Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji

2020-03-11
1992-01-01
Grażyna Draheim
filozofia uważność medytacja

Książka jest bardzo mała, szybko i przyjemnie się ją czyta. Została napisana bardzo przystępnym językiem i nie ma w niej dużo do ,,filozofowania".
Nhat pisze w niej, że medytować można tak naprawdę w każdej chwili i nie trzeba do tego specjalnego miejsca i nastroju. Przekazuje bardzo proste i skuteczne metody medytacji, które można stosować w życiu codziennym. Kładzie nacisk na świadome życie, świadome wykonywanie nawet najmniejszych czynności takich jak parzenie herbaty czy jedzenie mandarynki. Jednak na późniejszych stronach dowiadujemy się o troszkę trudniejszych tematach do kontemplacji.
Osobiście książka utwierdziła mnie w przekonaniu jak bardzo ważna w naszym życiu jest obserwacja oddechu.

Ta malutka książka to poradnik do medytacji, którą można stosować wciągu dnia przez cały czas. Polega to na tym, aby skupić się i zjednać z rzeczą którą akurat robimy i doświadczać jej w stu procentach. W książce znajdziemy również parę ćwiczeń oddychania i w sumie to tyle. Trudno książkę ocenić bo każdy na pewno inaczej podchodzi do tych spraw ale dla osób, które interesują czy sami nawet praktykują medytację polecam, można się sporo nauczyć.

Odkąd pamiętam, medytację kojarzyłam z czymś magicznym, zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla osób oderwanych od rzeczywistości. Miałam przekonanie, że mata, świece, nastrojowa muzyka, ciało wygięte w chińskie es i kąpiel w gongach tybetańskich to absolutny must have, warunkujący osiągnięcie ZEN. Słowem, to coś zdecydowanie nie dla mnie. Książki o sztukach medytacyjnych zatem omijałam szerokim łukiem. „Cud uważnośći” wyskoczył mi w propozycjach i w swej prostocie zainteresował tytułem. Kupiłam. Książka przedstawia medytację jako umiejętność skupienia się na codzienności. Okazuję się bowiem, że można jej doświadczyć w trakcie zmywania naczyń. Trich Nhat Hanh otwiera przed czytelnikiem bramę za którą nie ma żadnych ograniczeń a oddech i fantazja są w stanie zaprowadzić czytelnika w absolutnie nieznane dotąd miejsca. Idealna lektura dla kogoś, kto szuka chwili spokoju w otaczającym nas zgiełku świata. Oddech to życie, oddech to cud. Oddychaj...

Mała, prosta książeczka pełna światła.

Nie musicie nawet wykonywać tych ćwiczeń. Po prostu usiądźcie i przeczytajcie, dajcie się temu dotknąć. A rozświetlą was od wewnątrz, choćby przez chwilę. Ile lat filozoficznych rozmyślań potrzeba by zauważyć, ze chodzenie po ziemi jest cudem? Tak trudno o świadomość umysłu, choć przez cały czas jesteśmy w nim tu i teraz. Jak to możliwe, że o tak fundamentalnej prawdzie musimy sobie przypominać w dzisiejszym świecie?

Książka wietnamskiego mistrza zen Tchich Nhat Hanha, którego największy katolicki mistyk XX wieku Thomas Merton nazwał swoim bratem pokazuje to co najbardziej podstawowe w medytacji. Skupienia na sobie, na własnym doświadczaniu bycia, na tym co jest człowiekowi najbliższe – jego własnym oddechu. Można tę książeczkę przeczytać tylko raz i zachwycić się jej prostym pięknem. Ale można też do niej wracać latami, jak się wraca do górskiego źródła dającego krystalicznie czystą wodę. Ten skromny podręcznik medytacji tłumaczący ją najprościej jak się da własnie takim źródłem jest. I dziś gdy żyjemy głównie pogonią za dniem jutrzejszym, dobrze się przy nim zatrzymać.

Mała, prosta książeczka pełna światła.

To nie jest książka dla początkujących w praktykę uważności, natomiast jeśli ma się te pierwsze kroki za sobą to zdecydowanie warty zainteresowania przypominacz.

Ta krótka pozycja zawiera w sobie wiele ciepła i dobrych rad. Jeśli wcześniej nie medytowałeś/aś, jestem prawie pewna że po jej lekturze przynajmniej spróbujesz. To krótki zbiór opowieści, zasad oraz ćwiczeń (na końcu książki), które pokażą, jak w życiu skupić się na tym co ważne.

Książka na jeden lub pół wieczora dla praktycznie każdego.

Książka na jeden lub pół wieczora dla praktycznie każdego.

Zabierając się za nią nie miałem większego pojęcia o medytacji i nie spodziewałem się, aby po jej skończeniu mój poziom wiedzy z tej dziedziny miał znacząco się podnieść. Moje przewidywania sprawdziły się lecz czas poświęcony na jej przeczytanie nie był bezowocny. Autor uświadomił mi, że medytacja nie jest wcale jakimś mistycznym procesem i niekoniecznie wymaga siedzenia ze skrzyżowanymi nogami, by autentycznie próbować pracować nad swoją świadomością, czy też uważnością. Tak na prawdę, mogą to być czynności już przez nas wykonywane w życiu codziennym, a my jedynie potrzebujemy zmienić nasz sposób postrzegania ich. Z racji, że książka prowadzona jest w formie poradnika autor zostawia czytelnika z zestawami ćwiczeń, których nieskomplikowanie zachęca do wypróbowania ich na sobie, co trzeba zapisać jej na plus. Niestety moim zdaniem ma równie duży jak nie większy minus. Forma przekazywania treści jest nieco chaotyczna, nie ma początku, ani końca, co nie sprzyja przyswajaniu mądrości Thich Nhat Hanha. Jednakże "Cud uważności" zachęcił mnie do zgłębienia tematu, co według mnie zamazuje nieco jego bolączki.

Polecam!

Polecam!

Książkę czyta się lekko i sprawnie. Cudne wprowadzenie dla kogoś, kto chciałby zacząć przygodę z mindfulness. Polecam z całego serca.

Ciekawa, skompensowana wiedza o życiu w uważności i medytacji.

Ciekawa, skompensowana wiedza o życiu w uważności i medytacji.