Okładka książki Żywot młodzika niepoczciwego imieniem Pablos, czyli wzór dla obieżyświatów i zwierciadło filutów Francisco de Quevedo
Francisco de Quevedo Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy klasyka
klasyka
Historia de la vida del Buscón llamado don Pablos, ejemplo de Vagamundos y espejo de Tacaños
Państwowy Instytut Wydawniczy
1978-01-01
1978-01-01
Kalina Wojciechowska

Przewspaniała literatura łotrzykowska z czasów baroku. A świetna do dziś w czytaniu. Inteligentna i dowcipna.

Wszyscy z zachwytem czytaliśmy ją w moim domu w późnych latach 70. i na początku 80. Pamiętam świetnie, że w okresie „niedoborów żywności” stanu wojennego, gdy wszystko było na kartki, przerzucaliśmy się cytatami z de Quvedo z okresu, gdy Pablos został służącym w internacie, którego szef Cabra odznaczał się nadzwyczajnym skąpstwem, także co do żywienia swych młodych podopiecznych.

„Jęki głodu było słychać w tym domu tak, jak w innych czkawkę z przejedzenia”. Na pierwsze danie obiadu był bulion „tak przejrzysty, że gdyby przeglądał by się w nim narcyz, w większym byłby niebezpieczeństwie niż nad źródłem”, w bulionie było jedno ziarenko grochu. Żłopiąc zupę, Cabra mówił: „Nie ma to jak prosta, a posilna strawa z mięsa i warzyw. Niech mówią, co chcą, wszystko inne to łakomstwo i obżarstwo”.

Mignęła pojedyncza rzepa, którą dostrzegłszy, nasz preceptor wykrzyknął: „Co widzę! Mamy i rzepę. Specjał to, z którym nie równać się kuropatwie. Jedzcie, bo nie ma dla mnie nic milszego niż patrzeć, jak się pożywiacie!”

Przydzielił każdemu taką porcję baraniny, że odliczywszy to, co utkwiło za paznokciami i między zębami, nic zgoła nie dotarło do kiszek. „Jedzcie, dziatki moje, radość to dla mnie wasz dobry apetyt – komentował Cabra.

Po biesiadzie na stole zostało kilka skórek chleba, a na półmisku trochę żył i kości. „Reszta niech zostanie dla służących. Nie żądajmy dla siebie wszystkiego” – dodał Cabra, a odmówiwszy modlitwę dziękczynną, powiedział: „Oby nikomu nie zaszkodziła tak suta strawa”. Gdy po chwili wszyscy zaczęli się bić o to, co zostało, Cabra upomniał ich, mówiąc: ”- Jedzcie zgodni jak bracia, bo z łaski Bożej jest co jeść”.

Na wieczerzę było jeszcze mniej niż na obiad. „Zbawienna to rzecz dla zdrowia: lekki posiłek przed nocą dla ulżenia pracy żołądkowi” – mówił nasz preceptor.

I tak dalej w tym stylu buntownicza literatura, krytyczna wobec każdej władzy – politycznej czy duchownej. Co rusz jesteśmy świadkami demaskatorskich odkryć o osobach cieszących się autorytetem. Np. „z wojskiem łączyło go to jedynie, że odgrywał rolę kapitana w komedii”; „choć wspominał wiele bitew, staczał je tylko ze swoimi pchłami”. O pewnym świętoszku: ”nigdy nie podnosił oczu na kobiety, ale zdarzało mu się podnosić im spódnice”.

Satyra społeczna jest tu najwyższego lotu. Czytając de Quevedo teraz po latach, myślałem jak bardzo natura władzy jest niezmienna. Każdej władzy, w tym i tej naszej, obecnej….

Lektura zajmująca i krótka, dająca wgląd w siedemnastowieczną (nawet jeśli jedynie hiszpańską) obyczajowość i pozwalająca uśmiechnąć się pod wąsem nie raz i nie dwa. Quevedo kreuje tysiąc tarapatów na minutę, a Pablos usiłuje się z nich wykaraskać z niewyczerpaną energią oraz z bardzo zmiennym powodzeniem.
Uprzedzenia społeczne oraz rasowe, naturalne dla epoki, wybrzmiewają tu pełnym głosem. Najciekawsze i najbardziej pomysłowe okazują się jednak sposoby na życie kosztem bliźnich, czyli swoisty poradnik włóczęgi, dziś już niestety mocno zdezaktualizowany z uwagi na znaczące uszczelnienie systemu przepływu tak ludności, jak i pieniądza.
Ale i tak nic nie przebije wstępnych wyjaśnień tłumaczki, która z rozbrajającą szczerością wyznaje, iż na dokładne oddanie bardziej dosłownych scen okazała się nazbyt wrażliwa. Wystawiając sobie w ten sposób nie najlepszą może laurkę zawodową, opisuje zarazem mimochodem i poprzez antycypację przemiany obyczajowe (i obyczajowo-literackie),jakie dokonały się nie przez ostatnich czterysta, lecz ledwie czterdzieści lat.

Uprzedzenia społeczne oraz rasowe, naturalne dla epoki, wybrzmiewają...

Genialne

Genialne

Całkiem przyjemna w odbiorze hiszpańska powieść pikarejska. Warto zwrócić uwagę na ten mało znany gatunek prozy.

• Klasyka
  • Lektury
  • Literatura hiszpańska
  • E - book
  • Hiszpania - XVII wiek

Francisco de Quevedo Żywot młodzika niepoczciwego imieniem Pablos, czyli wzór dla obieżyświatów i zwierciadło filutów Zobacz więcej