Kochanie, zabiłam nasze koty

Okładka książki Kochanie, zabiłam nasze koty
Dorota Masłowska Wydawnictwo: Noir sur Blanc literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Świat się skończył

Link do recenzji

436 9 63

W prozie Masłowskiej chyba nie do końca chodzi o fabułę, ma ona spełniać jedną funkcję - być tłem dla języka i zabawy z nim. Całość przypomina odrobinę onirystyczną przygodę, która nie ma wyraźnie zaznaczonego początku i końca, ale jak to w przypadku Masłowskiej - warto.

Prawie, że finalny dowód dla mnie na to, że Masłowska jest przehajpowaną pisarką. Była niczym małpka, która umiala robić ucieszne sztuczki, ale bardziej nas zabawiać, niż robić cokolwiek pożytecznego. Meh, meh, meh.

Widzę, że standardowo pozapominałem jakie książki w latach 2000-2020 czytałem i teraz takie kwiatki wychodzą... Oczywiście Masłowską czytałem, czytałem.

Ot, taka proza hebefreniczna. Pusta, błyskotliwa i śmieszna. Trochę jak Rejmer czy Żulczyk.

Lubię czytać Masłowską. Dla zaskakujących zdań, celnych spostrzeżeń, nieoczywistej inteligencji.
Jednocześnie mam ten sam problem z Masłowską, co z Tokarczuk. Brak w ich książkach głębszych historii. Narracje ledwie się toczą. Dzieją się. Postmodernistycznie.
Tak jest i z tą książką. Wciąga i odpycha jednocześnie.

Tak jest i z tą książką. Wciąga i odpycha jednocześnie.

Językowo świetnie, fabularnie... tak sobie.

Językowo świetnie, fabularnie... tak sobie.

Naturalizm. No słabo, autorka opisuje fekalia, mocz, okresy a nie ma sceny czystego erotyzmu. Szczerze to nawet unika odpowiedzi gdzie w jej książce znajduje się zarys wyższych i niższych potrzeb kobiet. Sama jest kobietą a opisuje bohaterki jakby były posłusznymi maszynkami do spełniania wszelkich zachcianek męskiej części społeczeństwa. Kobieta nie ma libido, mężczyzna ma popędy więc przychodzi i bierze co jego. Są nawet fantazje o gwałcie niby widzimy jakiś wstępny opór bo to przecież podnieca mężczyzn a potem z chęcią rozkłada nogi. Głęboki nihilizm stał się karykaturalnie absurdalny. Kult brudu z powodu braku higieny pewnie też miał mnie zszokować. No niestety na tym polu również polegała. Polska jest przepełniona bezdomnymi i pijakami, którzy śmierdzą, jednak mam wrażenie, że to jest źródłem podniecenia gdyż dysonans poznawczy kierowany jest nie na kolory czy krztalty ale na zapach. Występuje też powszechna niechęć do psychiatrii za to magia jest gloryfikowana. W świecie który nawetr nie jest opisany, gdzie mam się domyślać pewnych rzeczy bardzo dokładnie zauważyłam typowe drobnomieszczaństwo klasy średniej aspirującej, która zajmuje się tylko mówieniem co jej się nie podoba a tak to nie bardzo cokolwiek robią. Na pewno się nie myją. Autorka prezentuje niedojrzałość i swoje sfrustrowanie a jej bohaterki są puste i papierowe. Strasznie schematyczna książka bez konkretnego wywodu egzystencjalnego o czym mnie zapewniano. Na koniec dodam że śmieszny jest jej paniczny strach przed śmiercią. Pragnę więc uświadomić że istnieje 100% prawdopodobieństwa że każdy z nas kiedyś umrze.

To, że Masłowska siedzi w mojej głowie i wyrzuca z niej te wszystkie trafne myśli, a potem podpisuje je swoim nazwiskiem, robi się już powoli nie do zniesienia. Na szczęście jest bardziej pracowita ode mnie i potrafi przysiąść na dupie i napisać książkę. Ja wciąż nie potrafię, dlatego jedyne, co mi zostaje, to zachwycać się tym, że nakradła ode mnie i wspaniale ubrała to w słowa ;).

A tak serio: kocham niezmiennie. Flow nie do podrobienia.

Cała twórczość Masłowskiej wybitnie sprawdza się w teatrze - lepiej niż w lekturze

Powieść słaba. Ale w moim prywatnym rankingu to najlepsze pierwsze zdanie polskiej literatury.

„ Kochanie, zabiłam nasze koty”
Masłowska po mistrzowsku i z precyzją posługuje się językiem, by opowiedzieć baśń o samotności w naszych czasach. Tym razem poza Polską, choć z polskimi wątkami, co podkreśla uniwersalizm narracji. Bohaterka Farah szuka przyjaciółki/partnerki czy generalnie kogoś bliskiego. Trafia jak kulą w płot. Farah jest introwertyczna i schowana w swoim bezpiecznym świecie. Próby opuszczenia go skończą się katastrofą. Bohaterkę otaczają „ te góry samotności. Ten nieprzebrany sezam pustki z którego wyciągała szare klejnoty druzgocącej samotności, kolie zawiesistej ciszy, bele matowych godzin”.
„ Kochanie, zabiłam nasze koty” to także opowieść o naszych współczesnych czasach . Ironiczne ogłoszenie „ pomniejsz mózg, bądź roześmiany i naprawdę ciesz się życiem „ mogłoby ukazać się w dzisiejszej prasie. Masłowska jest bardzo krytyczna, ironiczna, ale też ta opowieść przesycona jest humorem.
Świetna lektura ; z jednej strony krytyczna opowieść o dzisiejszych czasach, a z drugiej liryczna baśń z syrenami i partiami onirycznymi.

„ Kochanie, zabiłam nasze koty”