Ości

2013-06-06
2013-06-06
powieść polska
Inne

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 / kwiecień 2018 Ross Andersen, Marek Bieńczyk, Jaume Cabré, Artur Chochowski, Katarzyna Dybrzyńska, Magda Działoszyńska, Joanna Gierak-Oeoszko, Ignacy Karpowicz, Joanna Karpowicz, Katarzyna Kojzar, Tomasz Kontny, Jakub Kornhauser, Adam Leszczyński, Andrzej Mencwel, Radek Polak, Aneta Prymaka-Oniszk, Redakcja magazynu Pismo, Marta Zabłocka
Ocena 6,9
Pismo. Magazyn... Ross Andersen, Mare...

Oficjalne recenzje i

Książka ości

Link do recenzji

1829 299 182

Ciężko mi ocenić tę książkę, bo nie dobrnęłam nawet do połowy. Doceniam wyszukane słownictwo i styl, lekko się ją czytało. Ale mam wrażenie, że książka donikąd nie prowadzi. Czytając zabrakło mi celu jej napisania. Po 150 stronach zaczęło się to nudzić...

Ogromnym atutem jest lekkość stylu autora połączona z barwnym językiem, bogatym słownictwem i pojęciem ogólnym na temat zagadnień kultury i nauki. Kilka historii mnie urzekło, na początku nawet się parę razy głośno zaśmiałam. Jednak zbyt duża ilość postaci sprawia, że tak naprawdę żadnej się nie poznaje (i nie rozumie) do końca, a i nawet pod koniec książki można pomylić jedną postać z drugą. Poza tym ma się wrażenie w pewnym momencie, że narracja donikąd nie prowadzi, że cała książka to tylko jakaś niezobowiązująca zabawa językowa - i być może czytelnik nawet nie będzie wówczas w całkowitym błędzie, niemniej to zbyt marna zabawa językowa (choć niewątpliwie błyskotliwa i miejscami zabawna), aby nadganiała braki w strukturze fabuły. To nie jest Kalkwerk (do przeczytania zachęcił mnie cytat z Bernharda), to przegadane esesjo-opowiadanie na 500 stron. Takie własnie ości.

Przeczytałam, bo taki mam imperatyw wewnętrzny ale zawiodłam się. Są fragmenty, które mnie urzekły ale zniknęły mi w przegadanej całości.

Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych polskich powieści ostatnich lat. Zachwycają przede wszystkim język autora i jego wyobraźnia.
Porywająca, wciągająca, oryginalna i totalnie wariacka powieść o współczesnych związkach. Tytuł świetnie to oddaje, owe ości mogą tu oznaczać miłości, pozostałości itp. Mnie nie raz doprowadziła do śmiechu. Fantastyczna rzecz.

Ta książka jest o niczym, napisana takim typowo pompatycznym stylem, w którym chodzi o to, aby myśl skomplikować maksymalnie. A zatem nie mamy "wchodzenie po schodach" ale sunięcie w otchłań wciągająco przyciągającą.
Nie wiem właściwie po co i o czym jest ta książka.

Nie wiem właściwie po co i o czym jest ta książka.

Ojej, tak naprawdę to wytrzymałem do 1/4.

Ojej, tak naprawdę to wytrzymałem do 1/4.

Ignacy Karpowicz należy do moich ulubionych pisarzy. Tego autora cenię sobie bardzo za błyskotliwość oraz rzadko spotykaną zabawą językiem, konstrukcje budowania zdań. Tego również nie zabrakło w powieści "Ości".
Książka w dość groteskowy sposób przedstawia nam dramatyczne perypetie kilku bohaterów.
Mamy żony, które zdradzają mężów, mężów, którzy raz w tygodniu zmieniają pantofle na szpilki, a jedna z bohaterek ma męskie imię.
Brzmi wariacko i tez tak jest.
Wielkim plusem jest, że sytuacje i bohaterowie nie są szablonowi czy schematyczni
Książka zaskakuje aż do ostatniej strony.
Bardzo polecam wszystkim, którzy cenią wysoki poziom twórczy. Książki Ignacego Karpowicza nie są łatwe w odbiorze, ale ci, którzy chcą mieć do czynienia z prawdziwą sztuką powinni po nie sięgnąć.

Jak wspomniałem, jest to przyjemna opowieść, która w dość komiczny sposób porusza ważne tematy, między innymi ze środowiska LGBT.
Przykład faceta, który ma żonę, a jest w stałym związku z mężczyzną i występuje w klubach jako Drag Queen. Widzimy całą konstrukcję rodziny, oraz podwójnego życia. Żwiązki, które się rozpadają, partnerzy, którzy tkwią w sytuacjach, których nie chcą, wzdychając przy tym do ukrytej miłości.
Czytaj dalej :https://oskar-gaywmiescie.blogspot.com/2020/12/ksiazki-lgbt-cz-3.html

Mamy żony, które zdradzają mężów, mężów, którzy raz w tygodniu...

Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Ości są dotykają problemów trudnych, które są co prawa mocno skumulowan wokół gruki bohaterów, ale nie wyolbrzymione. Mamy tu genialny język na najwyższym poziomie i refleksję na współczesną rodziną, relacjami w zwiżakach i szerzej kontekst społeczny.
Siegnijcie koniecznie.

Siegnijcie koniecznie.

Karpowicz powala poziomem pisania, bawiąc się językiem i sytuacjami do granic możliwości. Początkowy zachwyt szybko zaczyna męczyć i potrzeba kilkuset stron, żeby stwierdzić, że podejrzenie że ma się do czynienia z piękną wydmuszką nie jest jednak prawdą a stary rower to jednak nie tylko stary rower. Polecam!

Moim zdaniem najlepsza książka Karpowicza. Świetnie się czyta, bardzo plastyczne przedstawienie postaci.

Video

Video