Dlaczego zdradzamy?

Okładka książki Dlaczego zdradzamy? Pamela Druckerman
Okładka książki Dlaczego zdradzamy?
Pamela Druckerman Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
reportaż
Lust in Translation
Wydawnictwo Literackie
2013-04-01
2013-04-01
Agnieszka Sobolewska
zdrada seks małżeństwo związki

Autorka odwiedza wiele krajów, by zbadać poziomy zdrad, kulturę seksualną i zwyczaje w danej części świata. Są statystyki, krótkie ,,wywiady,, i opowieści osób zdradzonych lub tych, którzy zdradzają.

Niczego odkrywczego się nie dowiadujemy, poza tym, że w niektórych krajach jest trochę czegoś więcej, w innej mniej. Zdrada wszędzie źle wygląda i jest odbierana (bardziej bądź mniej) negatywnie. Mimo tego ludzie wchodzą w takie układy i większość ma na to wywalone.

Mimo, że zdrada jest powszechna, zawsze gdy do niej dochodzi ( a zwłaszcza gdy druga osoba jest uczciwa),zostaje niesmak, relacja jest nadszarpnięta. Zostaje nam albo oszukiwać się, albo stanąć prawdzie w oczy i zastanowić się nad sensem naszych relacji, ponieważ zdradzeni tak naprawdę możemy zostać w każdym momencie, niezależnie od tego kim i jacy jesteśmy, gdzie mieszkamy.

Ważne byśmy my sami osądzili, co jest dla nas moralne, co nie. Co akceptujemy, a co kategorycznie nie.

Książka ilustrująca mechanizmy zdrady na przykładzie wielu ludzkich historii. Każdy, Kto szuka pogłębionego studium zdrady, bardzo się zawiedzie.

Książka zawiera trochę statystyk, opisy podróży po kolejnych krajach w celu zdobycia materiałów do badań oraz sporo ciekawostek i przemyśleń autorki. Mimo wspomnianych ciekawostek, łapałem się na tym, że z niecierpliwością czekam na kolejny rozdział - przeskok do innego kraju. Wolałbym przeczytać tę historię w bardziej skondensowanej formie, pozbawionej statystyk i opisów-wypełniaczy. Konkretnie chodzi mi o obszerny artykuł.

Typowy poradnik z ciekawostkami i informacjami. Książka dla ciekawskich ;)

Typowy poradnik z ciekawostkami i informacjami. Książka dla ciekawskich ;)

Pamela Druckerman podjęła się zbadania tematu i sporządzenia swoistego "światowego rankingu niewierności". Oczywiście książka nie jest tym, co zapowiada jej okładka - globalnym atlasem niewierności - trudno byłoby tego oczekiwać po tej książeczce. Zresztą Druckerman sama przyznaje, że w swoich "badaniach" na temat niewierności natknęła się na poważne przeszkody. W zasadzie brak na ten temat wiarygodnych danych statystycznych, a jeśli w jakimś kraju takowe istnieją, to nie są one kompatybilne metodologicznie z danymi z innych krajów. Poza tym, jak to właściwie zbadać? Zatem autorka tak naprawdę ogranicza się do odwiedzenia i opowiedzenia nam o sytuacji w kilku krajach, a jej książka przybiera charakter fascynującego reportażu. Dowiemy się z niego nie tyle "dlaczego" ludzie zdradzają, ale "jak" i "gdzie" zdradzają. Amerykańska pisarka bada ten intrygujący temat w brawurowym stylu, formując bardzo trafne spostrzeżenia, obalając niektóre stereotypy i powstrzymując się przy tym od moralizowania.

Początek książki troszkę się ciągnie, za dużo statystyk, których i tak nie jest się w stanie sobie wyobrazić. Tu może przydałyby się jakieś słupki, wykresy. Już miałam zarzucić czytanie suchej matematycznej treści gdy zaczęła się naprawdę ciekawa część. Bardzo fascynują mnie inne kultury, dlatego podejście do kwestii zdrady w różnych krajach bardzo mnie zaciekawiło. Spodziewałam się troszkę innej książki, poradnika psychologicznego i rozkładania na czynniki pierwsze każdej komórki mózgowej odpowiedzialnej za "skoki w bok". A tu miłe zaskoczenie :) Polecam osobom ciekawym innych kultur (omówiono m.in.Japonię, RPA, USA, Francję itd)!

Jeśli bez przekonania przeglądacie kolejną powieść z milutką okładką i blurbem, który obiecuje śmiech i łzy (obowiązkowy przyjaciel gej +katastrofa na 245 stronie +szczęśliwe zakończenie),ziewacie na myśl o kryminałach skandynawskich, nie kręci was Christian Holy Cow! Grey i jego klony, i tak jak ja macie alergię na wrażliwych chłopców- podróżopisarzy,może pora poszukać plażowej lektury gdzie indziej.

Tak jak literatura dzieli się na piękną i mniej piękną, za to bardziej rozrywkową, tak i non-fiction bywa bardziej lub mniej poważna.

Weźmy 'W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa' i 'Dlaczego zdradzamy?'. Co je łączy? Obie to literatura faktu i obie są świetnie napisane. Druckerman zbierając materiały do swojej książki wykonała równie poważną pracę, co Åsbrink, żeby uzyskać zupełnie inny efekt: rozbawić czytelnika. Można oczywiście czytać inaczej. Amerykanie upierali się, żeby czytać 'Dlaczego zdradzamy' jako traktat o moralności; tym weselej nam, Europejczykom, bo cóż śmieszniejszego, niż ludzie traktujący siebie zbyt serio?

Oczywiście, zdrada, nawet 'społecznie tolerowana, indywidualnie jest nie do zniesienia'. Tym bardziej dobrze nabrać nieco dystansu, podróżując z Druckerman, królową lajtowej non-fiction.

Lubię książki z półki "psychologia dla tłumu", ponieważ traktują one zazwyczaj o rzeczach, które interesują przeciętnego zjadacza chleba, ale robią to w taki sposób, że nie tracą na swojej atrakcyjności (ileż to razy sięgałam po książkę, która poza interesującym tytułem, nie miała w sobie już nic innego, co powstrzymałoby mnie przed zaśnięciem?). "Dlaczego zdradzamy?..." to pozycja jak najbardziej godna uwagi. Autorka pisze o niewierności w taki sposób, że nie odczuwa się w jej dziele potępienia czy też nawet obrzydzenia do jej bohaterów. Pozycja zmusza jednak do zastanowienia się, co tak na prawdę pcha nas do cudzego łóżka i dlaczego zdradzamy coraz częściej? Co powoduje, że mamy coraz większy apetyt na przygody seksualne i ten dziwaczny dreszczyk emocji, kiedy jak gdyby nigdy nic, wracamy do małżeńskiej alkowy? Po lekturze odniosłam wrażenie, że wraz z ogólnym rozwojem człowieka, rozwinęła się w nas również nasza moralność - a raczej jej granice. Nie jesteśmy już tak bardzo restrykcyjni, jeżeli chodzi o to "co wypada, a co nie". Książka jest dodatkowo opatrzona kilkoma tabelkami i wyliczeniami, dzięki którym nabiera ona rysu naukowego, a teorie autorki otrzymują podporę z suchych faktów i danych. Nie ma tego jednak zbyt wiele, więc spokojnie! to nie lektura akademicka tylko porządna robota merytoryczna ;) Reasumując: książkę polecam zdecydowanie, bo zmusza do poważnych przemyśleń i analizy własnych potrzeb i zachowań!

• Psychologia
  • Do kupienia
  • W mojej biblioteczce
  • Seksuologia

Dodaj cytat z książki Dlaczego zdradzamy?