Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach

Okładka książki Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach
Tadeusz Słobodzianek Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Dramaty do czytania utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Dramaty do czytania
słowo/obraz terytoria
2009-01-01
2009-01-01
dramat polski Jedwabne Nagroda literacka Nike
Inne

więcej Więcej

Na początku Nasza klasa jest sielska: polskie dzieci bawią się razem z żydowskimi, tańczą, snują dziecięce marzenia o przyszłości. Czytelnik wierzy, że możliwe jest życie we wspólnocie różnych kultur. Ale przyszłość nie była tak kolorowa, dla uczniów tej klasy: pogrom, gwałty, pielenie trawy łyżeczką, rozbieranie pomnika, ostatnie oddechy w stodole. Czyli cień Jedwabnego....

Czytałam, płakałam, podsycałam rosnący we mnie gniew, żal, wstyd. Wszystko na przemian. Bardzo trudny emocjonalnie dramat, ale - godzien uwagi.

Dramat współczesny opowiadający o szkolnej klasie składającej się z Żydów i Polaków. Jest to tak naprawdę opowieść o losach poszczególnych osób, poczynając od czasów przedwojennych, a skończywszy na początku XXI wieku. W tle dramat odwołuje się do pogromu Żydów w Jedwabnem w 1941 roku dokonanego przez Polaków, natomiast nie jest jego głównym celem opowiadanie akurat o tym...

Kategoria sierpniowa czekała na swojego kandydata, więc pomyślałam, że ambitnie sięgnę po Nike. Jednak taka forma to nie jest moja działka... Niby ważna, ale ciężka do przebrnięcia, chaos.
Fajny pomysł: dzieci - dorośli - staruszkowie.
Objętość też jest plusem :p

Dałem gwiazdki, zapomniałem napisać opinię? Nie do końca. Znaczy: nie do końca zapomniałem. Dałem sobie, jak się okazało nieco więcej niż planowałem, czasu na przemyślenie. Bo to jest, absolutnie wybitny, dramat o Polsce.
Ale też jest to wybitny dramat sensu stricto. Czytałem wersję "dramaty do czytania" i nawet przez chwilę nie mogłem się oderwać. Nawet teraz, kiedy...

Jak bardzo ten dramat ukazuje to co w nas najgorsze! Niesamowicie poruszający, jedyna lektura, która doprowadziła mnie do szczerych łez.

Przeczytałem to na jednym wdechu. Ciężko początkowo połapać się w postaciach - jest ich dość dużo i nie wyróżniają się specjalnie z tłumu, jednak po czasie można dostrzec dlaczego autor tak, a nie inaczej wrzuca odbiorcę w świat dzieci, stających się następnie młodzieżą i kolejno dorosłymi i starszymi. Uderza szczerością i brakiem tematów tabu.

Czy tak łatwo wskazać tu winnego i ofiarę?

Ta książka to dramatyczne oddanie losów Żydów i Polaków przed, w trakcie i po zakończeniu II Wojny Światowej.

To co mnie w niej najbardziej uderzyło, to zestawienie losów indywidualnych ludzi. Inaczej patrzy się na historię przez pryzmat liczb a inaczej gdy dotyczy ona konkretnych ludzi. Można przeczytać wiele książek o II Wojnie Światowej, jednak inaczej odczuwa się...

Historia współczesnej Polski, dobrze i krótko podana.

• Nike
  • Literatura polska