Ślepowidzenie

Okładka książki Ślepowidzenie Peter Watts
Okładka książki Ślepowidzenie
Peter Watts Wydawnictwo: Mag Cykl: Ślepowidzenie (tom 1) fantasy, science fiction
Ślepowidzenie (tom 1)
Blindsight
Mag
2013-07-14
2013-07-14
Wojciech Próchniewicz

Okładka książki Obcość Aleksandra Bednarska, Michał Brzozowski, Daria Czyszkowska, Filip Duval, Sylwia Finklińska, Dorota Gdańska, Natalia Kędra, Natalia Klimaszewska, Natalia Kubicius, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Krzysztof Marciński, Krzysztof Niedzielski, Marcin Opolski, Aleksandra Paprota, Arkadiusz Pindral, Kamila Regel, Weronika Rogalska, Aleksandra Rybacka, Ewa Ryfun Jakubowska, Tymoteusz Adam Leonard Sokołowski, Katarzyna Szelenbaum, Szymon Szymański, Peter Watts, Sylwia Wełna, Anna Wołosiak-Tomaszewska, Aleksandra Woźniak-Marchewka, Paweł Zbroszczyk
Obcość Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 491 (08/2023) Aleksandra Bednarska, Agnieszka Fulińska, Jakub Juszyński, Andrzej Miszczak, Tamsyn Muir, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lavie Tidhar, Peter Watts
Nowa Fantastyk... Aleksandra Bednarsk...

Jesteśmy obcy

Wow, cóż za książka!
Prawdziwe Hard Sci-Fi. Coś całkiem innego, niż przywykliśmy w tej kategorii. Książka zawiera sporo "żargonu" naukowego, czasami dla lepszego analizowania jedną stronę czytałem po dwa razy ale robiłem to z przyjemnością. Świeże i oryginalne spojrzenie na kilka popularnych wątków. Futurystyczna, niepokojąca, momentami przyprawiała mnie o dreszcze. Wszystko to serwowane z otoczką psychologii, podane nam w otoczeniu bardzo sensownych i realistycznych wręcz opisów nowych technologii którymi dysponuje ludzkość. Autor znalazł też czas na wniknięcie w tematykę relacji między ludźmi. Po ukończeniu układam sobie wątki w głowie i dochodzę do coraz to nowych rewelacji. Zdecydowanie polecam, lektura warta przeczytania.

Wow, cóż za książka!

Fragmenty czytałem na głos, to pomagało skoncentrować się na treści. Książka z pewnością nie łatwa, wymagająca dużej wyobraźni i skupienia, mimo to wciągająca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pozycja wypromowana do miana kultowej i której rozgłos wyprzedza jej faktyczny poziom. Brzmi ostro i nie zachęcająco, ale takie porównanie cisnęło mi się przez środkową część książki. „Ślepowidzenie” to jedna z tych pozycji, które łatwo można byłoby zrównać z ziemią. Para się ogromnej ilości tematów- od pierwszego kontaktu, przez wolną wolę, aż po transhumanizm, świadomość i ewolucję. W tym wszystkim znajduje swoją bardzo wąską niszę nieporuszaną nigdzie indziej (postrzeganie i jego zaburzenia, alternatywne linie ewolucji na przykładzie wampirów i rasy spotkanych „obcych”). Ma także swój własny specyficzny język, aby to wszystko opowiedzieć. Naturalistyczny, szorstki i niemal żołnierski, a przy tym także narracyjnie niejasny. W wielu momentach w pełni zgadzałem się z opiniami, które były raczej zgodne, że „Ślepowidzenie” jest niepotrzebnie przeintelektualizowane, a choć liczne tematy się ze sobą zazębiają to jednak nie do końca w pełni zadowalający sposób. Wizja Wattsa przytłoczyła, a celowe komplikowanie narracji i dialogów w niczym nie pomagało. Twarde sci-fi, jak najbardziej, lecz czy wybitne?

Jako literatura, przykład posługiwania się słowem pisanym to z pewnością mamy tutaj własny styl i głos autora, ale nie jest to nic genialnego. Narracyjnie to chaos i to tego typu, który jest raczej nieekranizowalny. Niewątpliwie jednak przy takim nietuzinkowym zakresie tematów „Ślepowidzenie” znalazło dla siebie swoją „twardonaukową” niszę wypełnioną stopniującą się świadomością, nietuzinkową biologią, chińskimi pokojami, a znalazło się nawet miejsce dla wampirów. Szwy widać, czasem nawet trzeszczą, ale jest klimat oraz na tyle sporo ciekawych konceptów, że gdy to wszystko się zaczyna splatać pojawia się zainteresowanie. Książka na pewno prędzej czy później zawiedzie, bo balonik nadmuchano zbyt duży, ale kij ma dwa końce i warto o tym pamiętać - będą także bardzo udane chwile oraz momenty.

Ja wybaczyłem Wattsowi niemal wszystko po wybitnym posłowie. Jest ironiczne, rozwlekłe (ale w punkt!),a przy tym wyjaśnia wszystkie pomysły i ich źródła. Jedno z najlepszych w mojej czytelniczej przygodzie. Moim zdaniem wzór dla pisarzy sci-fi.

Wybitnie polecam także komentarzy na lubimyczytać, bo jak rzadko kiedy doskonale oddają naturę, bolączki i gęstą atmosferę „Ślepowidzenia”. Są po prostu w punkt.

Hard SF.
Wysoki próg wejścia.
Pierwszy kontakt.
Chiński Pokój.
Wampiry i syntetycy.
Transhumanizm.
Notki wyjaśniające pojęcia użyte w książce po zakończeniu powieści.

Nie dla każdego, ale dla mnie entuzjasty SF pozycja 7/10.

Hard SF.
Wysoki próg wejścia.
Pierwszy kontakt.
Chiński Pokój.
Wampiry i syntetycy.
Transhumanizm.
Notki wyjaśniające pojęcia użyte w książce po zakończeniu powieści.

Nie dla każdego, ale dla mnie entuzjasty SF pozycja 7/10.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Plus za pomysł na pierwszy kontakt i wrogą Inteligencję bez samo świadomości. Kolejny plus za solidną podbudowę naukową - fajnie że autor zdecydował się poruszać bardziej w obszarze science niż fiction i jeszcze postanowił się z nami podzielić badaniami, które go do tego zainspirowały.
Poza tym sporo minusów jednak. Przede wszystkim WAMPIRY. Momentami czułem się jakbym czytał książkę dla nastolatek... Wiem, że autor dobrze to sobie przemyślał i nie chciał stworzyć jakiejś sztampy rodem ze Zmierzchu, ale jednak to wampiry... Przecież w książce, luźno utrzymanej w konwencji cyberpunku, było miejsce na wymyślenie o wiele ciekawszych kreatur.
Niektóre pomysły, pewnie ciekawe, też nie były dobrze wytłumaczone. Do teraz nie rozumiem czym niby zajmował się nasz główny bohater?
Niemniej, czytało mi się szybko. Dialogi szybkie i nie nużyły. Fabuła wciągała. 6+/10

Oceniam z perspektywy lat, może będę ponawiać czytanie i coś zmienię/dodam :).

Co zapamiętałam:
- wciągająca,
- wcale nie za trudna,
- ciekawy koncept,
- poczucie dziwności i niesamowitości,
- utrzymująca się w pamięci.

Oceniam z perspektywy lat, może będę ponawiać czytanie i coś zmienię/dodam :).

Co zapamiętałam:
- wciągająca,
- wcale nie za trudna,
- ciekawy koncept,
- poczucie dziwności i niesamowitości,
- utrzymująca się w pamięci.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rzadko zamieszczam opinie o książkach...ale tutaj musiałem...Peter Watts serwuje nam naprawdę twarde Sci-fi...ale forma, pomysł, akcja...książka jest arcydziełem. W ciągu ostatnich kilku lat przeczytałem wiele Sci-fi...ale Ślepowidzenie będę czytać wiele razy... książka obowiązkowa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciezka ksiazka, pierwsze kilkadziesiat stron zbyt chaotyczne i nudne... Nie dalam rady.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciekawa pozycja, ale to ostatnie 2 stroni i posłowie rozwala system :) polecam zajrzeć i tam :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cudowne hard SF, świetnie się bawiłam :)

Cudowne hard SF, świetnie się bawiłam :)

• Science Fiction
  • Uczta Wyobraźni