Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku

biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2014-01-06
2014-01-06

Grażynę Jagielską przez lata paraliżował nieustanny strach, bowiem wciąż żyła problemami męża, jednego z najbardziej znanych korespondentów wojennych. Dla jego pasji poświęciła swoje życie. Razem przeżyli 53 wojny; on - jeżdżąc na nie, ona - ciągle czekając na niego. Jednak po wielu latach w końcu musiała zawalczyć o siebie. Dwadzieścia jeden tygodni - 147 dni spędziła w...

Jedna z nielicznych książek, które mnie rozczarowały. Spodziewałam się bardziej osobistej, intymnej opowieści a dostałam... No właśnie, takie poplątane z pomieszaniem. Muszę przyznać, że ciężko mi się ją czytało. Raz, że tematyka trudna, bo leczenie psychiatryczne w naszym kraju nadal jest tematem tabu. Dwa to to, że wszystko było jakieś takie chaotyczne. Nie polecam.

Bardzo chciałam tę książkę przeczytać, jak już udało mi się ją zacząć w końcu, tak strasznie trudno mi się ją czytało... Nie wiem czy to efekt trudnych i traumatycznych ludzkich przeżyć i ogólnie tematu, czy po prostu ta książka nie była ciekawa? Trudno mi powiedzieć. Mam mieszane uczucia, może bardziej oczekiwałam czegoś w postaci "dziennika" bardziej osobistego niż...

W sumie to średnio wiadomo o co chodzi w tej książce, jaki był cel. Opowiesci weteranów były dużym plusem w tej książce. Do tej pory nie widzę o czym opowiada ta książka, o weteranach? o szpitalu psychiatrycznym? o terapii? Nie wiem. Też zbytnio nie znamy przyczyn śmierci jednego z pacjentów. To nie jedyna dziura w fabule, ale szkoda bo to mogłaby być świetna książka

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

O rany! Nawet nie wiem od jakich słów zacząć recenzję. Sama od niedawna choruję i niestety, przebywałam na oddziale. Po książkę sięgnęłam z ciekawości, na zasadzie "zobaczymy jak ktoś inny to widzi". Efekt jest taki, że nawet nie pamiętam o czym dokładnie czytałam. Mam silne poczucie, że to jest po prostu czyjaś fantazja.

Ksiązka raczej przeciętna, wydawało się, ze ososba, która pisze z perspektywy pacjenta jakoś lepiej oda klimat miejsca. Dość powierzchowna .

Jestem rozczarowana ...bardzo. Uwielbiam tematykę chorych psychicznie i ich życia wewnętrznego, przebywania w szpitalu psychiatrycznym, reguł i norm tam panujących. A tu kompletna kicha. Nie utożsamiłam się z żadnym z bohaterów i nie przeżywałam ich losów ani cierpienia egzystencjonalnego. Płytko, pobieżnie i bez puenty. Dobrnęłam do końca bez żadnej przyjemności

Autorka spędza 147 dni w szpitalu psychiatrycznym - o powodach swojego pobytu wiele nie pisze. Między wierszami, mimochodem wspomina o niektórych symptomach. Głównym celem jej książki jest jednak opowieść o współpacjentach. O żołnierzach z Afganistanu, o dziewczynie, która stała się aniołem, o przepracowanej kobiecie, która obcięła sobie ucho i o jezusku, który wszystkim...

Trudna. Misja w Afganistanie pokaleczyła ich psychikę. Ci, którzy tam nie byli, nie zrozumieją tego. Wrócili do domów, ale tak naprawdę są wciąż są na tej wojnie. Często nie potrafią się zmierzyć z całym jej złem - z tym, że strzelali do cywilów, z tym, że ich przyjaciele ginęli na ich oczach, że żyli w ciągłym zagrożeniu. Między weteranami, inni pacjenci szpitala...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dramat.
Dla jednych dramat to złamany paznokieć.
Dla innych zła ocena, odrzucenie przyjaźni, nieudany związek.
Prawdziwy dramat przechodzą jednak ci, którzy przeszli piekło wyjazdu na misje wojskowe, biorący czynny udział w walkach. Ci którzy zabijali i byli okaleczani przez innych.
Ale dramatem jest także powrót do domu do rodziny, gdzie wszystko tak naprawdę jest inaczej...

1 383
    1 313
  • 2014
  • Chcę w prezencie
  • Literatura polska
  • 2015
  • 2019

Grażyna Jagielska Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku Zobacz więcej