Z. Powieść o Zeldzie Fitzgerald

biografia, autobiografia, pamiętnik
Irena Kołodziej
Zelda Fitzgerald lata 20 skandal miłość

1968

Mam świadomość, że ta pozycja to nie biografia a „jedynie” fikcja literacka. Natomiast bazuje na życiu realnych ludzi, więc nawet jeśli tylko część jest wierna prawdzie to….jeez! Ale ten Scott był dupkiem!
Kto by nie zwariował w takim związku? Z tak zakompleksionym (mimo wybujałego ego) mężczyzną? Ze staczającym się alkoholikiem? W związku tak pełnym rozmaitych ograniczeń?...

Bardzo dobrze napisana opowieść o żonie słynnego amerykańskiego pisarza, autora "Wielkiego Gatsbyego" - o Zeldzie Fitzgerald. Główna bohaterka była nietuzinkową postacią. Życie jakie wiodła wraz ze swym mężem w owych czasach wielu bulwerowało. Niestety smutno się zakończyło.
Bardzo ciekawa książka, którą warto przeczytać.

O Zeldzie nie wiedziałam nic przed lekturą tej powieści. Czy wiem więcej po? Nie jestem przekonana.
Beletrystyka, którą łatwo się czyta, i która może - choć nie musi - zachęcić do poszukania bardziej... hm, wnikliwych źródeł. Mnie chyba zachęciła.

Historia o ludziach, którym przyszło do głowy, że można żyć, nie stawiając sobie granic. Że można wszystko... bo można. I tyle. Skończyło się więc tak, jak musiało - szaleństwem i alkoholizmem. W książce nieco za dużo feministycznego zacięcia, zupełnie niepotrzebnego i zaciemniającego obraz.

W końcu, po kilku tygodniach długich przerw w lekturze, dokończyłam powieść biograficzną o żonie autora "Wielkiego Gatsby'ego" - książki, która wywarła na mnie duże wrażenie i pomimo początkowych obaw, stała się jedną z najważniejszych, jakie było mi dane do tej pory poznać. Francis Scott Fitzgerald jawił mi się jako bystry obserwator rzeczywistości, w której żył i jako...

Powieść oparta na życiu Zeldy Fitzgerald. Ciekawa, ale chyba bardziej ze względu na osobę bohaterki, niż na samą książkę.
Trochę powierzchownie potraktowany temat.
Książkę dobrze się czyta, ale niestety nie porywa.

Bardzo dobre studium poszukiwania siebie oraz rozpadu małżeństwa. Kim była Zelda Fitzgerald? Flapperką? Wariatką? A może ofiarą niespełnionych ambicji i zakompleksionego męża? Książka od której nie mogłam się oderwać. Wiele smaczków z życia F.S.Fitzgeralda, które można odnaleźć w powieściach oraz opowiadaniach autora.

UWAGA! 10 GWIAZDEK ZE WZGLĘDU NA FITZGERALDÓW, A NIE KSIĄŻKĘ SAMĄ W SOBIE
Wydawnictwo Amber:
"...Therese Anne Fowler jest autorką wydawanych w 28 krajach powieści z najwyższej półki, w których „przeglądamy się jak w lustrze z drugim dnem”, jak napisał „Kirkus Reviews”......"

Nieprawda; napisała TRZY i ...

Nadzwyczajna historia. Co się stanie, gdy kobieta uznana przez świat za „wariatkę” (Hemingway jej nienawidził!) zwiążę się z chimerycznym alkoholikiem? Przepis na najwspanialszą grecką tragedie, wielką toksyczną miłość. Bardzo się kochali i sprawiali sobie wiele bólu, co nie zmieniało faktu, że stanowili jedność. Obydwoje utalentowani (Zelda opublikowała wiele opowiadań pod...

Jedna z niewielu książek, która pozwala nie wyrobić sobie opinii na dany temat. Otwiera furtkę, lecz nie daje oczywistych odpowiedzi i inspiruje do poszukiwań prawdy na własną rękę. Zaprasza do intymnego świata bożyszczy lat 20., lecz jednocześnie dozuje informacje i nie pozwala dowiedzieć się wszystkiego wraz z ostatnim słowem lektury.

Dyskusje

• Biografie