Gwizdek - przygody tatrzańskiego świstaka

Okładka książki Gwizdek - przygody tatrzańskiego świstaka Barbara Gawryluk
Okładka książki Gwizdek - przygody tatrzańskiego świstaka
Barbara Gawryluk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Z parasolem literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Z parasolem
Wydawnictwo Literatura
2013-10-29
2013-10-29
24 min.

Okładka książki Kraków. Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Przemysław Liput, Łucja Malec-Kornajew
Kraków. Przewo... Barbara Gawryluk, P...
Okładka książki Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Aleksandra Krzanowska, Paweł Skawiński
Podhale oraz O... Barbara Gawryluk, A...

Prześliczna przyrodnicza książeczka, w formie zbioru czterech dłuższych opowiadań ,poświęcona w głównej mierze zwierzętom górskim.
Akcja każdej z powiastek toczy się w innej porze roku.

Są to bardzo sympatyczne przygody rodziny świstaków, gdzie prym wiedzie mały świstak Gwizdek.
Jesienią tylko on jedyny nie chce się przyporządkować reszcie rodziny i nie ma zamiaru poświęcić się zimowemu snu.
Na dworze jeszcze jest pięknie, przygrzewa słońce, po co więc spać.
Pod pretekstem napicia się wody ze strumyka ,przed zamknięciem norki na zimę, wymyka się do lasu i tam próbuje zwerbować różne zwierzątka do zabawy.
Trochę słabo mu to wychodzi, gdyż inne stworzonka jak np. niedźwiadek również przygotowują się do zimowego snu. A takie ,które nie zapadają w zimowe odrętwienie np. wiewiórki, z kolei zbierają zapasy na zimę i organizują spiżarnię, więc na zabawę nie mogą sobie pozwolić.
Gwizdek jest niepocieszony ,ostatnia deska ratunku to owce na hali. I kolejny niewypał, właśnie Juhas owczarek podhalański jest w trakcie przemieszczania ich z hali do zagrody.
W konsekwencji tej włóczęgi zaczęło robić się niebezpiecznie, bliskie spotkanie trzeciego stopnia z największym wrogiem orłem nie może przynieść nic dobrego.

Kto wybawi z opresji małego Gwizdka?
Czy wróci jeszcze do norki rodziców i rodzeństwa?

Poczytajcie, a dowiecie się.
Zapoznajcie się też z innymi przygodami jak starcie z narciarzami na stoku zimą, tajemnicza wyprawa z niedźwiadkiem po smakołyki z plecaka turystów wiosną czy szukanie opiekunów domowego króliczka miniaturowego zabłąkanego w lesie.

Miłej lektury! I również owocnego oglądania cudnych kolorowych ilustracji.

Może będąc wysoko w górach, trawersując wśród kosodrzewiny usłyszycie daleki odgłos : Fiuu ! Fiuu !, pomyślcie wtedy ,że to Gwizdek nawołuje swoich braci. A jak będziecie mieli szczęście, to może ujrzycie gdzieś jego samego.

Akcja każdej z powiastek toczy się w innej porze roku.

opinia mamy:
W opowieści o niesfornym futrzaczku zasłuchała się od pierwszych dźwięków dwójka naszych trzylatków
...a przyznam, że całkiem chętnie posiedziałam sobie wtedy z nimi i pod pretekstem konieczności przewracania kartek i symultanicznego pokazywania (pięknych, akwarelowych) ilustracji w książeczce :)
Ciekawa treść, sympatyczne głosy lektorów, estetyczna oprawa = bardzo dobra książeczka i cenny nabytek do dziecięcej płytoteki.

opinia mamy:
Ciekawa treść, sympatyczne głosy lektorów, estetyczna oprawa =...

• E3) Podstawówka 4-6
  • Dziecięce