Sekretne życie Rudolfa Hessa

Okładka książki Sekretne życie Rudolfa Hessa Stephen McGinty
Okładka książki Sekretne życie Rudolfa Hessa
Stephen McGinty Wydawnictwo: Znak reportaż
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Camp Z: The Secret Life of Rudolf Hess
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2012-08-06
Data 1. wyd. pol.:
2012-08-06
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-240-2269-4
Tłumacz:
Łukasz Müller
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Orzeł wylądował



4608 277 108

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
87 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
537
537

Na półkach:

Tytuł jest trochę mylący. Sugeruje analizę sekretów i spiskowych teorii na temat zastępcy Hitlera. Książka w rzeczywistości przedstawia kulisy tajnej misji Rudolfa Hessa, kiedy to porwał się on na rzecz pozornie niemożliwą i udał się do Anglii, by wynegocjować z nią pokój.

Historycy do dziś spierają się, czy działał on z upoważnienia fuhrera, a wyparcie się tego faktu przez Hitlera było jedynie polityczną zagrywką, czy też działał całkowicie na własną rękę. Książka nie odpowiada na to pytanie i w ogóle nie zajmuje się spekulacjami na ten temat. Podaje jedynie fakty, tak jak widzieli je brytyjscy agenci wywiadu, którzy osobiście nadzorowali więźnia, osadzonego w tajnym „Obozie Z”, czyli posiadłości Mytchett Place, niedaleko Londynu.

Materiał, poruszony w książce, jest bardzo obszerny i szczegółowy. Miejscami aż za szczegółowy, bowiem dokładny opis posiadłości zupełnie by wystarczył i jej historia, przytoczona na początku, nie wzbogaca czytelnika o żadne istotne informacje. Po krótkim wstępie, przybliżającym sylwetkę Rudolfa Hessa, książka opisuje znane brytyjskim historykom fakty z okresu bezpośrednio poprzedzającego podróż do Anglii. Koncentruje się jednak na jego pobycie w Mytchett Place i rozmowach z oficerami wywiadu, próbujących wydrzeć Niemcowi interesujące ich tajemnice. Ich raporty, których przytoczono obszerne fragmenty, a także dane z podsłuchu, jaki zainstalowano w kwaterze Hessa, dokładnie opisują jego osobowość i zachowanie, a także przesądy i paranoje. Sam zastępca Hitlera może nie jest zbyt ciekawym obiektem, w dalszej części staje się wręcz nudny, ale za to spore fragmenty poświęcono tutaj opiekującym się nim oficerom, którzy jawią mi się jako postaci znacznie ciekawsze. Szczególnie, że jego głównym opiekunem był major Frank Foley, jedna z moich ulubionych postaci historycznych, wsławiona ratowaniem Żydów podczas II wojny światowej.

Książka nie odpowiada na pytania, nurtujące współczesnych historyków, ale kreśli za to bardzo wyraźny portret więźnia, określanego kryptonimem „Z”. Nie nazwałbym tej pozycji fascynującą, ale z pewnością jest to rzetelny materiał historyczny, poparty autentycznymi dokumentami i choćby z tego powodu warto go przeczytać.

Tytuł jest trochę mylący. Sugeruje analizę sekretów i spiskowych teorii na temat zastępcy Hitlera. Książka w rzeczywistości przedstawia kulisy tajnej misji Rudolfa Hessa, kiedy to porwał się on na rzecz pozornie niemożliwą i udał się do Anglii, by wynegocjować z nią pokój.

Historycy do dziś spierają się, czy działał on z upoważnienia fuhrera, a wyparcie się tego faktu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
879
402

Na półkach:

Przeczytałem tą książkę przez przypadek. Niesamowita historia. Co prawda interesuję się historią II wojny, ale to mnie zupełnie zaskoczyło. Widać do czego prowadzi chora ideologia.
9/52/2015

Przeczytałem tą książkę przez przypadek. Niesamowita historia. Co prawda interesuję się historią II wojny, ale to mnie zupełnie zaskoczyło. Widać do czego prowadzi chora ideologia.
9/52/2015

Pokaż mimo to

avatar
947
945

Na półkach:

Bardzo dobra pozycja rozwiewająca jedną z największych tajemnic III Rzeszy. Może nieco ciężko się ją czyta, bo zawiera wiele "archiwalnych" materiałów, stenogramy rozmów i listy z propozycjami politycznymi, które często wyrwane są z ówczesnej ogólnej polityki światowej i dotyczą tylko spraw Niemcy Wielka Brytania, niemniej myślę, że dla osób zainteresowanych tematyką II wojny światowej "Sekretne życie Rudolfa Hessa" jest książką niemal obowiązkową.

Bardzo dobra pozycja rozwiewająca jedną z największych tajemnic III Rzeszy. Może nieco ciężko się ją czyta, bo zawiera wiele "archiwalnych" materiałów, stenogramy rozmów i listy z propozycjami politycznymi, które często wyrwane są z ówczesnej ogólnej polityki światowej i dotyczą tylko spraw Niemcy Wielka Brytania, niemniej myślę, że dla osób zainteresowanych tematyką II...

więcej Pokaż mimo to

avatar
274
105

Na półkach:

Bardzo dobra "robota historyczna", nowatorska, nie odtwórcza. Autor przekopał dziesiątki archiwów i dotarł między innymi do prywatnej korespondencji Hessa z rodziną z okresu, gdy przebywał już w Anglii, a także m.in. do jego listów do brytyjskiego króla, w których skarży się na brak termofora :-) Duża pochwała za racjonalnie uargumentowaną próbę wyjaśnienia co skłoniło tego hitlerowskiego ulubieńca do kradzieży messerschmitta prawie nówki i karkołomnej wizyty-niespodzianki u Brytyjczyków. Czyta się doskonale. Rzadka w dzisiejszych czasach książka będąca historycznym esejem - nie napisanym na odwal. Polecam szczególnie osobom zainteresowanym okresem II Wojny Światowej.

Bardzo dobra "robota historyczna", nowatorska, nie odtwórcza. Autor przekopał dziesiątki archiwów i dotarł między innymi do prywatnej korespondencji Hessa z rodziną z okresu, gdy przebywał już w Anglii, a także m.in. do jego listów do brytyjskiego króla, w których skarży się na brak termofora :-) Duża pochwała za racjonalnie uargumentowaną próbę wyjaśnienia co skłoniło tego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
124
23

Na półkach: ,

długa i nudna

długa i nudna

Pokaż mimo to

avatar
171
23

Na półkach: ,

W każdym miłośniku tematyki II wojny światowej samotny lot Rudolfa Hess do Wielkiej Brytanii do dzisiaj budzi wiele emocji i rozpala ciekawość. Sam należę do tej grupy osób tak więc z chęcią sięgnąłem po tę pozycję.

Tytuł tej książki wprowadza czytelnika w błąd, gdyż może się on spodziewać pewnego rodzaju biografii jednego z czołowych postaci III Rzeszy, gdzie będzie można dowiedzieć się wielu sekretów z jego życia. Osoby, które na to liczyły mogą się srogo zawieść, gdyż McGinty skupia się jedynie na krótkim, jednakże bardzo ciekawym, okresie życia Hessa, tuż po przylocie do Szkocji w 1941 r. Dlatego myślę, że bardziej odpowiednim tytułem jest ten oryginalny: "Camp Z: The Secret Life of Rudolf Hess" czyli jasno wskazujący tylko na czas pobytu w angielskim "Obozie Z".

Podstawowymi cechami tej książki są rzetelność i szczegółowość zawartych w niej treści. Obie z nich znajdują swoje uzasadnienie w opieraniu wyciąganych wniosków i spostrzeżeń na oficjalnych stenogramach z rozmów i dokumentach angielskich służb. Dla przeciętnego czytelnika może się to okazać nawet wadą tej książki, gdyż może od odnieść wrażenie, że niektóre treści nie są w ogóle istotne.

Czytając efekt ciężkiej pracy McGinty'iego odnosiłem czasem wrażenie, że niektóre fragmenty się powtarzają a niektóre nowe wątki z życia Hessa są niewystarczająco rozwijane i nie do końca wyjaśnione. W każdym bądź razie książkę czytało mi się dobrze i z zainteresowaniem chociaż, sugerując się tytułem, oczekiwałbym trochę więcej sensacyjnych i naprawdę sekretnych faktów z życia zastępcy Fuhrera.

W każdym miłośniku tematyki II wojny światowej samotny lot Rudolfa Hess do Wielkiej Brytanii do dzisiaj budzi wiele emocji i rozpala ciekawość. Sam należę do tej grupy osób tak więc z chęcią sięgnąłem po tę pozycję.

Tytuł tej książki wprowadza czytelnika w błąd, gdyż może się on spodziewać pewnego rodzaju biografii jednego z czołowych postaci III Rzeszy, gdzie będzie można...

więcej Pokaż mimo to

avatar
323
126

Na półkach: ,

Niestety książka nie przypadła mi do gustu i nikomu nie będę jej polecał. Piszę te słowa z ciężkim sercem, ponieważ jest ona prezentem urodzinowym od przyjaciela.
Jednak już sam tytuł sugerujący odkrycie wielkiej tajemnicy Rudolfa Hessa, sprowadza się do streszczenia w kilku słowach.
Rudolf Hess był cynicznym, pozbawionym jakichkolwiek skrupułów nazistą. Był przy tym chwiejny psychicznie i to głównie z powodu swojej rodzącej się psychozy odważył się na samotny lot do Anglii.
Mój pierwotne przemyślenia na temat lotu Hessa, miały bardzo pragmatyczne podłoże.
Wydawało mi się, że była to szczegółowo zaplanowana misja, mająca na celu oddalenie, bądź całkowite zaprzestanie działań wojennych przeciwko Wielkiej Brytanii.
Logicznym rozwiązaniem dla Hitlera, było skupienie i zaangażowanie możliwie największej ilości wojska, w związku z planowanym rozpoczęciem akcji Barbarossa.
Kto wie jak by potoczyła się wojna z Rosją, gdyby Hitler zawarł pokój z Churchillem.
Oczywiście ciężko jest powiedzieć kogo bardziej premier Anglii nienawidził.
Stalin czy Hitler to wybór między mniejszym lub większym złem.
Z perspektywy czasu wiemy, że to Hitler powodował większe obawy Churchilla, ale wiemy także, że dyplomacja rządzi się swoimi prawami.
Ryzyko, w przypadku sukcesu misji, byłoby warte podjęcia.
Książka, bez najmniejszych wątpliwości wyjaśnia całą historię, oczywiście przy założeniu, że dokumenty do których dotarł autor są autentyczne.
Odwołuje się w tym miejscu do rozdziału książki p.t. „Czarna magia”.
To w nim dowiadujemy się o problemach jakie przysporzył Hess swoim lotem Anglii.
Brytyjscy dyplomaci, nie wiedzieli do końca jak wykorzystać misję zastępcy Hitlera propagandowo, a w świetle znikomych efektów przesłuchań jeńca, zdecydowali się na dezinformację.
Próbowali zapobiec ewentualnemu zbliżeniu Niemiec i Rosji, żonglując wiadomościami wysyłanymi w świat
Powstało z tego powodu wiele często sprzecznych dokumentów
Nie jest do końca powiedziane, czy McGinty dotarł do właściwych.
Tym bardziej, że Hess w liście do Hitlera, pozostawionym jeszcze przed wylotem pisał, że w przypadku fiaska negocjacji, może Fuhrer ogłosić go szaleńcem.
Co koniec końców się stało.
Hess dopiero podczas procesu w Norymberdze przyznał się do symulowania i powiedział, że Hitler to najwybitniejsza jednostka jaka narodziła się w całej historii Niemiec.
Reasumując.
Z informacji przekazanych za pomocą książki, jednoznacznie można stwierdzić, iż Rudolf Hess cierpiał na problemy psychicznie a lotu podjął się z własnej inicjatywy.
Mnie osobiście, książka nie przekonała do tych stwierdzeń.
Uważam, że więcej pozostawia pytań niż odpowiedzi.
Sam tekst czyta się szybko i sprawnie a całość sprawia wrażenie bardziej powieści sensacyjnej niż książki opartej na dokumentach historycznych.

Niestety książka nie przypadła mi do gustu i nikomu nie będę jej polecał. Piszę te słowa z ciężkim sercem, ponieważ jest ona prezentem urodzinowym od przyjaciela.
Jednak już sam tytuł sugerujący odkrycie wielkiej tajemnicy Rudolfa Hessa, sprowadza się do streszczenia w kilku słowach.
Rudolf Hess był cynicznym, pozbawionym jakichkolwiek skrupułów nazistą. Był przy tym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4
4

Na półkach: ,

Po przeczytaniu tej książki nasuwa mi się pytanie: dlaczego McGinty nie stworzył ciekawego artykułu zamiast przydługiej, nudnej książki?
Brawa za wiarygodność, odniesienia do źródeł historycznych, skrupulatność, szczegółowość. Ale 400 stron poświęconych na czytanie o obsesyjnym strachu przed otruciem, rozmowy z ochroniarzami i oficerami wywiadu, którzy występowali raczej w roli odwiedzających niż oficerów, to chyba za wiele. Bogatsza w wiedzę o tajemnicach III Rzeszy ani o nastrojach angielskich w tamtym okresie nie jestem.
Temat dobry, ciekawy, chwytliwy. Ale to wszystko, co ta książka ma do zaproponowania.

Po przeczytaniu tej książki nasuwa mi się pytanie: dlaczego McGinty nie stworzył ciekawego artykułu zamiast przydługiej, nudnej książki?
Brawa za wiarygodność, odniesienia do źródeł historycznych, skrupulatność, szczegółowość. Ale 400 stron poświęconych na czytanie o obsesyjnym strachu przed otruciem, rozmowy z ochroniarzami i oficerami wywiadu, którzy występowali raczej w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
92
9

Na półkach:

http://inne-recenzje.blogspot.com/ jeżeli podoba Ci się recenzja odwiedź bloga
Są tematy które gwarantują książce rozgłos i sprzedaż. Niewątpliwie takim tematem jest II WŚ i sprawy z nią związane. Choć od wojny upłynęło już sporo czasu i napisano lawinę książek nadal budzą one zainteresowanie. Jednym z takich tematów jest właśnie ucieczka z Niemiec Rudolfa Hessa – zastępcy Hitlera i o nim właśnie jest ta książka. Po tym wstępie czas przejść do sedna- kim był Hess? Wiadomo – nazistą , człowiekiem który przyczynił się do rozpętania najstraszniejszej wojny XX wieku. Nie może więc dziwić jego obraz – ogromna swastyka wytatuowana na plecach i klacie, straszny i okrutny charakter, złowrogi wyraz twarzy, spiłowane na ostro zęby. Swoją postawę wyćwiczył nieludzkimi metodami – na śniadanie pił ocet, łykał szpilki i jadł surowe mięso polane kwasem. Nie spał miesiącami podobno pił ludzką krew.... naprawdę? Hehe nic z tych rzeczy jeden z „głównych” nazistów był … jaki? No właśnie na to pytanie odpowiedz da Wam ta znakomita książka. Docenią ją zarówno miłośnicy historii oraz laicy przyciągnięci nośnym tematem i okładką. Co mnie zaskoczyło najbardziej- stosunek Anglików do jeńców wojennych i ich niesamowity szacunek dla prawa nawet w czasie wojny. Hess po swoim wyczynie został zignorowany w III Rzeszy, uznany za wariata i zapomniany – okazją do przypomnienia o nim jest ta właśnie książka. Siadajcie za stery Messerschmitta 110 i pędźcie nieść pokój .. Peace !

http://inne-recenzje.blogspot.com/ jeżeli podoba Ci się recenzja odwiedź bloga

Są tematy które gwarantują książce rozgłos i sprzedaż. Niewątpliwie takim tematem jest II WŚ i sprawy z nią związane. Choć od wojny upłynęło już sporo czasu i napisano lawinę książek nadal budzą one zainteresowanie. Jednym z takich tematów jest właśnie ucieczka z Niemiec Rudolfa Hessa – zastępcy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    170
  • Przeczytane
    121
  • Posiadam
    73
  • Teraz czytam
    6
  • Chcę w prezencie
    4
  • Ulubione
    3
  • Biografie
    2
  • historia
    2
  • Historia
    2
  • Przeczytane 2018
    2

Cytaty

Więcej
Stephen McGinty Sekretne życie Rudolfa Hessa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także