Empatia. Najpiękniejszy rozkwit miłości

Okładka książki Empatia. Najpiękniejszy rozkwit miłości Osho
Okładka książki Empatia. Najpiękniejszy rozkwit miłości
Osho Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
COMPASSION
Czarna Owca
2011-11-06
2008-01-01
Magdalena Stefańczuk
duchowość empatia

To moje pierwsze spotkanie z książkami autora i mogę je uznać za niezwykle inspirujące.
W tej części skupia się on na empatii oraz jej związku z miłością. Możemy się przyjrzeć jak najczęściej rozumiana jest empatia i co tkwi dla nas w tym słowie. Przygląda się również temu z jakich pobudek ludzie potrafią być empatyczni. Niekoniecznie te motywy są czyste i bezinteresowne.

Jest to swoisty poradnik psychologiczny, ale nie tylko.

Możemy dowiedzieć się w jaki sposób podążać drogą autentycznej empatii ku miłości i szczęściu.

Nie każdemu jego porównania mogą się podobać, jednak warto być otwartym na filozofię życia płynącą z jego słów.

Dużo zwraca uwagi na to, że empatia nijak ma się do naszej wiary, tylko do tego jacy jesteśmy. Fajne przykłady, porady, przemyślenia. No ogółem książka daje do myślenia i myślę, że jeśli ktoś lubi takie tematy to powinien być zadowolony. Taki poradnik z mocnym filozoficznym dodatkiem.

*To jest moja prywatna opinia. Zachęcam do przeczytania i wyrobienia sobie własnego zdania.

Wspominałam już, że książki tego autora są dość specyficzne. Ma on swoje zdanie, nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że jego punkt widzenia na pewne sprawy jest dość kontrowersyjny. Mimo to lubię te książki. Zawsze można spojrzeć na coś z zupełnie innej perspektywy, coś zrozumieć, coś wyciągnąć. Niektóre jego wypowiedzi dają do myślenia, zawierają bardzo dużo wiedzy....

Empatia źródłem miłości.

Co wspólnego może mieć ze sobą empatia i miłość? Okazuje się, że bardzo dużo. Do pewnego stopnia jest to nawet logiczne, jednak w jaki sposób można uzasadnić ów związek na gruncie duchowym? Drogę do owego uzasadnienia poznamy dzięki Osho i książce zatytułowanej "Empatia. Najpiękniejszy rozkwit miłości".

Autor przygląda się na łamach książki źródłom słowa "empatia" i bierze pod lupę jego potoczne rozumienie. Wiele aktów empatii wypływa z poczucia osobistej misji i potrzeby zwrócenia na siebie uwagi. Inne empatyczne działania mają na celu nie tyle pomoc innym, co wymuszenie na nich pożądanej zmiany. Odwołując się do historii z życia Jezusa, Buddy, a także filozofii Zen, OSHO wskazuje ścieżkę autentycznej empatii, która wyrasta z wewnątrz, czerpiąc z głębokiej akceptacji i afirmacji siebie. Empatia może rozkwitać w siłę, która uzdrawia, jedynie wtedy, gdy zakorzeniona jest w bezwarunkowym uznaniu drugiej osoby i zgody na to, kim jest.

Osho to hinduski filozof i mistrz duchowy, którego dzieła bywały w ostatnim czasie palone bez ostrzeżenia na stosie (to fakt - wystarczy przeszukać informacje o mających miejsce kilka lat temu wydarzeniach przed pewną polską plebanią)… Czy słusznie? Z całą pewnością NIE, każdej książce należy się bowiem SZACUNEK. Czy jednak do tej konkretnej warto sięgnąć?

Lektura to połączenie poradnika psychologicznego z wykładnią filozofii szczęścia, okraszone przykładami na to, jak stan szczęścia i pozytywnej energii osiągnąć. Dlaczego akurat "szczęścia"? Wszak tytuł sugeruje, że będziemy rozważać o empatii. Otóż dla Osho empatia to droga do najpiękniejszego rozkwitu miłości, a czyż miłość nie jest źródłem szczęścia?

Hmm… Do pewnego stopnia ciekawe i interesujące, z drugiej zaś strony – momentami kontrowersyjne… Interesujące są części książki o charakterze poradnikowym, kontrowersyjne zaś bywają te poświęcone wykładni filozofii głoszonej przez Osho. Ale tak bywa chyba w przypadku każdego myśliciela i każdej prawdy, jaką może on głosić.

Generalnie, osobiście, zgadzam się ze spostrzeżeniami autora. Czy i Wy będziecie się z nimi zgadzać? To może zweryfikować jedynie samodzielna lektura książki i indywidualne wyciągnięcie wniosków - do czego zachęcam.

Czarna Owca - dziękuję.

#empatia #najpiękniejszyrozkwitmiłości #osho #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Empatia źródłem miłości.

Autor przygląda się na łamach książki...

Po książkę sięgnęłam tylko z tego względu że dotyczyła empatii a z tym pojęciem ostatnio dużo miałam do czynienia na studiach i byłam ciekawa czy dowiem się czegoś nowego.
Już na samym początku lektury miałam mieszane odczucia. Zaprzestałam na jakiś czas czytania a potem wróciłam by skończyć. Bywały momenty że książkę miałam ochotę wyrzucić, podrzeć albo podeptać. Osobiście nie pasował mi stosunek Osho do Jezusa. Nie podobało mi się że porównywał z Nim Buddę i filozofię zen oraz sposób interpretacji nauczania Jezusa.

Co do samej empatii przedstawiony punkt widzenia był całkiem ciekawy, ale muszę przyznać że książki Osho są specyficzne i nie każdemu mogą podpasywać. Ja na pewno nie skuszę się na inne części. Czytając książkę miałam wrażenie że jestem na jakiejś sesji w sekcie. Oczywiście bywały momenty warte zakreślenia, jednak dotyczyły one samej istoty empatii. Muszę przyznać, że miałabym spore wątpliwości czy pożyczać tę książkę znajomym w obawie o bezpieczeństwo ich wiary. Bałabym się że ta książka namieszałaby im tylko w głowach. Gdyby Osho nie dotykał kwestii wiary myślę że książka byłaby dobra.

Do kupna nie zachęcam bo szkoda pieniędzy ale jeśli napotkacie ją w bibliotece to możecie spróbować ją samodzielnie "przetrawić".

Książka do przemyślenia, z której można się dużo nauczyć. Chociaż z początku dość ciężko mi się czytało to po kilkunastu stronach się wciągnęłam. Polecam :)

• Duchowość
  • Osho