Ewa Braun. Na dworze Fuhrera.

Tłumaczenie: Ryszard Wijnakowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ewa Braun. Leben mit Hitler
978-83-08-04766-8
wojna, III Rzesza, Hitler
literatura faktu
malineczka74

Intrygująca, bestsellerowa biografia towarzyszki życia Adolfa Hitlera. Heike Görtemaker obala stereotyp naiwnej blondynki i kreśli portret Ewy Braun jako silnej kobiety mającej większy wpływ na decyzje polityczne Hitlera, niż dotychczas zwykło się uważać. Autorka przedstawia historię życia Braun w szerszym kontekście, tak by czytelnik zyskał wgląd nie tylko w prywatność Hitlera, ale również w życie codzienne Niemców w tamtym okresie.

Pasjonująca lektura nie tylko dla pasjonatów historii.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5547

Z miłości do wodza

On – Adolf Hitler- wódz III Rzeszy. Był katem, którego sumienie obciąża rozpętanie najtragiczniejszej z wojen. Ale był też mężczyzną, osobą, która miała rodzinę, przyjaciół, życie prywatnie.
Ona – Ewa Braun- kobieta u boku Wodza. Kim była ta dziewczyna, która pokochała kogoś takiego jak Hitler? Czy była to prawdziwa miłość czy może zauroczenie, a może związek z wyrachowania?

Różniła ich spora różnica wieku – całe 17 lat. Ona z pochodzenia monachijka, wywodząca się z przeciętnej rodziny, poznała Hitlera w pracy – w zakładzie fotograficznym. Miała zaledwie 17 lat, a on był już dojrzałym 40-letnim mężczyzną. Jak wyglądał ich 16- letni związek ?
Tę tematykę stara się przybliżyć w swojej książce Heike Gortemaker.

O Ewie Braun napisano już kilka książek, ale ta jest opracowana w sposób niezwykle staranny. Autorka bardzo dokładnie przybliżyła związek Hitlera i Ewy Braun opisując ich znajomość od początku – kiedy jeszcze ona była młodą kobietą, a on powoli zdobywał popularność. To był dziwny związek, bo sakramentalne “tak” zapadło tuż przed ich śmiercią. Mimo, że miała miejsce w jego sercu, Hitler raczej nie chwalił się publicznie ukochaną. O ich zażyłości wiedziało tylko jego najbliższe otoczenie, a on publicznie twierdził, że nie ma czasu na życie prywatne i miłość. Był hipokrytą, okłamywał swój naród? Dlaczego? Bał się, że będzie odebrany jak zwyczajny człowiek, który ulega namiętnościom?

Tę tematykę stara się przybliżyć w swojej książce Heike Gortemaker.

I właśnie o takim szczególnym związku pisze Autorka, która przybliża Czytelnikowi nie tylko sylwetkę kochanki i żony Hitlera, ale i jego otocznie i najbliższych współpracowników. Tak , to prawda, Hitler niczym król miał swój dwór, swoją świtę, najbliższych współpracowników, którzy mieli okazję poznać go od każdej strony, także i tej prywatnej. Bo kreowany image dla narodu niemieckiego był nieco inny.

Czego bał się Hitler? Czemu nie chciał pokazać Niemcom swojego prawdziwego “ja”?
Książka pokazuje jakim niestabilnym emocjonalnie człowiekiem był wódź Rzeszy, jak bardzo brzydził się własnych słabości oraz jaką kobietą wybrał. Po części podziwiałam ją. Bo trudno jest żyć z człowiekiem o tak skomplikowanym charakterze, ulegającym emocjom i mającym tak wiele ekscentrycznych pomysłów. A ona chyba naprawdę go kochała... Owszem, wiodła życie jego najbliższej kobiety, ale równocześnie on ukrywał ją, albo przedstawiał jako swoją sekretarkę. Dziwna to była para, z pewnością nie byli szczęśliwi i nie mieli zbyt wiele czasu dla siebie, a jednak ona zdecydowała się z nim umrzeć !

Ta książka bardzo ciekawie pokazuje tamte lata. Autorka zarazem nie ocenia opisywanych postaci – ona stara się je przedstawić jak najbardziej realnie i autentycznie. Gortemaker świetnie przedstawiła środowisko Wodza, dokładnie i ciekawie opisała romans ukrywany przed światem, pokazała kobietę, która straciła głowę dla szaleńca i przez to musiała umrzeć, sama zadając sobie śmierć.
Lekturę uzupełniają bardzo staranne i dokładne przypisy, a czyta się ją jak dobrą sensację. Czytanie uprzyjemniają zdjęcia – dzięki którym możemy poznać otoczenie Fuhrera, miejsca mu bliskie, jego psa i rodzinę.

Książkę polecam szczególnie pasjonatom II wojny światowej. Doskonała lektura.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

CUD-NATURY | 2018-10-18

O Ewie Braun miałam jakieś pojęcie, dlatego jak zobaczyłam jej biografię to chętnie po nią sięgnęłam. Miałam nadzieję dowiedzieć się czegoś nowego o bohaterce a autorka zaserwowała... No właśnie co? Coś tam o Hitlerze, coś tam o Speerze, ciutkę o innych szychach ówczesnych Niemiec, coś tam o nazizmie, ot taki przegląd wydarzeń niezbyt wysokich lotów a o Ewie Braun to chyba najmniej. Książka dobra dla osób, które spojrzawszy książkę powiedzą coś w stylu: to Hitler miał kochankę? i zrobią wielkie oczy i dostaną pitu pitu, że taka osoba istniała i tyle.

Anielaszubert | 2013-05-01
Przeczytana: 01 maja 2013

Kwestionuję określenie tej książki biografią. A już na pewno nie jest to biografia Ewy Braun. Tytułowa postać pojawia się w tekście w chaotycznych wzmiankach, dygresjach, strzępach domysłów i znanych od dziesięcioleci hipotez. Nie dowiedziałam się niczego nowego ani o Ewie Braun, ani o jej niesławnym kochanku, ani też o charakterze ich związku, czy o tytułowym "dworze". Mimo licznych odniesień do starannie przejrzanych przez autorkę materiałów źródłowych, czytelnik otrzymuje zestaw ustaleń znanych z historii - i nic ponad to. Rozczarowuje też dobór fotografii, chociażby brak wzmiankowanych w tekście zdjęć wykonywanych przez samą Braun, czy przez "nadwornego fotografa" Hoffmanna.

Colette | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Bardzo miło się czytało, mimo że książka zawiera minimum informacji o Ewie Braun, za to dużo o Hitlerze i nazistowskich Niemczech, co mi się akurat podobało!

Grzybek | 2017-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2017

Z fragmentów starych kronik filmowych i zdjęć archiwalnych wyłania się obraz Ewy Braun, jako młodej osoby, zachowującej się dość swobodnie i jakby nie pasującej do mężczyzn w mundurach SS. Ta książka tego obrazu nie zmieni. Nie ma dowodów na to, że Ewa Braun miała jakikolwiek wpływ na decyzje Hitlera. Żyła we własnym gronie, otoczona przez kilka przyjaciółek i rodzinę. Dla Adolfa Hitlera byłą chyba jakąś formą odskoczni od "rządzenia" światem. Jakiś przejaw jej woli i charakteru widać tylko tuż przed końcem wojny, kiedy to stanowczo postanawia pozostać w Berlinie i umrzeć ze swoim wodzem.

basiagie | 2012-07-20
Przeczytana: 18 lipca 2012

Słaba książka. Co kilka stron dowiadujemy się, że w sumie to niewiele na temat Ewy Braun wiemy, że to tylko spekulacje... No to po co autorka w ogóle zabierała się za pisanie tej książki?? Jak dla mnie strata czasu, nie polecam.

Aneta | 2013-02-25
Przeczytana: lipiec 2012

Tajemniczy związek Hitlera i Ewy opisany w bardzo szczegółowy sposób.
Książka w 90% poświęcona samemu Hitlerowi.
Czasami nudne rozdziały.
Ale jeżeli interesujesz się 2 wojną światową i otoczeniem Hitlera-polecam.

Dotka76 | 2012-06-20
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Bardzo solidna i bardzo wiarygodna. Choć trochę nudna.

Moniś | 2013-09-04

nie wiem czy tę książkę można nazwać biografią. Uczono mnie, że biografia to książka o czyimś życiu, o jego losach a tu Ewa Braun wg mnie występuje jako epizod. Trudno nazwać to biografią teh kobiety

Monella | 2012-02-14

Porażka..kompletna ..nic ciekawego i nic o E.B