Nieznośna lekkość bytu

Państwowy Instytut Wydawniczy
Nesnesitlena lehkost byti
klasyka
Agnieszka Holland

Nieznośna lekkość bytu, stan krótkiej beztroski, na chwilę przed tym zanim dopadnie nas ciężar życia. Kilka zbiegów okoliczności, dużo uczuć i emocji. W przeciwieństwie do tytułu, nie jest to lekka książka, ciąży na sercu, smuci i wzrusza. Historia warta uwagi, a jeszcze lepsze wywody autora na temat filozofii, mnóstwo odniesień do literatury i sztuki. Polecam!

Jest to moje drugie spotkanie z Milanen Kunderą i o ile pierwszy kontakt z tym pisarzem,za sprawą powieści "Księga śmiechu i zapomnienia" ,wypadł bardzo dobrze,ale mimo wszystko ,nie wstrząsnął mną ,o tyle "Nieznośna lekkość bytu" rozbiła mnie w drobiazgi ,sprawiła ,że świat postrzegam inaczej,w szczególności:świat relacji damsko-męskich wraz z ich...

Przyzwoita lektura, cieszę się, że dopiero teraz wpadła w moje ręce, jakieś 10 lat temu uznałabym, że jest dziwna, a teraz umiem dostrzec wiele jej smaczków.

Przez większość czasu zdawała się nieznośnie lekka i dość pusta, ale na koniec przyjemnie zaciążyła

Chciałbym mieć possanego siurdaka

Masterpiece (i kropka!) :).

rewelacyjna

Ach ta nieznośna lekkość bytu! To tak rzadki stan, choć przydałoby się, żeby zdarzał się nam częściej. Trudno go uchwycić w życiu, na szczęście Milan Kundera napisał książkę, w której nieźle wyjaśnia, czym jest i kiedy się pojawia.

Ale czy na pewno jest właśnie tak, jak sugeruje autor? Ja chyba miałabym nieco inną definicję, ale nie o definicje tu chodzi, tylko o cudowną...

Bardzo interesująca lektura. Podczas czytania warto mieć otwarty umysł. Nie powiedziałabym, żeby to była książka zmieniająca spojrzenie na życie, ale z pewnością warto poznać przedstawione w niej przemyślenia.
Oczarował mnie styl pisania autora: prosty, trafny, ale jednocześnie piękny. Ach, no i Karenin <3

Jawne nawiązania do Kierkegaarda:

„Człowiek nigdy nie może wiedzieć, czego ma chcieć, ponieważ dane mu jest tylko jedno życie i nie może go w żaden sposób porównać ze swymi poprzednimi życiami ani skorygować w następnych” (9).

„Nie wiedząc o tym, człowiek komponuje swoje życie według praw piękna, nawet w chwilach największej rozpaczy” (40).

„Cóż to jest zawrót? Lęk przed...

14 609
    12 331