Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina

Okładka książki Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina Jonathan Walker
Jonathan Walker Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
Znak Horyzont
2014-03-17
2014-03-17

Książka przedstawia powojenne czasy z zupełnie innej perspektywy. Można przeczytać genezę powstania planu ,,Unthinkable", jego dogłębną analizę a także wiele innych faktów. Książka może być niezłym smaczkiem dla zainteresowanych tematem, jednak dla osób nie w temacie II wojny światowej, nie będzie to zbytnio interesująca pozycja.

Jestem fanem II wojny światowej i przyznaję, że o operacji "Unthinkable", czyli brytyjskim planie ataku na ZSRR, nie wiedziałem. Walker opisując plany tej operacji wplótł ją w wydarzenia związane z końcówką II wojny czyli wygraną aliantów oraz dwiema konferencjami Wielkiej Trójki, które zmieniły losy naszego kraju, konferencji w Jałcie i Poczdamie. Czytając lekturę, można odnieść nieodparte wrażenie, że Walker kreuje Churchilla na męża stanu i obrońcę Polski. Jak ostatecznie wojna skończyła się dla Polski to wszyscy wiemy choć uruchamia się wyobraźnia co by było gdyby ten plan jednak wszedł w życie... Książka napisana jest przyjaznym językiem i szybko się ją czyta. Całość dopełniają ciekawe zdjęcia. Nie test to wielkie dzieło ale na przerywnik i uzupełnienie wiedzy o II wojnie światowej jest w sam raz.

To jedna z ciekawszych książek dotyczących okołowojennych losów Europy. Motywem przewodnim jest osoba Winstona Churchilla, który przewidując przyszłe losy świata, opracowywał plany odebrania Stalinowi Polski. To fascynujące, bowiem do tej pory, wszędzie czytałem o tym, jak łatwo Anglicy nas sprzedali, i bez sentymentu. Ta książka, oparta na wielu odtajnionych dokumentach, zmienia ten obraz diametralnie. Nie będę tu przytaczał obszerniejszego opisu, choć ręka rwie się do pisania. Jest co czytać, i czyta się świetnie, szybko i z dużą dawką adrenaliny. Ta pozycja burzy nasz "porządek" historyczny, i wzmacnia obraz Churchilla jako wybitnego męża stanu. Może jednego z najwybitniejszych.

A gdyby Polacy wylądowali na Marsie to byliby Marsjanami

A gdyby Polacy wylądowali na Marsie to byliby Marsjanami

Z tej książki wynika, że Anglicy chociaż raz w swojej historii nie chcieli (przynajmniej w osobie ich przywódcy) zrobić krzywdy Polakom. Oczywiście wyszło jak zwykle, ale może po przeczytaniu "III wojny..." nieco przychylniej będę teraz patrzył na sir. Churchilla. Poza tym jest to bardzo ciekawa pozycja, którą gorąco polecam.

Nie szczególnie mnie porwała. Zbyt sucha, zbyt dużo oparta na cytatach, nic nowego do mojej wiedzy nie wniosła. 1/3 treści to przypisy.

Książka nie jest zła, stosunkowo dobrze się ją czyta... Niestety brak jej spójności i troszkę narracji w stylu Suworowa. Same informacje odnośnie planowaneh akcji "Unthinkable" podane w sposób stosunkowo przystępny.... Lekko wybielona postac Churchila i przedstwienie go jako wielkiego obrońcy sprawy Polski nie do końca zgadza się z faktami... Ogólnie dla miłośników historii, pozwala spojrzeć z innego punktu widzenia...

Warto się zapoznać, bo może, ten przysłowiowy "gen.Anders na białym koniu", to nie była taka całkiem bajka....

Szkoda,że plan nie doszedł do skutku.Ciekawie czyta się książkę o powojennym świecie autorstwa człowieka z Zachodu.

Bardzo dobre opracowanie, sporo informacji źródłowych. Czyta się przyjemnie.

Ale autor do końca nie odpowiada na pytanie czy ten plan wszedłby w życie, i co by było z Polską.

Minus - przypisy na końcu i jest ich ponad 50 stron.

Bardzo dobre opracowanie, sporo informacji źródłowych. Czyta się przyjemnie.

Minus - przypisy na końcu i jest ich ponad 50 stron.

• Historyczne
  • II Wojna Światowa

Dodaj cytat z książki Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina