Piastowie

Bellona
2013-01-01
2013-01-01
historia Polski średniowiecze obyczaje Piastowie

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Rewelacyjne połączenie historii ze zwiedzaniem. Sławomir Koper nie zanudza datami, swobodnie gawędzi z synem o przeszłości, pokazuje mu najciekawsze miejsca związane z Piastami. Zdecydowanie jedna z najlepszych książek o początkach Polski. Autor świetnie wykazał, że w kraju też mamy piękne pomniki historii i miejsca warte poznania.

Tata i syn. Pan Sławomir i Grześ. Piękna relacja, wspaniały przekaz historyczny, lekcja na łonie natury. Ciekawe pytania dziecka, często śmieszne, ale logiczne, proste oraz mądre, cierpliwe odpowiedzi taty, często z ukrywanym uśmiechem na twarzy.

Wraz z rodziną Koprów podróżujemy od Biskupina, poprzez Ostrów Lednicki, Niemczę, Wawel, Płock i tak dalej, i tak dalej, śladami naszych przodków, Piastów. Z miasta do miasta, z zamku do zamku, z kościoła do kościoła, czujnym okiem śledzimy krok po kroku poczynania kolejno każdego księcia bądź króla. Poznajemy dokładnie, na ile to możliwe odważnego, mądrego Mieszka I, genialnego grubasa Bolesława Chrobrego, szczodrego i walecznego Bolesława Śmiałego, skrytego Władysława Hermana, który nie lubił rządzić, nerwowego, walecznego Krzywoustego, miernego polityka Konrada Mazowieckiego, pobożnego, dobrego władcę Henryka Brodatego i księcia cudaka, awanturnika Bolesława Rogatkę itd.

Każda podróż, każdy rozdział opatrzony jest zdjęciem, więc nie trzeba myszkować w internecie i sprawdzać jak wygląda miejsce, kościół lub zamek, o którym nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, a który opisuje autor.
Książka jest jednym wielkim wykładem historii, ale wykładem napisanym pięknym i przystępnym językiem, tak bardzo ciekawie, że gdyby w przeszłości moje lekcje historii wyglądały podobnie to byłby to mój ulubiony przedmiot szkolny. Jest w niej wiele ciekawostek, nowe spojrzenie i nowe fakty odnośnie dawnych wydarzeń historycznych, o których zupełnie inaczej kiedyś uczono w szkole. A wszystko napisane bardzo przystępnie, prosto tak, że dużo informacji zostaje w głowie.

Autor często używa słów „ rzekomo”, „prawdopodobnie” , bo przecież średniowieczna historia zawiera wiele niewiadomych. Historycy od wielu lat spierają się o przebieg niektórych wydarzeń, jak na przykład śmierć Stanisława ze Szczepanowa.

Pan Koper ukazuje w książce nie tylko walki, wojny itp. Opisuje jak wyglądało życie w odległych czasach: wygląd grodów, kościołów, opis ludzi, tego jak mieszkali i żyli, wychowania przyszłego władcy, ale również modę jaka panowała w tamtych czasach.

Książkę aż chce się czytać. Nie ma chwili nudy, bo co władca to inne problemy inne konflikty, wojny inne rządy. Intrygujące osobowości, czarne charaktery.

Czytałam o Piastach w książkach Ignacego Kraszewskiego „Dzieje Polski”, czytałam w nowoczesnej oprawie, czyli autorstwa Pani Elżbiety Cherezińskiej, a teraz kolejna odsłona, inne spojrzenie i jakże urzekające. Niby ta sama historia, te same czasy, a ja cały czas chcę czytać jeszcze więcej. Myślę, że jest to zarówno wpływ niesamowitej epoki, mrocznego, zagadkowego średniowiecza, nie do końca odkrytej, jak również kunszt literacki każdego z wyżej wymienionych autorów.

Polecam jak najbardziej, przecież warto poznawać historię Polski.

1965

Bardzo fajnie ukazana historia dynastii Piastów. Lekki, gawędziarski styl i wiele ciekawych informacji. Trochę szkoda, że zdjęcia są czarno-białe, ale reszta super.

Niestety, zawiodłem się. Moją intencją było pogłębienie mojej wiedzy o polskich Piastach. Styl pisarski jest taki że autor chodzi w kółko, w związku z tym po około stu stronach powstaje uczucie że historia się powtarza i powoli zaczynamy się gubić. Najbardziej wartościową stroną książki jest zwiedzanie kilku obiektów które często dziś już nie są na głównych szlakach turystycznych. Polecam jednak sprawdzanie w telefonie gdzie te miejscowości są na mapie, ponieważ autor czasem zapomina nam to powiedzieć. Generalnie zawiodłem się na lekko bałaganiarskim stylu autora. Pomysł na książkę jest świetny, natomiast wykonanie zadania takie sobie. Może podanie najważniejszych dat i wydarzeń przed każdym rozdziałem zamiast na końcu pomogło by trochę. Nie wiem jak czytają książkę ludzie którzy mają slabe podstawy wiedzy. Nie da się chyba przeczytać. Najlepiej chyba poradzą sobie z książką uczniowie którzy właśnie ten temat przerabiają w szkole.

Świetna książka aby zachęcić osoby do polubienia historii.

Świetna książka aby zachęcić osoby do polubienia historii.

Rewelacyjna książka łącząca w sobie przewodnik z podręcznikiem historii. Polecam historycznym zwiedzaczom.

Świetna książka poświęcona historii. Czytając ją bardzo mi się podobał sposób prowadzenia przez autora przez dzieje Polski, czy też obszarów na których Polska się znajduje. Autor jeżdżąc po najważniejszych zabytkach z synem opowiada mu o historii. Książka nie zawiera zbyt dużej liczby dat. Myślę, że to fajna pozycja zarówno dla początkujących fanów historii, jak i tych bardziej zaawansowanych. To także dobra lektura dla osoby chcącej zainteresować historią swoje dziecko. Autor porusza nie tylko kwestie związane z polityką ale także szeroko pojętą sztuką, powiązań rodzinnych.
Gorąco polecam tę pozycję, czytałem ją z prawdziwą przyjemnością i jestem pewny, że jeszcze do niej wrócę!

Bardzo dobra książka będąca formą przewodnika historycznego. Posiada przydatne informacje nt. miejsc związanych z dynastią Piastów, oraz pewne historyczne ciekawostki. W sam raz dla miłośników historii, turystyki, oraz przyszłych pilotów i przewodników ;)

Jak się okazuje, nie zawsze styl gawędy w opisywaniu historii się sprawdza. Idealnie pasuje do tematu postaci artystycznej bohemy, ale nie do poważnych tematów. Oczekiwałem poważnej książki historycznej, a dostałem infantylne rozmówki z synem. Albo miałem za duże oczekiwania (to mój błąd, biorąc pod uwagę, że znam najpopularniejsze książki autora),albo nie do mnie była adresowana. Tak czy inaczej, Jasienica to nie jest.

Ciekawie, przystępnie opisany zakres historii. Czuć, że autor się historią pasjonuje. Wie i ma do przekazania dużo informacji. Mi, że ostatnio o piastach czytałam częściej, nie nużyło mnie nic, chętnie zasiadałam do lektury. Dobrze spędzony czas.

• Średniowiecze
  • Polska