Najdłuższe konflikty zbrojne.

Okładka książki Najdłuższe konflikty zbrojne. Joseph Cummins
Okładka książki Najdłuższe konflikty zbrojne.
Joseph Cummins Wydawnictwo: Muza powieść historyczna
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2013-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-02-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377582596
Tagi:
historia konflikty wojny
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
134
133

Na półkach:

W czternastu rozdziałach i posłowiu autor opisuje długotrwałe konflikty zbrojne na przestrzeni dziejów. mamy opisane konflikty od starożytności po współczesnośc. Mimo iż ksiązka nie jest zbyt gruba to jednak zawiera dużo ciekawych informacji. jest to poniekąd kompedium najważniejszych faktów o opisywanych konfliktach. Ksiązka warta przeczytania.

W czternastu rozdziałach i posłowiu autor opisuje długotrwałe konflikty zbrojne na przestrzeni dziejów. mamy opisane konflikty od starożytności po współczesnośc. Mimo iż ksiązka nie jest zbyt gruba to jednak zawiera dużo ciekawych informacji. jest to poniekąd kompedium najważniejszych faktów o opisywanych konfliktach. Ksiązka warta przeczytania.

Pokaż mimo to

avatar
347
344

Na półkach: ,

Mówiąc o długotrwałych wojnach, rzadko się zastanawiamy, co zmusza ludzi do walk „na długich dystansach” .
Właśnie po tej lekturze, po raz pierwszy, uzmysłowiłem sobie jeden fakt – w przypadku kilku z opisanych konfliktów zbrojnych jak np. wojny punickie czy Wojna Stuletnia pomiędzy Francją a Anglią (która tak naprawdę trwała lat 116) brały w nich udział co najmniej… 4 pokolenia.
Analiza, którą przeprowadził Joseph Cummins podaje taką oto receptę na długoletni konflikt.
Potrzebni są charyzmatyczni przywódcy, niesprawiedliwy pokój, konflikt etniczny lub religijny i zdolność do prowadzenia wojny, którą obecni eksperci od wojskowości nazywają „asymetryczną", ale tak naprawdę jest to tylko nowa twarz, starej, dobrej wojny partyzanckiej.
Cele mogą być różne:
- od walk o wzrost znaczenia państw o mocarstwowych zapędach (tu przeczytacie o wojnach persko-greckich, punickich i wojnach prowadzonych przez Turków osmańskich),
- poprzez wojny religijne (tutaj nie mogło się obyć bez konfliktów żydowsko- rzymskich, brytyjsko-irlandzkich i izraelsko- arabskich),
- partyzanckie (wojny Unii z Seminolami o Florydę i południową część obecnego stanu Georgia, Brytyjczyków z Afgańczykami, czy zmagania wojsk francuskich i amerykańskich z partyzantami Ho Chi Minha w Indochinach),
- wojny narodowe (i tu historia naszych długotrwałych walk z Rosjanami oraz wojen bałkańskich),
- czy wojny toczone współcześnie, gdzie Autor nie dostrzega niczego poza „chaosem wojennym”, takie jak zakończona w 1996 roku wojna w Gwatemali czy wojna domowa w Sudanie.
Wojną, która jeszcze na miano najdłuższej nie zasłużyła, ale trwa już ponad 15 lat jest ta, która rozpoczęła się 11 września 2001 roku atakami na budynki WTC.
Bardzo syntetyczne opracowanie, dające możliwość bez długotrwałych studiów historycznych zrozumieć o co w danych konfliktach chodziło lub chodzi, poznać najważniejsze postacie dramatu, przebieg najważniejszych bitew oraz dowiedzieć się jakie były konsekwencje zakończenia owych zmagań.
Dla wszystkich interesujących się historią wojen, a nie mających ani siły ani ochoty na np. przebijanie się przez takie pozycje jak „Wojny peloponeskie” Tukidydesa czy „Wojna żydowska” Józefa Flawiusza to pozycja ze wszech miar godna uwagi.
Dodatkowo – suto ilustrowana i bardzo pięknie wydana :-)

Mówiąc o długotrwałych wojnach, rzadko się zastanawiamy, co zmusza ludzi do walk „na długich dystansach” .
Właśnie po tej lekturze, po raz pierwszy, uzmysłowiłem sobie jeden fakt – w przypadku kilku z opisanych konfliktów zbrojnych jak np. wojny punickie czy Wojna Stuletnia pomiędzy Francją a Anglią (która tak naprawdę trwała lat 116) brały w nich udział co najmniej… 4...

więcej Pokaż mimo to

avatar
331
303

Na półkach: ,

Spośród wielu publikacji poświęconych wojnom, bitwom i konfliktom niekoniecznie militarnym, książka Josepha Cumminsa wyróżnia się poważnym podejściem do tematu, dosyć drobiazgowymi opisami i rozsądnymi analizami przyczyn oraz skutków, które nierzadko widoczne są do dzisiaj. Autor skupił się na konfliktach wybranych pod kątem pewnych cech (imperializm, partyzantka, religie, ekonomia etc.),co jest pomysłem nieco spłycającym problematykę, gdyż rzadko kiedy mamy do czynienia z tak jednoznacznym źródłem sporu. Podobnie można mieć zastrzeżenia co do wyboru konfliktów. Wiadomo, że wojen w historii ludzkości nie brakuje, lecz długość ich trwania niekoniecznie musi być tożsama z „wielkością” – jakkolwiek by ją rozumieć.
Odnośnie części merytorycznej i opisu samych wojen to nie można mieć zarzutów. Autor na początku rozdziałów podaje rys historyczny, sytuację geopolityczną i czynniki wpływające na obie strony, potem przechodzi do nakreślenia głównych działań bojowych i dyplomatycznych, a w ramach podsumowania pojawia się analiza następstw i skutki dla walczących. Dodatkowo charakterystyki są uatrakcyjnione rycinami i zdjęciami z epoki, a niekiedy mapami i tabelami z różnej maści zestawieniami. Czyta się przyjemnie niczym beletrystykę, bez zbędnego historycznego żargonu i niepotrzebnego wdawania się w najmniejsze detale.

Można się przyczepić do formy publikacji, gdyż tak częste w literaturze anglosaskiej wytłuszczenia fragmentów akapitów albo urywków zdań tutaj nie znajdują uzasadnienia i przypominają raczej podręcznik szkolny niż literaturę popularnonaukową. „Największe konflikty” nie jest co prawda typową pracą naukową, ale stanowi bardzo dobrą pozycję dotyczącą opisywanych zmagań. Szczególnie warto zapoznać się z opisem bitwy pod Maratonem z okresu wojen grecko-perskich, który w pewnym sensie jest odbrązowieniem powszechnie znanej wersji wydarzeń, opisem konfliktu w Irlandii Północnej dobrze rozdzielającemu winę po obu stronach, a także starciom w Izraelu – brakuje jedynie wzmianki w jak niekorzystnej sytuacji demograficznej są Żydzi w stosunku do otaczających ich wrogich krajów arabskich, czyli jakby „pociągnięcia analizy” aż do lat po roku 2000.

Spośród wielu publikacji poświęconych wojnom, bitwom i konfliktom niekoniecznie militarnym, książka Josepha Cumminsa wyróżnia się poważnym podejściem do tematu, dosyć drobiazgowymi opisami i rozsądnymi analizami przyczyn oraz skutków, które nierzadko widoczne są do dzisiaj. Autor skupił się na konfliktach wybranych pod kątem pewnych cech (imperializm, partyzantka, religie,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    17
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    4
  • Historia
    2
  • Zbiory
    1
  • Militaria
    1
  • AB Historia
    1
  • MIlitaria
    1
  • Historyczne
    1
  • Historia/Reportaż
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Najdłuższe konflikty zbrojne.


Podobne książki

Przeczytaj także