Rywalki

2014-02-05
Data 1. wydania:
2012-04-24
Małgorzata Kaczarowska
szansa pałac marzenia miłość korona książę

Oficjalne recenzje i

Szansa na… miłość?

Link do recenzji

2492 412 41

koniec mnie rozczarował, głupota bohaterki jeszcze bardziej... Przeciągane, żeby była kolejna część i żeby więcej zarobić. Może jakbym miała 12 lat, to lepiej bym się bawiła. Jednym słowem "meh"

Prosta i nieco przewidywalna fabuła, ale jednak miła w odbiorze. Brakowało mi nieco różnorodności charakterów i poznania większej ilości rywalek, ale ogólnie jako literatura młodzieżowa "Rywalki" wypadają naprawdę dobrze

Nigdy wcześniej nie czytałam książki, która osadzona była w baśniowych realiach, dlatego obawiałam się tego, jak spodoba mi się ten motyw tutaj. Wydawało mi się, że będzie to kolejna tradycyjna młodzieżówka, ale taką nie jest! Bardzo spodobała mi się kreacja świata. Podczas czytania można poczuć się niczym księżniczka. Klimat przypominał mi "Bridgertonów". Urzekł mnie sposób prowadzenia opowieści. Poza codziennym życie w Illei, Eliminacje wprowadzają do powieści element reality show, który muszę przyznać, że jest bardzo wciągający. "Rywalki" to luźna, zabawna opowieść. Dla mnie stanowiła miłą odskocznię od bardziej ambitnych i wymagających pozycji.

super rozrywka, szybko się czyta, urocz i wciągająca

super rozrywka, szybko się czyta, urocz i wciągająca

Seria bardzo fajna, lekko się czyta. Ciekawy pomysł na fabułę, postacie barwne. Zdecydowanie godna polecenia.

Coś w rodzaju "comfort" książki. Bardzo przywiązałam się do bohaterów, lecz fabuła nie zbyt mnie zachwyciła. Spodziewałam się kompletnie czegoś innego <3

Dość dużo nasłuchałam się o tej książce i pewnie dlatego długo nie odważyłam się po nią sięgnąć. Przeważającym czynnikiem był fakt, że pozycje zbyt często i przesadnie zachwalane przez wszystkich, zazwyczaj nie trafiają w mój czytelniczy gust. Przyznam, że w tym przypadku cieszę się, że wreszcie się przemogłam i sięgnęłam po „Rywalki”. Bo o dziwo, bawiłam się naprawdę bardzo dobrze i szybko pochłonęłam tę historię.

Bliżej nieokreślona przyszłość. Po wielu wojnach, rozpadach krajów oraz politycznych zawirowaniach dawna Ameryka przestała istnieć i przemieniła się w królestwo Illea. Społeczeństwo zostało podzielone na osiem kast, poukładanych według zaszczytów, zawodów oraz zamożności. I tak do Jedynki należy rodzina królewska, a do Ósemki – największa biedota, pozbawiona domów i szans na prowadzenie godnego życia. Główna bohaterka, nastoletnia America Singer, należy do Piątki – kasty artystów. I choć rodzina dziewczyny prowadzi bardzo skromne życie, nieraz na skraju ubóstwa, to nie można odmówić jej ciepła i miłości.

Mieszkańcy królestwa dowiadują się o Eliminacjach – wielkim konkursie, w którym trzydzieści pięć uczestniczek będzie walczyć o koronę i małżeństwo z księciem Illei. Każda dziewczyna marzy o dostaniu się do pałacu.  Wydaje się, że tylko America nie chce nawet słyszeć o wzięciu udziału w grze, w której stawką jest władza i popularność. Dziewczyna nie chce zostawiać domu ani sekretnego ukochanego.  Jednak za namową mamy postanawia wziąć udział w losowaniu. Taka szansa może zmienić jej życie i oddalić od rodziny Singerów widmo głodu. A przecież szansa na wylosowanie jest bardzo, bardzo mała...
Kiedy więc America zostaje wybrana jako jedna z uczestniczek, jej życie zupełnie się zmienia. Przenosi się do pałacu – miejscu rozgrywek. Tam poznaje Maxona – księcia poszukującego przyszłej żony oraz pozostałe uczestniczki, żądne nie tylko przystojnego następcy tronu, ale również władzy.

Pomysł na fabułę jest bardzo dobry i dość oryginalny. Główna bohaterka jest jak najbardziej do polubienia, ma ciekawe przemyślenia, interesującą osobowość oraz co najważniejsze – jak do tej pory potrafi wybrać jedną stronę. Bałam się, że wszystko będzie kręcić się wokół trójkąta miłosnego i na całe szczęście tak nie było. Lubię postać Maxona, pokojówek oraz części uczestniczek, chociaż te akurat są mało zarysowane (a szkoda). Myślę, że chętnie sięgnę po kolejne tomy, bo zaangażowałam się w fabułę. I mimo że domyślam się zakończenia, to cała książka jest napisana tak lekko, że czytanie jest czystą przyjemnością.

Najlepsza książka jaką przeczytałam nie mam nic do zarzucenia.Polecam wszystkim młodym czytelniczką. Dużo pozytywnych emocji wywołuje. Teraz czekam tylko na kolejną część, bo nie mogę się doczekać zakończenia tej historii. Jest to książka przez którą można długo nie zasnąć zastanawiając się nad kolejnym ruchem głównej bohaterki.

Ogólnie ta książka nie jest zła (Maxon>>>Aspen), ale 30 stron przed końcem zaczęła mnie irytować i nie mogłam na razie dokończyć (DNF)

Zdecydowanie książka, która każdy powinien przeczytać! Mi się bardzo podobała! Nie mam żadnych zastrzeżeń....polecam!