Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach

Tadeusz Słobodzianek Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Dramaty do czytania utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
słowo/obraz terytoria
dramat polski Jedwabne Nagroda literacka Nike
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Dramaty do czytania
dramat polski Jedwabne Nagroda literacka Nike
Inne

1928

Kategoria sierpniowa czekała na swojego kandydata, więc pomyślałam, że ambitnie sięgnę po Nike. Jednak taka forma to nie jest moja działka... Niby ważna, ale ciężka do przebrnięcia, chaos.
Fajny pomysł: dzieci - dorośli - staruszkowie.
Objętość też jest plusem :p

Dałem gwiazdki, zapomniałem napisać opinię? Nie do końca. Znaczy: nie do końca zapomniałem. Dałem sobie, jak się okazało nieco więcej niż planowałem, czasu na przemyślenie. Bo to jest, absolutnie wybitny, dramat o Polsce.
Ale też jest to wybitny dramat sensu stricto. Czytałem wersję "dramaty do czytania" i nawet przez chwilę nie mogłem się oderwać. Nawet teraz, kiedy...

Jak bardzo ten dramat ukazuje to co w nas najgorsze! Niesamowicie poruszający, jedyna lektura, która doprowadziła mnie do szczerych łez.

Przeczytałem to na jednym wdechu. Ciężko początkowo połapać się w postaciach - jest ich dość dużo i nie wyróżniają się specjalnie z tłumu, jednak po czasie można dostrzec dlaczego autor tak, a nie inaczej wrzuca odbiorcę w świat dzieci, stających się następnie młodzieżą i kolejno dorosłymi i starszymi. Uderza szczerością i brakiem tematów tabu.

Czy tak łatwo wskazać tu winnego i ofiarę?

Ta książka to dramatyczne oddanie losów Żydów i Polaków przed, w trakcie i po zakończeniu II Wojny Światowej.

To co mnie w niej najbardziej uderzyło, to zestawienie losów indywidualnych ludzi. Inaczej patrzy się na historię przez pryzmat liczb a inaczej gdy dotyczy ona konkretnych ludzi. Można przeczytać wiele książek o II Wojnie Światowej, jednak inaczej odczuwa się...

Historia współczesnej Polski, dobrze i krótko podana.

Jestem zachwycona tym postmodernistycznym dramatem.
Pokazuje prawdę, życie takie, jakie jest. Najpierw dzieci, później dorosłych, a na koniec staruszków. Życie, które jest determinowane przez historię i jej kręte ścieżki. Zycie, które przeszło z sielankowej, przyjaznej młodości do szorstkiej dorosłości.
Naprawdę warto.

Podoba mi się pomysł na płynne przejścia czasowe i ukazanie całego życia bohaterów. Główne pytanie, jakie można zadać sobie po lekturze to: kim może stać się człowiek, który przeżył traumę? Bohaterowie też w większości ciekawi, no i na tym plusy się kończą. Minus jest jeden, ale za to wielki. Wiem, że wolność artystyczna, że to tylko sztuka, a nie rzeczywistość itd....

Mocne. Ku pamięci i przestrodze.

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • 2014
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach

Okładka książki Polska jest mitem. Nowe dramaty Łukasz Pawłowski, Przemysław Pilarski
9,0
Polska jest mi... Łukasz Pawłowski,&n...