Biała Śmierć. Najskuteczniejszy snajper w historii wojen – Simö Häyhä

Okładka książki Biała Śmierć. Najskuteczniejszy snajper w historii wojen – Simö Häyhä
Petri Sarjanen Wydawnictwo: Replika biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Valkoinen Kuolema
Replika
2013-01-01
2009-01-01
Bożena Kojro
historia druga wojna snajper snajperzy żołnierz historia

Zaciekawiła mnie postać fińskiego snajpera który podczas wojny z Rosja pozbawił życia 500 żołnierzy Armii Czerwonej. Przez cały czas nurtowało mnie pytanie czy taki człowiek może później normalnie żyć? Czy jest to życie szczęśliwe? Nie potrzymałem bezpośredniej odpowiedzi na to pytanie wprost, ale dowiedziałem się co powodowało tym niskim strzelcem. Książka ciekawa o tyle...

Spodziewałem się dużo więcej po tej książce, jednak się zawiodłem. Można przeczytać, ale w internecie znajdziecie podobne informacje o głównym bohaterze...

Książka Sarjanena albo została fatalnie napisana, albo jej przekład, tłumaczenie na język polski natrafiły na jakąś gigantyczną przeszkodę.

Czyta się to strasznie ciężko. Wątki i narracja są urywane, a użyty język przypomina czasem swą plastycznością i składnią translator Google'a. Rozumiem, że Häyhä był typem introwertyka i ciężko było wyciągnąć od niego informacje,...

Ciekawa książka o nietypowej stylistyce. Nie zmęczy czytelnika jak książka biograficzna. Oddaje atmosferę i charakter Finów, który należy docenić. Krótka i przyjemna, polecam

Historia najlepszego snajpera sama w sobie bardzo wciągająca. Aczkolwiek mam duże zastrzeżenia co do strefy językowej. Odnoszę wrażenie, że autor był pijany do tego tłumacz oraz redaktor polskiego wydania.

Niesamowity człowiek!Skromny cichy i wielki patriota.Książka fajnie napisana z akcją.Nie suche fakty,choć oczywiście wszystkie miały miejsce naprawdę.

Zaletą tej książki jest to, że szybko się ją czyta. Ale nie sprawia tego szczególny polot pisarski, czy wartka akcja – a jedynie trik wydawcy, który rozciągnął opowieść niby na 270 stron, ale tekst wydrukował z taką interlinią, że całość spokojnie zmieściłaby się na połowie tej objętości… I chyba na tym fakcie zalety tej książki się kończą, niestety.

To, co przebija z...

Nie ukrywam, że Simo Häyhä to jeden z moich ulubionych bohaterów II wojny światowej. Ten cichy i skromny myśliwy był zmorą radzieckich żołnierzy,przekonanych ,że zajęcie małej Finlandii to kwestia paru dni. Książka jest biografią najskuteczniejszego snajpera(500 potwierdzonych trafień) i muszę przyznać,że dobrze się ją czyta. Napisana jest lekko i zamiast smęcić dostajemy...

Tata poprosił o tę książkę, bo ciekawi go temat.
Przeczytał i o to jego słowa:
"Biała śmierć - fatalnie napisane; aż żal, że tak bezmyślnie autor potraktował tak fascynujący (potencjalnie) temat."
Przy okazji poprosił mnie o wybranie innej książki dotyczącej wojny radziecko-fińskiej 1941-1944.
Kupiłam mu "25 czerwca - Głupota czy agresja?" Marka Sołonina i tę ocenił jako...

Na półkach: , , , ,

Szkoda trochę, że tak ciekawy temat został potraktowany po macoszemu. Historia głównego bohatera rozmywa się na tych kartkach, ginie między innymi historiami czy wspomnieniami. Jest chaotycznie, jest nieskładnie, jest dziwnie. Na plus zdjęcia, na minus cała reszta. Przeciętna, a szkoda, bo ta postać miała wiele do zaoferowania.
Można przeczytać, jednak ja się rozczarowałam.

• Historia
  • Chcę w prezencie
  • Literatura faktu
  • Finlandia
  • 2014

Petri Sarjanen Biała Śmierć. Najskuteczniejszy snajper w historii wojen – Simö Häyhä Zobacz więcej