Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji

2020-03-11
Grażyna Draheim
Zen
filozofia uważność medytacja

Odkąd pamiętam, medytację kojarzyłam z czymś magicznym, zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla osób oderwanych od rzeczywistości. Miałam przekonanie, że mata, świece, nastrojowa muzyka, ciało wygięte w chińskie es i kąpiel w gongach tybetańskich to absolutny must have, warunkujący osiągnięcie ZEN. Słowem, to coś zdecydowanie nie dla mnie. Książki o sztukach...

Książkę czyta się lekko i sprawnie. Cudne wprowadzenie dla kogoś, kto chciałby zacząć przygodę z mindfulness. Polecam z całego serca.

Mała, prosta książeczka pełna światła.

Nie musicie nawet wykonywać tych ćwiczeń. Po prostu usiądźcie i przeczytajcie, dajcie się temu dotknąć. A rozświetlą was od wewnątrz, choćby przez chwilę. Ile lat filozoficznych rozmyślań potrzeba by zauważyć, ze chodzenie po ziemi jest cudem? Tak trudno o świadomość umysłu, choć przez cały czas jesteśmy w nim tu i teraz. Jak to...

To nie jest książka dla początkujących w praktykę uważności, natomiast jeśli ma się te pierwsze kroki za sobą to zdecydowanie warty zainteresowania przypominacz.

Ta krótka pozycja zawiera w sobie wiele ciepła i dobrych rad. Jeśli wcześniej nie medytowałeś/aś, jestem prawie pewna że po jej lekturze przynajmniej spróbujesz. To krótki zbiór opowieści, zasad oraz ćwiczeń (na końcu książki), które pokażą, jak w życiu skupić się na tym co ważne.

Książka na jeden lub pół wieczora dla praktycznie każdego.

Zabierając się za nią nie miałem większego pojęcia o medytacji i nie spodziewałem się, aby po jej skończeniu mój poziom wiedzy z tej dziedziny miał znacząco się podnieść. Moje przewidywania sprawdziły się lecz czas poświęcony na jej przeczytanie nie był bezowocny. Autor uświadomił mi, że medytacja nie jest wcale jakimś mistycznym procesem i niekoniecznie wymaga siedzenia ze...

Polecam!

Język jakim posługuje się Thich Nhat Hanh może wydawać się prosty i naiwny. Nic bardziej mylnego. W tej prostocie kryje się całe sedno kwestii związanych z praktyką uważności: niby są dziecinnie proste, a jednak bardzo skomplikowane. Jak wszechświat, którym każdy z nas jest.

Niestety trochę się zawiodłam. Oczekiwałam tego, że więcej przeczytam o tym dlaczego trening uwaznosci jest ważny, dlaczego się przydaje. Więcej konkretów a mniej frazesów.

Mam odczucie, że ta książka to takie lanie wody na zachętę, ale mnie nie za bardzo zachęciła. Mało praktycznych wskazówek, raczej historie typu 'Byłem chory, chodziłem po lekarzach, zacząłem medytować i ozdrowiałem'.

• Buddyzm
  • Ebook