Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?

Jonathan Haidt Wydawnictwo: Smak Słowa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Righthous Mind
Data 1. wydania:
2013-07-24
Agnieszka Nowak-Młynikowska
Smak Słowa
literatura popularnonaukowa psychologia psychologia społeczna
The Righthous Mind
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Agnieszka Nowak-Młynikowska
literatura popularnonaukowa psychologia psychologia społeczna

Myślę, że książka dobrze wyjaśnia czym właściwie jest moralność, skąd się wzięła i dlaczego różni ludzie różnie do niej podchodzą, mając różny system wartości. Autor opisuje dychotomię poglądów politycznych i dzięki temu można zrozumieć „drugą stronę” (jeśli ma się wystarczająco otwarty umysł), podobnie, jak przydarzyło sie to psychlogowi. Nie ze wszystkimi tezami się...

Na półkach: , , , , ,

Prof. Jonathan Haidt zaczyna od opisania czym jest moralność i jak ona powstaje. Następnie przedstawia różne teorie wartości moralnych, a potem opisuje swoją teorię matryc moralnych, opartych na sześciu głównych fundamentach. Charakteryzuje on wartości moralne liberałów (lewicowych postępowców), libertarian oraz konserwatystów, w oparciu o swoje badania przeprowadzone przy...

Po tej lekturze stałem się mądrzejszy ;-) Zrozumiałem parę mechanizmów socjologicznych i psychologicznych dzięki udokumentowanym badaniom. Dobrze tłumaczy spór prawica/lewica który już dawno przekroczył barierę głębokiego niesmaku właśnie dlatego że ludzie nie rozumieją tego co tu jest napisane. Świetna lektura. Powinna być lekturą szkolną...

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Naprawdę może znacznie zaingerować w światopogląd człowieka.

Lektura "Prawego umysłu" pozwala wyjątkowo poszerzyć horyzonty i spojrzeć na różne sytuacje oczami "drugiej strony", jeśli tylko podejdziesz do niej z otwartą głową i bez uprzedzeń.

Jedna z ważniejszych książek, jakie przeczytałem w tym roku. Zdecydowanie warto się zapoznać!

Super książka! Chyba jedna z nielicznych "lekko stronniczych" pozycji w literaturze pisanej przez psychologów :)

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony mam wrażenie, że jako psycholog mówi z sensem, jednakże z drugiej wysługując się innymi dziedzinami zaledwie szura po powierzchni. W pewnych rozdziałach brakuje dywersyfikacji koncepcji, którymi się posługuje.

Książka wyjaśniająca w naukowy sposób powstawanie poglądów politycznych... bez poglądów. Idealna pozycja dla osób chcących lepiej zrozumieć politykę i moralność.

To chyba jedna z lepszych książek jakie przeczytałam w ostatnich latach. Jonathan Haidt w bardzo ciekawy sposób analizuje w jaki sposób powstała moralność i dlaczego tak ważna jest dla nas współpraca w grupie, czego przejawem jest np. chodzenie do kościoła, ale też kibicowanie ulubionemu zespołowi. Jednocześnie przedstawia wyniki swoich badań, w których biorą udział...

Chyba ulubionym słowem Haidta jest „matriks”.
„Zacząłem dostrzegać, że w każdym kraju współistnieje wiele matriksów moralnych.” „w Indiach musiałem sobie radzić w pojedynkę. Gdybym pojechał tam jako turysta, z łatwością pozostałbym w swoim matriksie przez trzy spędzone tam miesiące (...) Ponieważ jednak pojechałem tam, aby badać psychologię kulturową, zrobiłem wszystko, co...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• 2018
  • Popularnonaukowe
  • Nauki społeczne
więcej mniej

Jonathan Haidt Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? Zobacz więcej