Polityczność. Przewodnik Krytyki Politycznej

Okładka książki Polityczność. Przewodnik Krytyki Politycznej Chantal Mouffe
Okładka książki Polityczność. Przewodnik Krytyki Politycznej
Chantal Mouffe Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Przewodniki Krytyki Politycznej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
162 str. 2 godz. 42 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Przewodniki Krytyki Politycznej
Tytuł oryginału:
On the political
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2008-07-05
Data 1. wyd. pol.:
2008-07-05
Liczba stron:
162
Czas czytania
2 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361006268
Tłumacz:
Joanna Erbel
Tagi:
Politologia filozofia polityki idee polityczne demokracja prawica lewica
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
174
158

Na półkach:

Zdecydowanie najlepszy z dotychczas przeczytanych przeze mnie "Przewodników Krytyki Politycznej"; autorka omawia i poddaje krytyce poglądy między innymi Carla Schmitta, Ulricha Becka, Anthony'ego Giddensa, Jurgena Habermasa, Richarda Rorty'ego, Richarda Falka i Andrew Straussa, Antonio Negriego i Michaela Hardta, i wielu jeszcze innych myślicieli.

Generalnie, polemizuje z liberalnym globalizmem politycznym i postmodernizmem, przeciwstawiając im klasyczną nowoczesną koncepcję polityczności i policentrycznego porządku światowego opartego na równowadze mocarstw, co zaczerpnęła od Carla Schmitta. Mniej uwagi autorka poświęca krytyce globalizacji ekonomicznej, skupiając się przede wszystkim na jej warstwie politycznej, a w zasadzie na liberalnych próbach zniesienia polityki i zastąpienia jej globalnym społeczeństwem obywatelskim, zuniformizowanym na liberalną modłę.

To czyni jej pracę interesującą bynajmniej nie tylko dla lewicowców, choć również dla nich wartościową, bo starającą się ożywić i nadać nowego wigoru socjaldemokracji, pochłoniętej u progu XXI w. w zasadzie już całkowicie przez lewicowy liberalizm. Dla lewicy perspektywa autorki jest jednak o tyle niebezpieczna, że czyni ona jej hasła ideowe kwestią przygodności i zdobycia bądź też utrzymania hegemonii. W porównaniu z perspektywą liberalną, relatywizuje je zatem.

Dla prawicowca, owa relatywizacja idei lewicy będzie czymś bardzo atrakcyjnym, choć jej zakres zdecydowanie niezadowalający - w końcowych partiach książki, autorka przytomnie zaznacza, że jej pluralizm nie obejmuje stanowisk negujących zasady ustroju demoliberalnego, choć też wykluczenie zwolenników tych perspektyw ma u niej wymiar wyłącznie polityczny, nie zaś etyczny jak w liberalizmie. Prawicowiec całkowicie podpisze się natomiast pod wnioskami autorki dotyczącymi porządku międzynarodowego.

Książęczkę Chantal Mouffe należy zatem polecić wszystkim; prawicowcom, lewicowcom, jak i czytelnikom zainteresowanym współczesną filozofią polityczną, przegląd stanowisk której znajdą tu omówiony.

Zdecydowanie najlepszy z dotychczas przeczytanych przeze mnie "Przewodników Krytyki Politycznej"; autorka omawia i poddaje krytyce poglądy między innymi Carla Schmitta, Ulricha Becka, Anthony'ego Giddensa, Jurgena Habermasa, Richarda Rorty'ego, Richarda Falka i Andrew Straussa, Antonio Negriego i Michaela Hardta, i wielu jeszcze innych myślicieli.

Generalnie, polemizuje z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
40
10

Na półkach: , ,

Świetne w tej książce jest to, że krytykuje powszechne podejście do demokracji i ładu politycznego oparte na dążeniu do konsensusu ostatecznego. Mouffe twierdzi, że w demokracji nie może coś takiego nastąpić, zawsze muszą istnieć spierające się siły, zawsze musi być wybór między nimi. Trochę - tak mi się wydaje, choć mogę się mylić - jak u Hegla: synteza nigdy nie jest ostatnia, ustanowiona raz na zawsze.
Polecam tę książkę wszystkim, którzy interesują się regułami rządzącymi światem polityki.

Świetne w tej książce jest to, że krytykuje powszechne podejście do demokracji i ładu politycznego oparte na dążeniu do konsensusu ostatecznego. Mouffe twierdzi, że w demokracji nie może coś takiego nastąpić, zawsze muszą istnieć spierające się siły, zawsze musi być wybór między nimi. Trochę - tak mi się wydaje, choć mogę się mylić - jak u Hegla: synteza nigdy nie jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
84
22

Na półkach:

Bardzo wartościowa pozycja. Pokazuje jak powinno się myśleć o polityce w ogóle, nie redukując jej jedynie do "zarządzania".

Bardzo wartościowa pozycja. Pokazuje jak powinno się myśleć o polityce w ogóle, nie redukując jej jedynie do "zarządzania".

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    53
  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    8
  • Filozofia
    3
  • Polityka
    2
  • Lit. francuska i okolice
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • KP etc.
    1
  • 2014
    1
  • Studia kulturowe i nie tylko
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polityczność. Przewodnik Krytyki Politycznej


Podobne książki

Przeczytaj także