem, stopniowo narastające uczucie i odrobina niepewności.

Na przestrzeni tego tomu można dowiedzieć się sporo o realiach świata przedstawionego. Jak powstała Illea, kim są rebelianci, jakie panują zasady i kary za złamanie prawa, kto jest głową państwa, jak wygląda życie codzienne ludzi - to zaledwie kilka pytań, na które można tu odnaleźć odpowiedzi. Świat, w którym żyją bohaterowie, jest niesprawiedliwy. Panuje hierarchia społeczna, a ludzie podzieleni są na lepszych i gorszych według numerów. Im wyższa cyferka, tym marniejszy los.

Podoba mi się to, że oprócz zmagań kandydatek i randek księcia Maxona, można znaleźć tu jeszcze problemy zbrojne i ataki rebeliantów. Oprócz niezwykłych kreacji i wystawnych uczt, poruszony jest temat biedy. Książka może nie jest napisana fenomenalnie. Nie jest to też zbyt poważna literatura, ale jest miłą odskocznią od rzeczywistości.

Dosyć egzotyczne, ale całkiem udane połączenie Igrzysk śmierci z Pamiętnikiem księżniczki.

Po dziesięciu latach z chęci podczytania czegoś lekkiego podczas świąt, czytam to drugi raz. I mam uczucie déjà vu... Déjà vu z czytania książki do 4 rano, z wciągnięcia się w historię tak, że nie mogę się oderwać, kibicowania głównej bohaterce i uczucia crusha na Maxonie. Będąc dorosłą babą, a nie trzynastolatką, nadal mam takie ciepło do tej książki, mimo że dostrzegam wyraźnie jej infantylność, to i tak przepadłam, bo przecież każda z nas ma w środku małą księżniczkę, która gdy już wydobędzie się na zewnątrz nie chce umilknąć.

Jestem niecierpliwa więc z początku trochę poganiałam czytanie, ale potem wciągnęłam się na całego. Polecam!

• 2015
  • Romans