Przemyślny rycerz don Kichot z Manczy. Część II

Miguel de Cervantes y Saavedra Wydawnictwo: Rebis Seria: Mistrzowie Literatury klasyka
El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha. Segunda parte
Wojciech Charchalis
Mistrzowie Literatury
literatura hiszpańska powieść
Inne

Same w sobie przygody błędnego rycerza są bardzo ciekawe, ale trudno z nimi obcować, gdy otrzymujemy jedynie fragmenty książki, jak w moim wydaniu z serii "Lektury wszech czasów". Kompletnie nie rozumiem takiego zabiegu i żałuję, że się zgapiłam i sięgnęłam po takie wybrakowane wydanie, tak czy siak będę musiała przeczytać "pełną wersję".

Historia świetna, tylko ciężko się ją czyta. Humor Sancho Pansy nie do pobicia. Pan Miguel stworzył fantastyczną historię przeplataną mnóstwem innych historii, co tworzy specyficzną całość. Pełna humoru, ale też sentymentu. Nostalgiczna. Warta przeczytania.

Klasyka literatury. Podstawowa historia bardzo prosta, wręcz komediowa. Ale pod tą warstwą jest jeszcze druga albo trzecia. Na pewno będę czytał ponownie.

Myślę, że nie ma osoby, która nie słyszała o błędnym rycerzu Don Kichocie z La Manczy i jego wiernym giermku Sancho Pansie, gdyż książka Miguela de Cervantesa ,,Don Kichot z La Manczy" uchodzi za najważniejszą powieść w dziejach literatury hiszpańskiej. Pierwsza część powieści ukazała się w 1605 roku, a kontynuacja losów bohaterów w 1615 roku i obie części zyskały wielką...

"Półdziewice" to tylko jeden rodzaj niewiast w tej prześwietnej książce.

Fragment o tym skąd bierze się zapotrzebowanie na pośledniej jakości literaturę i sztukę na zawsze rozwiewa wątpliwości kto rozdaje karty.

Na półkach: , , , ,

Długo, bardzo długo słuchałam „Don Kichota z La Manchy”, ale…ja się zakochałam na zabój w interpretacji Witolda Korzeniowskiego i potrafiłam przesłuchiwać kolejne rozdziały kilkadziesiąt razy, aż wychwyciłam wszystkie smaczki, aż prawie że znałam cały tekst na pamięć. W końcu powiedziałam sobie: ”Dość. Trzeba się rozstać z Don Kichotem.” I wysłuchałam audiobooka do samego...

Nie dałem rady. Sorry...

Chyba każdy z nas miał okazję spotkać się ze słynnym rycerzem Don Kichotem podczas swojej szkolnej edukacji. Ja czytałam większe i mniejsze fragmenty, gdy przygotowywałam się do matury i dopiero teraz postanowiłam zapoznać się z całością utworu.
Alonso jest mężczyzną, który jest zmęczony swoim codziennym życiem i postanawia je zmienić. W tym celu przybiera nowe imię...

Klasyk nad klasyki („Ewangelia naszej literatury” jak mówią klęcząc i recytując strofy „Don Quichote’a” bohaterowie w filmie „Jakiś czas później”). Pięknie niewspółczesna i archaiczna powieść pisana kwiecistym językiem i w równie klasycznym przekładzie na archaiczną i ozdobną do granicy z grafomanią polszczyznę. Język może mniej wyrobionego czytelnika zniechęcić i zmęczyć,...

Stare ale dobre, ciekawe. Trochę przydługie, ale zapamietam na dłuższe lata to co się odwaliło w związku z tą książką :D

TO KSIĄŻKA Z MOJEJ LISTY "MUST SEE" POLECAM KAŻDĄ KTÓRA NA NIEJ JEST

Dyskusje