Nieb@jka

Warszawska Firma Wydawnicza
2012-08-01
2012-08-01
978-83-7805-083-4

Nie jestem fanką typowych romansideł i dzięki Bogu nie zawiodłam się, ta lektura do takich nie należy.
Uznałam na samym początku, iż dla mnie książka jest napisana w sposób... dziwny;),niezsynchronizowany. Każde zdanie jakby do siebie nie pasowało i było napisane na siłę (pomyślałam sobie wtedy nawet, że z pewnością nie zostanę fanką twórczości Marty Piechowicz). Jakby nie tworzyła się wspólna treść, która powinna zlewać się w całość. Także wizualnie książka małego formatu, nieporęczna z dostosowaną do jej wielkości czcionką (styl czcionki także jakoś mi nie odpowiadał). Pomimo powyższych mankamentów, czytałam ją wciągając się coraz bardziej i bardziej.

Coś tak nieprawdopodobnego, że aż trudno w to uwierzyć - idealna miłość odnaleziona przez internet. Oni byli sobie przeznaczeni. To zupełnie jak bajka, tylko że "Nieb@jka" - codzienne opisy, przemyślenia, przeszkody, przejścia w życiu - wszystko to stwarza normalną rzeczywistość, w której odnalazła się idylliczna, sielankowa miłość tak zwyczajnych bohaterów. Jak to określić? To uczucie wzajemnego poznawania, oczekiwania, niecierpliwości, wspólne tematy, niepewność, zdenerwowanie, bijące szybciej serce, drżący głos, wypieki na twarzy, wstrzymany oddech, obawy o to jak się wypadnie i jak się zostanie odebranym. Cała historia tej pary przedstawiona właśnie w tej szarej smutnej, problematycznej rzeczywistości jest jak bajka, tylko taka inna, odmienna, jedyna w swoim rodzaju - czyli jak szczęście, spójność, spełnienie, pewność, docenienie osób po emocjonalnym okaleczeniu, zrozumienie, szacunek, wspólne trwanie i dążenie w nieznane.

Książka zawiera też dramat. Grzegorz z odrazą i wręcz obrzydzeniem traktuje swoją byłą żonę, w sumie to w pewnej części nie ma się mu co dziwić, ale dla mnie, dla kobiety jest to niezmiernie oburzające w jaki sposób myśli na jej temat (jaki natłok myśli i nienawiści może gromadzić w sobie mężczyzna). Justyna usuwa ciąże, z rozpaczy i uczucia do byłego męża, z żalu, że utraciła taką piękną, niedocenianą przez nią miłość. Zdając sobie sprawę z tego, że popełniła największy błąd swojego życia z bezsilności i niemocy stacza się w zastraszającym tępie. Jesteśmy świadkami upadku człowieka. Smutne to...

Nieb@jka - słodko-gorzka landrynka, recepta na to, aby odważyć się marzyć, na otwarcie zatwardziałych serc z "wiśniówką na torcie" (jak to Czesław Mozil mówił:D),czyli z maluteńką niespodzianką na zakończenie. Czy polecam? Nie całym moim sercem i duszą, ale czemu by nie;) Jest niebanalna. Można przeczytać, żeby podkolorować szarość codzienności.

Ostatnio zebrało mnie na czytanie romansideł. Wciąż nie mogę się przestawić na typowo chłodną, deszczową pogodę, chodzę zmęczona i niewyspana więc staram się sięgać po coś lżejszego do czytania. Nieb@jka jest właśnie taką lekką, nieabsorbującą książką. Z jednej strony Alicja, z drugiej Grzegorz. Ona rozstała się z narzeczonym, wyprowadziła do Gdańska i podejmuje pracę ekspedientki w sklepie odzieżowym. On rozwiódł się z żoną po ujawnieniu jej romansu, zawodowo zajmujący się leczeniem ludzi. Oboje postanawiają zakończyć swoją samotność poszukiwaniem kogoś odpowiedniego w świecie wirtualnym. Czy tych dwoje spotka swoją prawdziwą miłość? A może internetowe znajomości okażą się dla nich wielką pomyłką? Jeśli chcecie odnaleźć odpowiedź na te pytanie to zapraszam do lektury :))

W powieści został przedstawiony sposób na szukanie drugiej połówki. Często na nasze skrzynki pocztowe przychodzą wiadomości w stylu "Poznaj swoją miłość już dziś". Możemy tworzyć profile, rozmawiać z wirtualnymi znajomymi, ale tak naprawdę nigdy nie wiemy, kto jest po drugiej stronie. Autorka wspomina także i o tym, gdy do bohaterów zaczynają przychodzić wiadomości, których nie zawsze by sobie życzyli.

"Nieb@jka" nie jest literaturą wysokich lotów, ale czyta się ją przyjemnie. Wymagałam od niej historii o miłości z happy endem w tle i się nie zawiodłam. Marta Piechowicz przedstawia losy bohaterów z dwóch stron. Dzięki temu mamy szansę poznać psychikę ludzi, którzy poszukują szczęścia, miłości i bliskości. Powieść jest przewidywalna, wiemy co się stanie. Autorka również nie daje nam tajemnicy, wręcz sama uprzedza fakty stwierdzeniami w stylu: "Alicja jeszcze nie wiedziała że...". Nawet w typowych love story wolę choćby mały element zaskoczenia.

Co do bohaterów to cóż... I Alicja, i Grzegorz zostali dobrze i dokładnie przedstawieni, kibicowałam temu, żeby odnaleźli swoją drogę w życiu i spotkali prawdziwą miłość. Bardzo ciekawym doświadczeniem było wgłębić się w uczucia i psychikę mężczyzny - Grzegorza. Z założenia ocenia się tą płeć jako pozbawioną wrażliwości, obojętną na wiele sytuacji. Bohater jest inny: wrażliwy, czuły, cierpi po skrzywdzeniu przez żonę. Nie boi on się wyznawać tego co czuje i nie boi się swoich słabości. Dobrym pomysłem ze strony autorki było wprowadzenie psa jako przyjaciela człowieka. W przypadku lekarza stanowił on ważny element w życiu, zapełnił pustkę po rozstaniu.

W wypadku tej powieści nie mogę nie wspomnieć o wydaniu, które mi się wyjątkowo nie podobało. Czcionka jest bardzo malutka i ciężko się czyta kolejne rozdziały. Oczy bardzo szybko się męczą co przy częstych u moli książkowych wadach wzroku może być naprawdę czynnikiem, przez który odrzucimy tę pozycję. Format książki jest mniejszy od tego, z którym się zazwyczaj spotykamy, a cena wynosi 32 zł. Jest to zdecydowanie zbyt wysoka kwota za powieść, która może i jest napisana ciekawie, ale wydanie nie wzbudza zachwytu.

Podsumowując, ciężko mi powiedzieć czy polecam tę książkę, czy nie. Przeczytałam ją już kilka dni temu i nadal nie potrafię się zdecydować czy jestem na tak czy na nie. Jeśli zainteresowała Was ta historia to zachęcam żebyście przeczytali i wyrobili sobie własną opinię :).

• Wymienię
  • Literatura "dorosła"