Księżyce Jowisza

2014-05-21
Agnieszka Pokojska
literatura kanadyjska Nagroda Nobla

Cząstki świata w nas

Raczej nudy. Chwilkę po zakończeniu opowiadania nic z niego nie pamiętam...

Raczej nudy. Chwilkę po zakończeniu opowiadania nic z niego nie pamiętam...

Książka zawiera następujące opowiadania:

8) Pani Cross i pani Kidd
9) Pechowe historie
10) Goście
11) Księżyce Jowisza

Nierównomierny zbiór, niektóre opowiadania ciekawe, stanowią bardzo celne obserwacje, przy innych nie sposób odpłynąć myślami.

12 historii o kobietach i ich relacjach z otoczeniem. Takie opowiadania wzięte prosto z życia. Bez udziwnień, magii czy głębszych przemyśleń. Może trochę aż nadto proste. Nie każdemu przypadną do gustu, ale warto przeczytać.

Dalej nie mogę się zaprzyjaźnić z panią Munro.. Jej opowiadania nie przemawiają do mnie

„Księżyce Jowisza” to kolejny zbiór opowiadań Noblistki Alice Munro jaki dane było mi przeczytać. Opowiadania mają niesamowity klimat, płyną niespiesznie a dotykają ważnych tematów jak zdrada małżeńska, choroba i śmierć bliskiej osoby, skomplikowane relacje rodzinne czy starość. Ja bawiłem się dobrze i naprawdę zrelaksowałem się przy tych opowiastkach. Oprócz relaksu wzbudziły we mnie też refleksję wobec różnych sytuacji życiowych i zadałem sobie pytanie- jak ja postąpiłbym na miejscu bohaterów? To co udało się dokonać Pani Munro to na pewno połączenie prostoty z głębią. Jak dla mnie mistrzowskie. Moim zdaniem ta książka potwierdza klasę Autorki i pewnie jeszcze w przyszłości sięgnę po jej twórczość. Polecam. Ocena bardzo dobra.

Zachęcona prostym, beletrystycznym językiem Munro, jaki poznałam w pozycji "Dziewczęta i kobiety", którą oceniłam na 5 gwiazdek, sięgnęłam po "Księżyce Jowisza" - aby towarzyszyły mi w długiej podróży pociągiem. 11 opowiadań, ładnie wydanych przez "Wydawnictwo Literackie", z zachęcającym tekstem na okładce "Mistrzyni opowiadania. Nobel 2013".
I jakie rozczarowanie...
Z 8 opowiadań, przez które przebrnęłam (pozostałe - odpuściłam) tylko 2 są z kategorii "może być", pozostałe to kategoria "słabe" lub "gorzej niż słabe". Opowiadania są płaskie, bez polotu, bez jasnej, ciekawej akcji, zupełnie nieinteresujące, wręcz nudne - z wielu po prostu nic nie wynika, ot, czyste pustosłowie, jakaś tam historyjka bez sensu. Nie pozostaje nawet 5 minut w pamięci po przeczytaniu, zaraz ulatnia się i znika.
Bohaterowie beznamiętni, wytarci ze swojej autentyczności - oczywiście nie zabrakło geja w "Sezonie na indyka", romansu w "Wypadku", patchworkowej rodziny z neurotyczną babą w "Kolacji w święto pracy". Cała ta papka podana na tacy z pseudo-psychologiczną analizą, ze zdaniami aspirującymi do tzw. "złotych myśli" (taka "mieszanka" chyba się dobrze sprzedaje).
Po drugiej książce pani Munro zadaję sobie pytanie o jakość nagrody Nobla (lub o jakość dzieł pisarzy) w ostatnich latach; a moje spotkanie z Alice Munro uważam za zamknięte.

I jakie rozczarowanie...
Z 8...

Alice Munro - jak zawsze wspaniała. Przy każdej jej książce mam wrażenie, że siedzę sobie w ciszy i spokoju i słucham czyjejś opowieści. Dla mnie to jak rozmowa z pełną ciepła i mądrości babcią, która niejedną historię ze swojej młodości chętnie opowie. A że młodość spędziła w Kanadzie, to tylko ciekawiej :)

Książka, która przedstawia wiele histori życiowych lub bardzo do nich podobnych. Każda z nich jest inna, każda ma osobliwy charakter oposiuje odmienną osobę i ma różna odmianę zarzyłości. :)

Doskonała, a miarą tej doskonałości niech będzie ilość odkrytych uczuć, zawiłości charakterów i podobnych sytuacji, tych które znalazłam w książce i własnym życiu.

• Nobliści
  • Alice Munro