Z. Powieść o Zeldzie Fitzgerald

A novel of Zelda Fitzgerald
biografia, autobiografia, pamiętnik
Irena Kołodziej
Zelda Fitzgerald lata 20 skandal miłość

O Zeldzie nie wiedziałam nic przed lekturą tej powieści. Czy wiem więcej po? Nie jestem przekonana.
Beletrystyka, którą łatwo się czyta, i która może - choć nie musi - zachęcić do poszukania bardziej... hm, wnikliwych źródeł. Mnie chyba zachęciła.

Historia o ludziach, którym przyszło do głowy, że można żyć, nie stawiając sobie granic. Że można wszystko... bo można. I tyle. Skończyło się więc tak, jak musiało - szaleństwem i alkoholizmem. W książce nieco za dużo feministycznego zacięcia, zupełnie niepotrzebnego i zaciemniającego obraz.

W końcu, po kilku tygodniach długich przerw w lekturze, dokończyłam powieść biograficzną o żonie autora "Wielkiego Gatsby'ego" - książki, która wywarła na mnie duże wrażenie i pomimo początkowych obaw, stała się jedną z najważniejszych, jakie było mi dane do tej pory poznać. Francis Scott Fitzgerald jawił mi się jako bystry obserwator rzeczywistości, w której żył i jako...

Powieść oparta na życiu Zeldy Fitzgerald. Ciekawa, ale chyba bardziej ze względu na osobę bohaterki, niż na samą książkę.
Trochę powierzchownie potraktowany temat.
Książkę dobrze się czyta, ale niestety nie porywa.

Bardzo dobre studium poszukiwania siebie oraz rozpadu małżeństwa. Kim była Zelda Fitzgerald? Flapperką? Wariatką? A może ofiarą niespełnionych ambicji i zakompleksionego męża? Książka od której nie mogłam się oderwać. Wiele smaczków z życia F.S.Fitzgeralda, które można odnaleźć w powieściach oraz opowiadaniach autora.

UWAGA! 10 GWIAZDEK ZE WZGLĘDU NA FITZGERALDÓW, A NIE KSIĄŻKĘ SAMĄ W SOBIE
Wydawnictwo Amber:
"...Therese Anne Fowler jest autorką wydawanych w 28 krajach powieści z najwyższej półki, w których „przeglądamy się jak w lustrze z drugim dnem”, jak napisał „Kirkus Reviews”......"

Nieprawda; napisała TRZY i ...

Nadzwyczajna historia. Co się stanie, gdy kobieta uznana przez świat za „wariatkę” (Hemingway jej nienawidził!) zwiążę się z chimerycznym alkoholikiem? Przepis na najwspanialszą grecką tragedie, wielką toksyczną miłość. Bardzo się kochali i sprawiali sobie wiele bólu, co nie zmieniało faktu, że stanowili jedność. Obydwoje utalentowani (Zelda opublikowała wiele opowiadań pod...

Jedna z niewielu książek, która pozwala nie wyrobić sobie opinii na dany temat. Otwiera furtkę, lecz nie daje oczywistych odpowiedzi i inspiruje do poszukiwań prawdy na własną rękę. Zaprasza do intymnego świata bożyszczy lat 20., lecz jednocześnie dozuje informacje i nie pozwala dowiedzieć się wszystkiego wraz z ostatnim słowem lektury.

Nie wiem w jakim stopniu książka odpowiada prawdziwej historii Fitzgeraldów, ale dla mnie była świetna. Autorka tak ją nakreśliła, że czytając zastanawia się co jest dalej. Dobrze, że narratorką jest sama Zelda, bo dzięki temu samemu można poczuć te wszystkie emocje: miłość, radość, nienawiść, zobojętnienie na to co przyniesie los, czy w końcu pogodzenie się z tym, że nie...

Niezwykle wciągająca historia, niestety w okropnym przekładzie. Zdania rodem z google translate, o dziwacznej składni, bez spójności, pełne nienaturalnie dobranego słownictwa. Szkoda.

Dyskusje

• Biografie