Księżyce Jowisza

literatura kanadyjska Nagroda Nobla

Oficjalne recenzje i

Cząstki świata w nas

Link do recenzji

Nierównomierny zbiór, niektóre opowiadania ciekawe, stanowią bardzo celne obserwacje, przy innych nie sposób odpłynąć myślami.

12 historii o kobietach i ich relacjach z otoczeniem. Takie opowiadania wzięte prosto z życia. Bez udziwnień, magii czy głębszych przemyśleń. Może trochę aż nadto proste. Nie każdemu przypadną do gustu, ale warto przeczytać.

Dalej nie mogę się zaprzyjaźnić z panią Munro.. Jej opowiadania nie przemawiają do mnie

„Księżyce Jowisza” to kolejny zbiór opowiadań Noblistki Alice Munro jaki dane było mi przeczytać. Opowiadania mają niesamowity klimat, płyną niespiesznie a dotykają ważnych tematów jak zdrada małżeńska, choroba i śmierć bliskiej osoby, skomplikowane relacje rodzinne czy starość. Ja bawiłem się dobrze i naprawdę zrelaksowałem się przy tych opowiastkach. Oprócz relaksu...

Zachęcona prostym, beletrystycznym językiem Munro, jaki poznałam w pozycji "Dziewczęta i kobiety", którą oceniłam na 5 gwiazdek, sięgnęłam po "Księżyce Jowisza" - aby towarzyszyły mi w długiej podróży pociągiem. 11 opowiadań, ładnie wydanych przez "Wydawnictwo Literackie", z zachęcającym tekstem na okładce "Mistrzyni opowiadania. Nobel 2013".
I jakie rozczarowanie...
Z 8...

Alice Munro - jak zawsze wspaniała. Przy każdej jej książce mam wrażenie, że siedzę sobie w ciszy i spokoju i słucham czyjejś opowieści. Dla mnie to jak rozmowa z pełną ciepła i mądrości babcią, która niejedną historię ze swojej młodości chętnie opowie. A że młodość spędziła w Kanadzie, to tylko ciekawiej :)

Książka, która przedstawia wiele histori życiowych lub bardzo do nich podobnych. Każda z nich jest inna, każda ma osobliwy charakter oposiuje odmienną osobę i ma różna odmianę zarzyłości. :)

Doskonała, a miarą tej doskonałości niech będzie ilość odkrytych uczuć, zawiłości charakterów i podobnych sytuacji, tych które znalazłam w książce i własnym życiu.

Opowiadania jak na laureatkę nagrody Nobla bardzo średnie. Te, przez które udało mi się przebrnąć ,w większości nie miały dla mnie większego sensu Były zlepkiem faktów nie do końca tworzących spójną całość. Spodziewałam się czegoś co mnie zachwyci,co w jakiś sposób wpłynie na moje,chociażby, emocje a tym czasem autorka zaserwowała opowiastki rodem jak plotki przy kawie....

Alice Munro, urodzona 10 lipca1931 roku w Kanadzie, jest uważana za mistrzynię krótkich form literackich. Biegłość w tworzeniu zwięzłych, treściwych opowiadań doprowadziły ją na najwyższe podium, na którym może znaleźć się pisarz. W roku 2013 Kanadyjka dołączyła do elitarnego grona autorów wyróżnionych prestiżową, literacką nagrodą Nobla. Czym Alice Munro uwiodła kapitułę...

• 2014
  • Nobliści