Hobbici. Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry'ego i Pippina

Okładka książki Hobbici. Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry'ego i Pippina Lynette Porter
Lynette Porter Wydawnictwo: Replika popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Hobbits: The Many Lives of Bilbo, Frodo, Sam, Merry and Pippin
Replika
2012-10-27
2012-10-27
978-83-76741-00-0
Paweł Wieczorek

Filmowa trylogia "Władcy Pierścieni" i pierwsza część z trzech zaplanowanych "Hobbita", przeniosły reżyserowi Peterowi Jacksonowi niebywały sukces. Tym samym wykreowane przez J. R. R. Tolkiena Śródziemie stało się elementem światowej kultury. Lynette Porter w swojej książce "Hobbici: Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry'ego i Pippina" przedstawia drogę, jaką przeszło tych pięciu bohaterów zanim ostatecznie zostali osadzeni na kartach powieści, zmiany jakie musiały w nich zajść na potrzebę filmów, bajki, teatru, postrzeganie ich w teraźniejszym społeczeństwie. Autorka jednak najbardziej opiera się na osiągnięciach, jakie zdobyły cztery ekranizacje.

Lynette Porter jest członkinią Tolkien Society oraz US Popular Culture Association. Napisane przez nią recenzje oraz artykuły dotyczące twórczości J. R. R. Tolkiena były publikowane w wielu źródłach. Wśród pozycji jej twórczości znajduje się "Unsung Heroes of The Lord ofe the Rings: From Page to Screen". Kobieta jest fanką twórczości pisarza, a ta książka jest wynikiem jej dziesięciu lat badań nad częścią z nich.

Czy wiesz, że Peterowi Jacksonowi spodobało się filmowe Bag End do tego stopnia, iż postanowił stworzyć takie samo, jako dom dla gości? Jak sądzisz, jak zareagowali fani "Hobbita", gdy zobaczyli po raz pierwszy Martina Freemana w peruce i szpiczastych uszach? Wiesz, że uwielbiający Tolkiena ludzie spotykają się raz w roku, aby uczcić powstanie hobbitów? A dzięki komu zostały opublikowane niedokończone działa pisarza po jego śmierci? Dzięki jego synowi, Christopherowi Tolkienowi.

W ekranizacjach Petera Jacksona oraz wcześniejszych Arthura Rankina, Jules Bass wygląd postaci, ich charaktery, kolejność zdarzeń oraz bohaterowie w nich uczestniczący, odstają od tych przedstawionych w Tolkienowskich książkach. Wie o tym każdy, kto miał okazję zapoznać się z tymi dziełami. Nie każdy jednak zauważa, jak z biegiem lat postaci te się zmieniają, dlaczego to robią i dzięki komu. Wszak w skutek tych wszystkich transformacji bohaterowie Śródziemia pasują do każdej epoki i cały czas zdobywają nowych wielbicieli.

Lynette Porter w swojej książce podchodzi sceptycznie do dzieł, które powstały w skutek uwielbienia przygód Hobbitów, ale nie odniosły dużego sukcesu. Za to podziwia szum robiony wokół najnowszych ekranizacji "Władcy Pierścieni" i "Hobbita". Autorka często ocenia filmy, które w jakiś sposób są powiązane z wcześniej wspomnianymi tytułami, sztuki teatralne i musicale. W samych książkach J. R. R. Tolkiena doszukuje się źródeł historycznych i postaci, stworzeń związanych z Biblią. Wszystko to, przy czytaniu "Hobbici: Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry'ego i Pippina", powoduje sporą odległość od mniemanego zadania książki oraz poczucie, że jej autorka nie jest fanką fantasy, ale dociekliwym redaktorem.

Książka z zewnątrz wygląda naprawdę świetnie. Doskonale odpowiada klimatowi znanemu nam z filmów o Śródziemiu Petera Jecksona, co pewnie można w dużej mierze zawdzięczać zamieszczonemu na okładce wizerunkowi aktora , który wciela się w główną role ekranizacji o przygodach hobbita Bilbo Bagginsa.

Nie dokładnie tego spodziewałam się po książce "Hobbici: Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry'ego i Pippina" - Lynette Porter, która rzekomo spędziła nad badaniami dziesięć lat.. Nie zrozumcie mnie źle, naprawdę ubóstwiam wykreowany przez J. R. R. Tolkiena świat. Podziwiam jednak dzieło, nie liczne drobne zmiany, jakie autor wprowadzał zanim pierwsza książka pojawiła się w sprzedaży. Zresztą, pal licho z nimi, bo niektóre ciekawostki naprawdę są godne uwagi. Ale im bardziej zagłębiałam się w lekturę pozycji odnosiłam wrażenie, że została ona napisana na skutek impulsu autorki, którym była narastająca popularność filmów Petera Jacksona. Fajnie, że fani powieści i ekranizacji potrafią się łączyć na konwentach, przebierać i razem bawić, to muszą być naprawdę piękne zjawiska, ale opisywanie tego wszystkiego w tym tytule, powoduje zamęt i miszmasz. Po prostu, wszystkiego jest po trochu, Czytając opis książki zaprezentowany przez wydawcę, spodziewałam się więcej Bilba, Froda, Sama, Merry'ego i Pippina, a mniej całej reszty.

Książka nie jest zła, jeśli ktoś lubi śledzić otoczkę popularności, która kręci się wokół zmarłego pisarza, jego ciągle żyjącego działa oraz reżysera, który potrafi spełniać oczekiwania widzów. "Hobbici: Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry'ego i Pippina" - Lynette Porter nie wnoszą jednak nic, do wewnętrznego świata fabuły książek i filmów. Nie będzie to pozycja wyjaśniająca, przechowująca w sobie najważniejsze informacje ze Śródziemia, ani też przewodnik po nim. Jest to zwyczajne dzieło napisane ze względu na popularność jakich powstało wiele po osiągnięciu sukcesów przez na przykład takich twórców jak: J. k. Rowling, czy Stephenie Meyer.

Lynette Porter jest członkiem Tolkien Society oraz US Popular Assosciation. Jej artykuły i recenzje o tematyce tolkienowskiej były publikowane w wielu źródłach. Autorka interesuje się dziełami J.R.R. Tolkiena od ponad trzydziestu lat. Niniejsza książka jest owocem dziesięciu lat badań.

Czy wiedzieliście, że na podstawie utworów Tolkiena powstała kreskówka? Albo opera? Pewnie podobnie jak ja nie wiedzieliście również o hobbiciej symfonii , musicalu i słuchowisku radiowym. A to nie koniec licznych adaptacji najbardziej znanych dzieł Tolkiena: „Władcy pierścieni” i „Hobbita”. Autorka powołując się na obszerną bibliografię udowadnia, że postać hobbita zagościła na stałe w kulturze i jest przez niemal wszystkich rozpoznawalna. Jak pisze: „Bez względu na to, czy jest się fanem postaci Tolkiena, czy nie, wszyscy znamy Froda i jego pobratymców”.

Autorka w kolejnych rozdziałach śledzi zmiany jakim byli poddawani hobbici Tolkiena, od ręcznie pisanych i wielokrotnie skreślanych notatek Profesora do niedawnej ekranizacji Petera Jacksona. Jako ciekawostkę podaję, że o ile wszyscy występujący w utworach Tolkiena hobbiści przechodzili liczne poprawki, dokonywane przez autora, o tyle w niezmienionej formie pozostała od początku postać Sama Gamgee.

Porter opisuje losy pierwszych scenariuszy filmowych, powstałych zaraz po wydaniu „Władcy pierścieni” w latach 50 XX wieku i bardzo szybko odrzuconych przez samego Tolkiena. Wiele uwagi poświęca również słuchowisku radiowemu BBC, które do 2001 roku sprzedało się na całym świecie w ponad 100 000 egzemplarzy i stało się w ogromnej kolekcji programów BBC najpopularniejszym nagraniem słowa mówionego. Wspomina również o symfonii, musicalu czy kreskówkach, a także o motywach hobbitów zawartych w malarstwie i rysunku. Z tym ostatnim kojarzony jest przede wszystkim Alan Lee, autor ilustracji do wielu wydań książkowych oraz współpracownik Petera Jacksona w ekranizacji trylogii. Wspomniana ekranizacja zdobyła łącznie 17 Oskarów i jest uważana za jeden z największych projektów Hollywood. Porter śledzi kulisy powstania filmu oraz przedstawia ogrom pracy koniecznej do uzyskania ostatecznego efektu.

Autorka wielokrotnie podkreśla fakt, że powstałe adaptacje dzieł Tolkiena powstały dzięki ludziom kochającym Profesora i jego książki. Są to, podobnie jak autorka niniejszej książki, ludzie z pasją, poświęcający niejednokrotnie większość swojego życia badaniom i adaptacjom twórczości Tolkiena. Porter pokusiła się również o wyjaśnienie, dlaczego to akurat hobbici stali się tak popularni. Wskazuje, że mają one to coś, co Tolkien określał mianem „iskry”. Są sprytne, wielkoduszne, cierpliwe i obdarzone hartem ducha.

„Hobbici. Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry’ego i Pippina” to świetna książka dla fanów Tolkiena. Stanowi uzupełnienie zdobytych do tej pory wiadomości i pozwala utrwalić wiedzę na temat Śródziemia. Dziwi niestety fakt, że książka nie została wystarczająco rozreklamowana w mediach.

Serdecznie polecam.

Książka L. Portera jest wyjątkowa. Stanowi bowiem swoiste kompendium twórczości Tolkiena, z naciskiem na hobbity. Autor wykonał kawał dobrej roboty. Przez blisko 10 lat pracował nad tą właśnie pozycją. Porter wspomina nie tylko o czasach współczesnych, ale dokonał również retrospekcji w czasie. Uświadamia nam w jaki sposób powstawały książki, które obecnie znajdują się w kanonie światowej literatury.

Tolkien swoje największe dzieła napisał w 1. poł. XX wieku. Jego książki powstawały wówczas na kartkach papieru, pisał ręcznie, nanosząc wiele poprawek na marginesach. Główne postaci (zanim autor nie uznał, iż są odpowiednie) często zmieniały imiona oraz rys charakterologiczny. Nie było łatwo osobom, które odpowiedzialne były za ich późniejsze przepisywanie na maszynie.

Porter przedstawia nam również długą drogę do ekranizacji zarówno „Władcy Pierścienia”, jak i „Hobbita”. Już w latach 50. podejmowano próby pisania scenariuszy. Tolkien jednak nie mógł dojść do porozumienia z potencjalnymi scenarzystami oraz reżyserami. Nie było łatwo bowiem uchwycić tak obszernej tematyki na potrzeby filmu, który miał zainteresować i przyciągnąć do kin rzesze ludzi.

Co ciekawe hobbici niejednokrotnie stawali się bohaterami audycji radiowych, musicali czy przedstawień teatralnych. Pojawiali się na obrazach. Artyści bowiem często tworzyli wizualizację tych niezwykle ciekawych stworzeń. Jakby tego było mało - byli nawet łączeni z polityką.

Jest to bardzo interesująca książka dla wszystkich fanów twórczości Tolkiena oraz ekranizacji Petera Jacksona. Autor przedstawia w niej wiele szczegółów, które dotychczas (przynajmniej mnie) nie były znane. Treść została przedstawiona w sposób humorystyczny, przez co przyjemnie się tę książkę pochłania. No i przyciągająca wzrok okładka – nic dodać nic ująć – tylko chwycić za książkę i czytać.

Za sprawą niedawnej ekranizacji książki Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem” – literatura z cyklu fantasy – znowu znalazła się na topie. Świat Śródziemia ponownie zyskał rzesze fanów (zarówno tych książkowych, jak i kinowych). Wierni miłośnicy tej tematyki niezwykle cenią sobie świat nakreślony przez J.R.R. Tolkiena, a zwłaszcza takie małe istoty nazwane hobbitami....

• Tolkienistyka
  • Inne książki
  • Literatura angielska, walijska, szkocka, irlandzka
  • Chcę kupić
  • Zrecenzowane: kochamksiążki.pl

Dodaj cytat z książki Hobbici. Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry'ego i Pippina