Ogród wieczornych mgieł

Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Cud (nie)pamięci w japońskim ogrodzie

14 Link do recenzji

Z ledwością dobrnęłam do końca, ale to tylko dlatego, że nie lubię zostawiać niedoczytanych książek. Czytanie jej wręcz mnie męczyło.

Opowieść nie jest przedstawiona chronologicznie,przez co czytelnik może czuć się lekko zagubiony w zawiłych losach byłej pani sędzi Yun Ling.

Cała historia przedstawiona jest w formie wspomnień, koszmarnych, siegających najbardziej bolących wydarzeń z życia bohaterki. Bardzo dokładnie poznajemy odczucia, które towarzyszą w danej chwili bohaterce. Książka jest też pełna...

Piękna, eteryczna, nastrojowa, orientalna, wspaniale napisana historia związku Japończyka i Chinki. Ona po traumatycznych przejściach, on z wrogiego kraju, a przy tym piękna, mistyczna przyroda i realia Malajów tuż po drugiej wojnie światowej. Wielowymiarowa uczta.

Trudno było przebrnąć przez książkę, w której niewiele się działo.

Wciągająca , nie sztampowa i trzymająca w napięciu.

[...] Yugiri - tytułowy "Ogród wieczornych mgieł" jest takim miejscem spokoju, izolacji i medytacji, pełni też funkcje terapeutyczne dla dwójki głównych bohaterów: twórcy ogrodu - japońskiego mistrza ogrodnictwa Nakamury Aritomo i Malajki, sędziny Yun Ling Teoh. Ogród uosabia harmonię i spokój, ale jest tworem sztucznym [...]Równocześnie harmonia Yugiri zderza się co chwila...

akcja książki to właściwie wspomnienia które snują się jak dym kadzidełka
urzekająca historia życia sędzi z magią, atmosferą, kulturą a przede wszystkim przyrodą dalekiego wschodu i z wielką tragedią z młodości

Ogród Wieczornych mgieł to niezwykła książka.Niemal brak w niej akcji,bohaterowie są opisani bardzo enigmatycznie,niewiele jest powiedziane o ich emocjach,opowieść nie jest chronologiczna, od czytelnika wymagana jest więc ciągła uwaga.Wydawać by się mogło,że będzie nudno,jednak to tylko pozory.Wbrew moim oczekiwaniom książka mnie niemal wchłonęła,nie mogłam jej odłożyć na...

"Zmysłowa i intelektualna uczta" - taka rekomendacja. Czy ja wiem? Bez przesady.

Dobrnęłam do 90 strony i dalej nie dam rady. Po prostu nie dzieje się nic, akcja rozwija się tak wolno, że na razie wiadomo jedynie, że główna bohaterka była w obozie koncentracyjnym i chciała założyć ogród dla zmarłej siostry. Plus chyba jedynie za egzotyczne miejsce akcji, nic poza tym.

Dyskusje

• 2014