Dlaczego wszystko jeszcze nie zniknęło? Esej ostatni

Okładka książki Dlaczego wszystko jeszcze nie zniknęło? Esej ostatni
Jean Baudrillard Wydawnictwo: Sic! nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
57 str. 57 min.
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Pourquoi tout n'a-t-il pas déjà disparu?
Sic!
2009-01-01
2009-01-01
57 min.
Sławomir Królak
socjologia filozofia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

To bardzo dobry esej o nowoczesności o zagrożeniach dzisiejszego świata. Świata, w którym przez technologie zapominamy o sobie i się unicestwiamy. Bardzo podobały mi się fragmenty o sztucznej inteligencji i cała pierwsza część książki. Druga traktowała o obrazie i fotografii i była dla mnie mniej ciekawa.

Esej ten podejmuje tematykę znikania, dysocjacji świata i interakcji ludzkich. Znikanie tutaj nie jest tożsame ze śmiercią, śmierć byłaby eleganckim i powszechnym wyjściem z sytuacji, końcem człowieka. Tutaj znikanie obywa się bez śmierci, z rozpłynięciem się w zglobalizowanym i pędzącym technologicznie społeczeństwie - rozpuszczenie polega na wyizolowaniu się na płaszczyźnie społecznej, aby uczestniczyć w sztucznym, kreowanym życiu, które widzimy za pomocą mediów. Uczestnictwo w takim życiu wymaga od nas odcięcia się od własnego ja, uznania trendu i podążania za nim. Nie jest to jednak manifest przeciw technologii, czy "temu złemu facebookowi" - jest to obserwacja i konstatacja tego, że wszechobecny konsumeryzm i komodyfikacja późnego kapitalizmu wymusiła na nas zniknięcie. Czas już się skończył.

Autor - jako oddany fotograf - podaje tutaj analogię z fotografią. Aparaty cyfrowe i ich twory można dowolnie replikować za pomocą programów i algorytmów, gdzie w aparatach analogowych mieliśmy element interakcji ze światem rzeczywistym - substancja światłoczuła, negatyw. Coś, co odbiera świat i go uwiecznia w obrazie, zostawia możliwość spojrzenia na naszą "nieobecność" tam.

Uwielbiam Baudrillarda i te jego "anty" na wszystko co związane ze współczesnością ;)

Dodaj cytat z książki Dlaczego wszystko jeszcze nie zniknęło? Esej ostatni