Dziewica z lasu mgieł

Okładka książki Dziewica z lasu mgieł Margit Sandemo
Okładka książki Dziewica z lasu mgieł
Margit Sandemo Wydawnictwo: Pol-Nordica literatura obyczajowa, romans
Jungfrun i dimmornas skog
Pol-Nordica
2000-01-01
2000-01-01
Iwona Zimnicka
dziewica las Sandemo

Tak o, dam o jedną gwiazdkę za dużo. Niech ma za dostarczoną mi rozrywkę.
Zapewne w innych okolicznościach Vendelin denerwowałaby mnie niemiłosiernie swoją naiwnością i płaczliwością, ale, jako że jest to dobrze umotywowane fabularnie, praktycznie nie zwracałam na to uwagi. Jej wrażliwość czasem wydawała mi się wręcz urocza, a i kilka razy dziewczyna zaskakuje przejęciem inicjatywy 👍.
Varg to niezrównoważony psychicznie chłop, co było świadomą decyzją autorki i nie znika ot tak, kiedy nam wygodnie. Nie, to bardzo trudny bohater z przeszłością, która odcisnęła na nim piętno i ma wpływ na jego relacje z ludźmi. Kilka razy zostaje wręcz podkreślone, jak bardzo toksyczne relacje tworzy. Bardzo mnie usatysfakcjonował – no, może z wyjątkiem samej końcówki 😅.
Przy omawianiu postaci pozwolę sobie jeszcze wspomnieć o Tokem, który prawie od samego początku doprowadzał mnie do szału swoim ego i byciem pick me. Staram się brać pod uwagę to, że nie miał łatwo w żyćku, ale w żadnym razie nie usprawiedliwia to traktowania innych jak ściery. Toke ma w sobie zero wdzięczności dla ludzi i wykorzystuje ich, żeby się dowartościować.
Opisy i narracja w powieści może nie są najwyższych lotów, ale robią klimat (tak, czuć tu Skandynawią),a dialogi często są przezabawne. Nie wiem, czy takie było założenie i mnie to nie obchodzi. Co się pośmiałam, to moje 😆. Nie da się chyba zachować powagi przy kilku głupszych scenkach.
A teraz pora na najważniejsze (zdaniem niektórych),fabułę. Może miejscami jest naciągana do granic sprężystości, ALE przez większość czasu prezentuje się raczej solidnie. Obyło się oczywiście bez żadnych ✨wow✨.
Moim zdaniem najbardziej rozczarowuje zakończenie, ale nie będę nikomu psuła zabawy, wdając się w szczegóły. W każdym razie da się je znieść i pozostać z przyjemnymi emocjami po przeczytaniu książki.

Tak o, dam o jedną gwiazdkę za dużo. Niech ma za dostarczoną mi rozrywkę.

Dość dobra powieść, przyjemnie się czytało.

Dość dobra powieść, przyjemnie się czytało.

Jedenasty tom "Opowieści Margit Sandemo" to pozycja zdecydowanie dla kobiet oczekujących od literatury romantyczności, zmysłowych uniesień i tajemniczości. Powieść ta napisana została z dużą dozą wyczucia, subtelności, ale także znajomości kobiecej psychiki.

Akcja książki toczy się w bliżej nieokreślonym czasie. Miejsce akcji to duńska wyspa, na której panuje zły rycerz Gerhard. Jako pan na zamku Svartmosse, rości on sobie prawo do pierwszej nocy z każdą dziewicą, która ukończyła osiemnaście lat.

W stojącej nieopodal lasu małej chacie mieszka wraz ze swoją babką piękna dziewczyna, o skórze rumianej jak jabłuszka, oczach jak fiołki pokryte poranną rosą, o skorych do uśmiechu ustach, gęstych, wijących się miękko włosach i smukłym ciele: Vendelin. Niestety, starsza kobieta umiera i Vendelin zostaje sama. Dzięki zapobiegliwości swej babki dziewczyna trafia do tajemniczego i wzbudzającego grozę wśród okolicznych mieszkańców Lasu Mgieł. Ma tam zamieszkać z siostrą swej babki, a potem wydostać się z wyspy statkiem. Babka Vendelin za wszelką cenę chciała ochronić wnuczkę przed brutalnością rycerza Gerharda. Siostra babci Vendelin jednak nie żyje, dziewczyna postanawia więc sama zamieszkać w przerażającym Lesie Mgieł, w którym dzieją się dziwne rzeczy...

Okazuje się, że las tętni życiem. Znaleźli w nim schronienie przeciwnicy rycerza Gerharda, którzy mają na celu zakończenie jego okrutnych rządów. Vendelin trafia nieoczekiwanie w centrum wydarzeń i to od niej ma zależeć powodzenie buntu przeciwko władcy na Svartmosse.

Wśród spiskowców znajduje się tajemniczy mężczyzna, który opętuje zmysły Vendelin. Mroczny, porywczy, z dzikością w oczach, niezwykle przystojny, w chwili słabości prosi ubogą dziewczynę o pomoc. W tym też momencie zaczyna się magia miłości. Czy jednak Vendelin potrafi okiełznać dzikość i brutalność, którą owładnięty jest jej tajemniczy rycerz? Gdy dziewczyna dowiaduje się, kim jest człowiek, który nieustannie zaprząta jej myśli, uświadamia sobie, że ulokowała uczucia w nieodpowiedniej osobie.

Historia zmysłowej, niezwykle namiętnej i jakże trudnej miłości. Otoczka mistycyzmu tajemniczego Lasu Mgieł. Walka ze złem kryjącym się na Svartmosse. To wszystko w przepięknej i przejmującej "Dziewicy z Lasu Mgieł"... Ja ze swojej strony szczerze polecam. Powieść nie tchnie nowatorstwem, ale daje kilka godzin zapomnienia w szarości dni.

Po prostu Margit Sandemo. Czyta się przyjemnie i to najważniejsze :)

Po prostu Margit Sandemo. Czyta się przyjemnie i to najważniejsze :)

W momentach kiedy chce odpocząć od poważniejszej literatury sięgam po książki pióra Margit Sandemo, która zasłynęła z „Sagi o Ludziach Lodu”. Jednak mało kto wie, że pisarka była bardzo płodna – napisała ponad 180 książek. Większość z nich to ckliwe bajki dla dorosłych. „Dziewica z Lasu Mgieł” jest jedną z nich.

Osiemnastoletnia Vendelin po śmierci babki zostaje sama na świecie. Musi szukać schronienia w upiornym Lesie Mgieł, gdyż okrutny rycerz Gerhard twierdzi, że przysługuje mu prawo pierwszej nocy ze wszystkimi dziewicami w podległych mu włościach. Okazuje się, że Las Mgieł tętni życiem. Niedoświadczona Vendelin daje się zauroczyć jednemu z mrocznych jeźdźców, rosłemu, przystojnemu mężczyźnie o dzikich oczach, który nie przestaje z niej drwić...

Do tej pory historycy debatują, czy prawo pierwszej nocy było egzekwowane w Europie. Jednak są podobno źródła, które potwierdzają ten proceder. Wyobraźcie sobie przez moment, że jesteście w takiej sytuacji, że pan zażądał nocy z panną młodą. Co byście zrobili?

Cała historia jest dość schematyczna - rycerz Gerhard jest okrutnikiem, którego bawi nieszczęście podanych. I jest przepiękna dziewoja, którą ten za wszelka cenę chce zdobyć. Ale jest ktoś, kto zamierza pozbyć się pana na włościach.

Opowieść jest banalna, naiwna ale wciągająca. Polecam tym, którzy szukają czegoś łatwego, lekkiego i przyjemnego. Takiego na jedno popołudnie.

Osiemnastoletnia Vendelin po śmierci babki zostaje sama na...

Z autorką Margit Sandemo nie miałam nigdy styczności, dlatego ta książka jest dla mnie czymś nowym. Od jakiegoś czasu jestem właścicielką tej małej i cienkiej broszurki, ale zawsze znajdowałam co innego do czytania, niż ta książeczka i tak mi mijały lata, a książka leżała i leżała, trochę przeszła, ale z wielkim ociąganiem wzięłam się, aby ją przeczytać. No i książka ma w sobie wiele plusów według mnie oczywiście, dlatego nie przestanę na tej lekturze, wciągło mnie i na razie nie spocznę na laurach, aż nie przeczytam całej sagi.

Przyznam, że sięgnąłem po to opowiadanie gdyż bardzo spodobał mi się jego tytuł:) Sto kilkadziesiąt stron przeczytałem szybko i trudno opisać wrażenia z lektury. Bo to w gruncie rzeczy jest taka bajka dla dorosłych. Osiemnastoletnia dziewica, król, który chce skorzystać, tajemniczy absztyfikant-szyderca...Można przeczytać.

Uwielbiam tą autorkę

Uwielbiam tą autorkę

Czytana już X razy i z pewnością, co najmniej tyle razy czytana będzie :)

Moje NAJ opowiadanie pani Sandemo, którą pokochałam całym sercem za Sagę Ludzi Lodu.
Te sto kilkadziesiąt stron to kumulacja emocji i esencja uczuć.
Niewinność, namiętność, miłość, rodzinne tragedie i tajemnice, zdrada, spisek, walka. A to wszystko spowite mgłą tajemnicy i mroku.
Uwielbiam, kocham i cenię autorkę za te swoiste baśnie dla dorosłych.
I jest to lektura łatwa i przyjemna.
Przyjemna odskocznia od codziennych problemów. Oderwanie się od nich i wejście w świat stworzony przez autorkę to dla mnie rozkosz frajda i zastrzyk energii. Lekarze powinni polecać swoim pacjentom czytanie Sandemo, zamiast przepisywać leki!
Bo ona jest lekiem na całe złooo...
Chyba mnie ponosi, więc kończę...
...jest gwiazdą w ciemności...
...mistrzynią świata w radości...

Czytana już X razy i z pewnością, co najmniej tyle razy czytana będzie :)

Te sto kilkadziesiąt stron to kumulacja emocji i esencja uczuć.
Uwielbiam, kocham i...

Przeczytane z sentymentu do autorki :)

Przeczytane z sentymentu do autorki :)

• Margit Sandemo
  • Romans historyczny