Edith Piaf. Życie, mit i legenda

RETOUR
1993-01-01
1993-01-01
biografia Edith Piaf piosenka francuska Paryż Francja

Książka wzbudziła we mnie mieszane uczucia, gdyż jest ciekawa, ale pełna byków. Błędów naprawdę jest dużo, masakra.
Niewątpliwie brak też autorowi talentu pisarskiego, pisze chaotycznie, momentami nużąco, często się też powtarza. Czego nie lubię, ocenia różne postawy, słowa, komentuje wygląd ludzi, żenujące lekko.
Trudno czyta się biografię przez niepotrzebne komentarze autora.

Nie wiedziałam, że aż tak ciężkie życie miała piosenkarka. Żyła wszak w niesprzyjających, wojennych okolicznościach.
Nie wiem, czy polecić książkę.
Czytałam lepsze biografie Edith Piaf.

Pierwszy raz widziałam fotografie, które w ogóle nie są opisane w literaturze!
Ani jedna 😔 dziwne to i marne.

Na końcu książki zamieszczona jest bogata bibliografia oraz dyskografia piosenkarki.

Trudno czyta się biografię przez niepotrzebne komentarze...

Co napisać... aby było adekwatne do sytuacji, w jakiej się znajduje mój umysł po przeczytaniu tejże biografii. Jestem między młotem a kowadłem. Dlaczego? Zastanawiam się jak odebrać całe życie Edith Piaf, tak aby je zrozumieć, usprawiedliwić. Wiele wydarzeń mnie bulwersowało, niektóre wzruszały. A sam talent, na pewno dostrzegalny, porywający.
Po przemyśleniach jestem skłonna powiedzieć, że rola jaką miała ta kobieta, to cierpienie za ludzkość. Na niej skupiały się tragedie i smutki związane z bliskimi osobami. Edith znała ból, rozpacz. Wyrażała ją w muzyce. Wielokrotnie cierpiała, ale również sama była jego powodem.
Mam mieszane uczucia.
Biografia dopracowana, autor związany jest emocjonalnie z postacią Piaf. Zna wiele szczegółów z jej życia. Wszystko jest poparte wiarygodnymi źródłami, przestudiowane z innych biografii i skorygowane.
Warto przeczytać!

Po przemyśleniach jestem...

Rzetelnie i ciekawie napisana biografia słynnego francuskiego "Wróbelka".
Autor stara się oddzielić prawdę od legend i mitów, jakie narosły wokół Edith Piaf, zwłaszcza jej pochodzenia, licznych kochanków oraz skłonności do narkotyków, alkoholu i dobrej zabawy.

Książka ta to także obraz życia francuskiej bohemy i estradowego świata w okresie międzywojennym i w latach po drugiej wojnie światowej, aż do początku lat 60. minionego wieku. Spotykamy tu m.in. takie postacie jak: J. Cocteau, Ch. Aznavour, J. Prevert.

Zaletą na pewno jest bogactwo materiałów źródłowych, które przywołuje Szczotkowski, cytując nie tylko samą bohaterkę biografii, ale także zapiski jej przyjaciół, wielbicieli, licznych znajomych oraz innych badaczy.

Spod pióra autora wyłania się sylwetka tragicznej kobiety, wielkiej artystki o silnym i charakterystycznym głosie oraz niezwykle burzliwym życiu uczuciowym; nie tylko wykonawczyni cudzych kompozycji, ale również autorki tekstów, które - nawet jeśli ocierają się o kicz i są sentymentalne - zapadają w pamięć i poruszają swoim autentyzmem oraz emocjami i szczerością.

Całość ilustrują liczne fotografie; na końcu książki zamieszczona jest bogata bibliografia oraz dyskografia piosenkarki - to na pewno zainteresuje jej fanów, ale może zaciekawić również tych, którzy dopiero poznają jedyne w swoim rodzaju i niezapomniane piosenki w wykonaniu "małej Edith".
Ja miałam okazję usłyszeć jej wibrujący głos pierwszy raz jako piętnastolatka, gdy moja romanistka uraczyła nas na lekcji utworem "Non, je ne regrette rien". Od tej pory trwa moja wielka miłość do piosenek Edith Piaf oraz do innych utworów spod dachów Paryża.

Wadą książki są dość liczne błędy interpunkcyjne oraz zdarzające się rzadziej potknięcia stylistyczne. Trochę mnie irytowały, ale (na szczęście!) nie zepsuły lektury.

Rzetelnie i ciekawie napisana biografia słynnego francuskiego "Wróbelka".

• Fotografie wewnątrz
  • Literatura faktu