Społeczeństwo spektaklu oraz Rozważania o społeczeństwie spektaklu

Guy Debord Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
La société du spectacle. Commentaires sur la société du spectacle
Mateusz Kwaterko
Państwowy Instytut Wydawniczy
Międzynarodówka Sytuacjonistyczna krytyka społeczna
La société du spectacle. Commentaires sur la société du spectacle
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mateusz Kwaterko
Biblioteka Myśli Współczesnej
Międzynarodówka Sytuacjonistyczna krytyka społeczna

przytłaczająco wręcz schizofreniczny potok wyrywania się z uścisku manipulanckiego systemu. ciężko tego nie czytać z bagażem samoświadomości oraz dystansu, ale pomaga to jakoś odnaleźć się i funkcjonować świadomie w świecie skonsumowanym przez post-narracje.

Podziwiam erudycję i naprawdę tytaniczną pracę, jaką wykonał pan Mateusz Kwaterko, nie tylko spolszczając chyba nie najłatwiejszy w przekładzie tekst, ale również rozpoznając i opatrując odpowiednimi przypisami tzw. "przechwycenia" dokonywane przez Deborda.

Co do samej książki, to "Społeczeństwo spektaklu" ma charakter bardziej socjologiczny, podczas gdy "Rozważania o...

"Społeczeństwo spektaklu" jako jasny wywód jest wyjątkowo niejasne. Tak bardzo nie przystaje do rzeczywistości, tak silnie czerpie z dwudziestowiecznych myślicieli... Że okazuje się potężną dawką umysłu rewolucyjnego.

"Rozważania" to już poziom wyżej, w znacznej mierze metakomentarz. Do czego? Rewolucji, a jakże! Niestety, gorzką pigułką Deborda jest niemożliwość...

Heroiczna praca tłumacza. Bardzo dobry wstęp, zwłaszcza konkretnie i rzetelnie o paryskim Maju '68. W dziele samego Deborda najważniejszy s t y l.

„Jestem zwolennikiem wolności słowa... Ale jeśli są tu jacyś sytuacjoniści - niech opuszczą salę!" Tymi słowami miał rozpocząć swoją przemowę jeden z profesorów w Stasburgu podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego 1966.

Uroczyste rozpoczęcie poprzedziła prowokacja studencka przygotowana wraz z Międzynarodówką Sytuacjonistyczną polegająca na kolportażu...

Cóż, miejscami może nieco paranoiczne, ale które z idei rewolucyjnych nie wydają się z początku szalonymi, nierealnymi i utopijnymi wizjami? Można wierzyć w teorie autora lub podchodzić do nich sceptycznie, ale za jedno trzeba współtwórcę Międzynarodówki Sytuacjonistycznej szanować i cenić; nigdy nie „sprzedał” się spektaklowi, był w swoim postępowaniu konsekwentny – nie...

Jedna z najważniejszych książek w moim życiu.

właśnie ten styl krótkich wywodów świetnie pasuje do Deborda, nieustający manifest, ten "bełkot" może spełniac funkcję ideologiczną", a przede wszystkim tworzy wręcz uwodzicielski strumień propagandy

Bardzo interesująca pozycja, aczkolwiek ze względu na styl wypowiedzi czasem wydaje się nazbyt chaotyczna i bełkotliwa.

• Filozofia
  • Chcę w prezencie
  • 2019
  • Studia
  • Przeczytane w 2018
więcej mniej

Guy Debord Społeczeństwo spektaklu oraz Rozważania o społeczeństwie spektaklu Zobacz więcej