ości

Inne

Oficjalne recenzje i

Książka ości

[ 85 ] Link do recenzji

Przeczytałam, bo taki mam imperatyw wewnętrzny ale zawiodłam się. Są fragmenty, które mnie urzekły ale zniknęły mi w przegadanej całości.

Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych polskich powieści ostatnich lat. Zachwycają przede wszystkim język autora i jego wyobraźnia.
Porywająca, wciągająca, oryginalna i totalnie wariacka powieść o współczesnych związkach. Tytuł świetnie to oddaje, owe ości mogą tu oznaczać miłości, pozostałości itp. Mnie nie raz doprowadziła do śmiechu. Fantastyczna rzecz.

Ta książka jest o niczym, napisana takim typowo pompatycznym stylem, w którym chodzi o to, aby myśl skomplikować maksymalnie. A zatem nie mamy "wchodzenie po schodach" ale sunięcie w otchłań wciągająco przyciągającą.
Nie wiem właściwie po co i o czym jest ta książka.

Ojej, tak naprawdę to wytrzymałem do 1/4.

Ignacy Karpowicz należy do moich ulubionych pisarzy. Tego autora cenię sobie bardzo za błyskotliwość oraz rzadko spotykaną zabawą językiem, konstrukcje budowania zdań. Tego również nie zabrakło w powieści "Ości".
Książka w dość groteskowy sposób przedstawia nam dramatyczne perypetie kilku bohaterów.
Mamy żony, które zdradzają mężów, mężów, którzy raz w tygodniu...

Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Ości są dotykają problemów trudnych, które są co prawa mocno skumulowan wokół gruki bohaterów, ale nie wyolbrzymione. Mamy tu genialny język na najwyższym poziomie i refleksję na współczesną rodziną, relacjami w zwiżakach i szerzej kontekst społeczny.
Siegnijcie koniecznie.

Karpowicz powala poziomem pisania, bawiąc się językiem i sytuacjami do granic możliwości. Początkowy zachwyt szybko zaczyna męczyć i potrzeba kilkuset stron, żeby stwierdzić, że podejrzenie że ma się do czynienia z piękną wydmuszką nie jest jednak prawdą a stary rower to jednak nie tylko stary rower. Polecam!

Moim zdaniem najlepsza książka Karpowicza. Świetnie się czyta, bardzo plastyczne przedstawienie postaci.

Na półkach: , , , ,

OMG!Chciałoby się powiedzieć, fabuła z ilością wątków i nietuzinkowością "osobowości" bohaterów.
Drugie spotkanie z oryginalna twórczością Ignacego Karpowicza.
Zacznijmy od awangardowej, dwupoziomowej ewolucji - okładki ze skrzypłoczem, szczękoczułkowce, staroraki przeciętej krzyczącym człowiekiem.

Zacznijmy od pierwszych zdań w książce...
"...Maja: wiek 36 lat; waga 52...

Rewelacyjna, mimo poruszania ciężkich życiowych tematów napisana lekko i pięknym językiem. Pochłaniałam ją - czasem, jak byłam zmęczona, to nawet nie brałam jej do ręki, żeby przypadkiem mi coś nie umknęło.

Dyskusje

1 990