Bestie. Mordercy Polaków

Okładka książki Bestie. Mordercy Polaków Tadeusz M. Płużański
Okładka książki Bestie. Mordercy Polaków
Tadeusz M. Płużański Wydawnictwo: 3S Media Cykl: Biblioteka Wolności - Historia historia
historia
Biblioteka Wolności - Historia
3S Media
2011-01-01
2011-01-01
9788361935162
historia Polski zbrodnie komunistyczne komuniści AK Armia Krajowa historia najnowsza

Okładka książki Kwartalnik "Wyklęci", nr 2(6) / kwiecień 2017 Tadeusz M. Płużański, Kajetan Rajski, Redakcja kwartalnika Wyklęci, Mariusz Solecki, Jarosław Wąsowicz
Kwartalnik "Wy... Tadeusz M. Płużańsk...
Okładka książki Kwartalnik "Wyklęci", nr 2 / kwiecień 2016 Tomasz Greniuch, Tadeusz M. Płużański, Kajetan Rajski, Redakcja kwartalnika Wyklęci, Mariusz Solecki, Krzysztof Szwagrzyk, Jarosław Wąsowicz
Kwartalnik "Wy... Tomasz Greniuch, Ta...
Okładka książki Kwartalnik "Wyklęci", nr 1 / styczeń 2016 Szymon Nowak, Tadeusz M. Płużański, Kajetan Rajski, Redakcja kwartalnika Wyklęci, Mariusz Solecki, Krzysztof Szwagrzyk
Kwartalnik "Wy... Szymon Nowak, Tadeu...

Książka dobra ponieważ stanowi zbiór mało znanych faktów. Brakuje jej jednak spójności. Trochę jakby to był zbiór felietonów aczkolwiek nie stanowią one wolnych elektronów.

Chyba się troszeczkę rozczarowałam zawartością tej książki. Jest bez wątpienia pełna wiedzy, ale w wielu momentach zabrakło mi merytoczności i obiektywności ze strony autora. Mimo to całkiem mi się podobała. 🙌📖

Pozycja nawet ciekawa, ale na uwagę zasługuje fakt, że jest to raczej zbiór artykułów z różnych lat. Ocenę obniża dużo powtórzeń, niektóre rozdziały są do siebie bardzo podobne. Sama książka jak wspomniałem porusza ciekawy temat zwłaszcza w zakresie próby rozliczenia oprawców w III RP.

Ta ksiazka pokazala mi jak skapa jest moja wiedza na ten temat. Wstrzasajaca i b.potrzebna.

Książka ważna i obowiązkowa dla każdego Polaka

"Wielu komunistycznych oprawców uciekło za granicę.
Tylko do Izraela wyjechało po marcu 1968r. Ok. tysiąc
zagorzałych stalinistów. Niektórzy żyją do dziś. Trzeba ich
ścigać i pokazywać ich zbrodnie."

"Dopiero po kilku latach od ucieczki Morela, w 1998 r. , Polska skierowała do jego prawdziwej Ojczyzny - Izraela wniosek ekstradycyjny
(zarzut: spowodowanie śmierci 1695 więźniów Świętochłowic, zakwalifikowane jako zbrodnie przeciwko ludzkości, które w świetle polskiego i międzynarodowego prawa nie ulegają przedawnieniu). Ministerstwo Sprawiedliwości Izraela odpowiedziało szybko i treściwie: zbrodnie Morela, jeśli w ogóle miały miejsce, w świetle izraelskiego prawa nie są żadnym ludobójstwem, a ponadto uległy już przedawnieniu. Najciekawszy był komentarz: „Wniosek podniósł wiele kwestii odnośnie okresu bezpośrednio po drugiej wojnie światowej, podczas którego w Polsce około tysiąca Żydów zostało zamordowanych przez obywateli polskich. Wiele zeznań świadków, dowodzących tych morderstw znajduje się w aktach Yad Vashem w Jerozolimie w Izraelu i w różnych instytucjach na całym świecie..."
(...)
"Szkoda, że izraelskie ministerstwo nie przypomniało, za co od Yad Vashem medal dostał Józef Tkaczyk..."

„W swoim liście córka generała zacytowała opinię producenta filmu, którego zdaniem jest pan uparty i niełatwo z panem negocjować. Na jakie
ustępstwa pan się nie chciał zgodzić?”I tu pada odpowiedź reżysera, odpowiedź, która zwala z nóg: „Skoro wyciąga pan te sprawy, to pierzmy te brudy. Pani Fieldorf-Czarska w filmie dokumentalnym Aliny Czerniakowskiej ojej ojcu mówi, że generał Fieldorf by żył, gdyby Polską nie rządziła wtedy mafia żydowska. Nie podejmuję się polemizować z antysemitami”.

"Głównym Zarządem Informacji kierowali sowieccy oficerowie - płk Dymitr Wozniesieński (zięć Karola Świerczewskiego) i płk Antoni Skulbaszewski
(wcześniej „polski” krwawy Naczelny Prokurator Wojskowy). Funkcję ministra obrony (jak również marszałka Polski i wicepremiera) sprawował wówczas sowiecki gen. Konstanty Rokossowski, a 90 proc. stanowisk dowódczych w WP zajmowali oficerowie radzieccy. Potem miejsce Sowietów zajmowali Żydzi, którym Stalin bardziej ufał, niż polskim komunistom."

"Do 1957r. Informacja aresztowała i torturowała ok. 17 tys. ludzi.
Historycy są zgodni, że ta wojskowa bezpieka była bardziej bezwzględna niż znana z okrucieństwa „cywilna” bezpieka, czyli Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Prócz zwalczania żołnierzy polskiego podziemia, wydawania ich w ręce Sowietów i donoszenia na wojskowych..."

Książka ważna i obowiązkowa dla każdego Polaka

"Wielu komunistycznych oprawców uciekło za granicę.
Tylko do Izraela wyjechało po marcu 1968r. Ok. tysiąc
zagorzałych stalinistów. Niektórzy żyją do dziś. Trzeba ich
ścigać i pokazywać ich zbrodnie."

szkoda słów

szkoda słów

Wow fajne. Ogólnie spodziewałem się że w 3RP dalej UB i SB ma się dobrze ale żeby odznaczenia im dawać:(

Płużański nie odpuszcza. Będąc osobiście dotknięty tragedią tamtych lat usiłuje sprawić, abyśmy nie zapomnieli. Czytać!!

Książka porusza ważne tematy, aczkolwiek więcej, jak dla mnie, ma minusów niż plusów. Przede wszystkim nie podoba mi się stronniczość Autora, który opisuje fakty bardzo subiektywnie, przez pryzmat cierpienia jakie przytrafiło się jego ojcu. Ponadto używanie pejoratywnych określeń typu "ubecja", "ubek" wyraźnie, przynajmniej mnie, zniechęcało do dalszej lektury. Dodatkowo obwinianie za popełnione zbrodnie członków rodziny "bestii" nie dodaje publikacji, w moim odczuciu, dodatkowych walorów. Jak dla mnie, historyka, książka wieje nienawiścią, nacechowana jest subiektywizmem.

Tytuł nie pozostawia wątpliwości, więc tylko rzuciłam okiem do tej antykomunistycznej kloaki. Za epitet "ubol", za inkwizytorski ton, za IPN-owski sznyt należy się zasłużona "jedynka".

• Historia Polski

Dodaj cytat z książki Bestie. Mordercy Polaków