W Paryżu dzieci nie grymaszą

Pamela Druckerman Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki dla rodziców
Bringing Up Bébé
dzieci Paryż wychowanie

Oficjalne recenzje i

Tajemniczy spokój francuskich matek

[ 47 ] Link do recenzji

Zostałam ostatnio frankofilem ale książki dotyczące zderzenia dowolnego obcokrajowca z realnym tubylczym życiem szczególnie mnie interesują. Jak to miło poczytać o zmaganiach innych, zwłaszcza, że sama dzieci nie posiadam, więc z wygodnej kanapy wyściełanej dystansowym pluszem mogę się powymądrzać ;)
Słynne farncuskie "cadre" było kiedyś wyraźnie widoczne we francuskim...

Fajnie ujęta jest tutaj różnica między podejściem do wychowania i norm jakie zostały przyjęte w tej kwestii. Warto zobaczyć jak to wygląda gdzieś indziej.

Książka jest zabawna i kusi radami, które uczynią rodzicielstwo wygodniejszym, ale jeśli ktoś skłania się ku rodzicielstwu bliskości, to wiele z rad zawartej w książce "W Paryżu dzieci nie grymaszą" jest w opozycji do tego nurtu.

Ciekawy model wychowania ;)

Książkę czyta się jak przewodnik po jakimś egzotycznym miejscu. A to tylko Francja! Kraj, w którym kobiety szybko wracają do formy po porodzie, świetnie wyglądają, mają czas dla siebie a ich dzieci są dobrze zaopiekowane, pięknie jedzą i ...śpią w nocy (!). Dobrze, lekko się czyta a przy tym można nabrać zdrowego dystansu do wyzwań macierzyństwa.

Może mam wyjątkowe dziecko i wyjątkowy fart a może te rady wyprowadzane w codzienność z rozsądkiem i umiarem poprostu działają :) tak czy inaczej polecam - lektura dosyć lekka, dla mnie jako nauczycielki przedszkolnej wręcz odrobinę naukowa, myślę że każdy rodzic ma szansę znaleźć tutaj coś dla siebie.

Druga część książki zdecydowanie lepsza.

super dla naszych rodziców

Biograficzny poradnik... nie porywa ale tez otwiera oczy na pewne kwestie różnic kulturowych. Jeśli spodziewasz się potomstwa- polecam.

Jest trochę przydatnych rad, ale większość jest o tym jak być wygodnym rodzicem. Jeśli ktoś chce być bliskościowym rodzicem, to ta książka w dużym stopniu się z tym kłóci. Ale! Może warto zobaczyć inny punkt widzenia.

Dyskusje

• 2014