Szansa na życie

Oficjalne recenzje i

Wyścig z czasem

Link do recenzji

790 186 98

Będąc w wakacyjnym nastroju, zazwyczaj sięgam po nieskomplikowane książeczki, które nie wymagają głębokiego skupienia. I bardzo często mój wybór trafia na Diane Chamberlain. Zazwyczaj jej książki znakomicie wpisują się w letni relaks, tym razem jednak byłam głęboko rozczarowana. Diane zafundowała mi taką dawkę absurdalnie nierzeczywistych wydarzeń, że oczy otwierały mi się szerzej i szerzej, z niedowierzaniem patrzyłam na kolejne pomysły autorki, które w zamierzeniu miały pewnie ubarwić akcję, w rzeczywistości zaś spowodowały, że z książki, która mogłaby mieć jakiś potencjał, wyszła karykatura powieści obyczajowej. Być może to zbyt ostre słowa, ale takie dokładnie są moje odczucia. Nawet nie chce mi się o niej pisać. Szkoda czasu, szkoda oczu.

Nie mogę się przekonać do tej autorki. Długo się wkręcałam do czytania tej książki. Miałam wrażenie, że czytam o... niczym. Początek mnie wymordował. Po prostu nie podoba mi się styl, jakim została napisana ta powieść.

Sophie jest ośmioletnią dziewczynką, która cierpi na bardzo rzadką chorobę nerek. Lekarze nie dają żadnej gwarancji na poprawę jej stanu zdrowia. Matka Sophie, Janine, decyduje się na zastosowanie eksperymentalnego leku, by uratować życie dziewczynki. Po kilku dawkach dziewczynka czuje się zdecydowanie lepiej i za zgodą matki wyjeżdża na weekendowy biwak z zuchami, z którego nie wraca. Rozpoczynają się poszukiwania Sophie, Janine jako jedyna do samego końca nie poddaje się w poszukiwaniach swojego dziecka. Na nieszczęście okazuje się, że w lesie, w którym możliwe że jest martwa lub żywa dziewczynka, może również znajdować się zbiegła więźniarka skazana za morderstwo. Rozpoczyna się walka z czasem, którego chora dziewczynka ma coraz mniej, jeśli oczywiście żyje...

Historia przedstawiona w książce bardzo mnie wciągnęła. Każdy wątek był interesujący, nie byłam w stanie się oderwać od lektury. Po zerknięciu na różne opinie o książce nie spodziewałam się, że tak mnie pochłonie jej treść. Wciąga, wzrusza, trzyma w napięciu. Ukazuje obraz matki gotowej zrobić wszystko dla własnego dziecka, niezależnie od sytuacji. Jest to druga książka autorki, którą miałam okazję przeczytać i jestem zdecydowanie na tak.

Trochę się zawiodłam.... Nieciekawy początek (jakieś retrospekcje, analizy wewnętrzne matki) , po 200 stronach coś drgnęło i wątki wysypały się jak z rękawa. Przy takim natężeniu, nie udało się autorce dobrze rozpisać każdego z nich, więc stąd moja niska ocena. To tak jakby czekać 4 godziny na posiłek, po czym szef kuchni daje Ci 1 godzinę na zjedzenie 12 apetycznych półmisków. Cóż, nie zmieni to jednak mojej wielkiej sympatii do autorki i przymykam oko na tego średniaka :)

Nie wciągnęła mnie ta historia i styl autorki jakoś specjalnie nie przypadł do gustu. Szczerze? Trochę męczyłam tę ksiązkę... A może to książka męczyła mnie? Jak dla mnie nic specjalnego

Ośmioletnia Sophie cierpi na rzadką chorobę nerek. Lekarze nie dają jej szans na przeżycie. Przez częste dializowanie szpital staje się jej drugim domem. Matka dziewczynki jest zrozpaczona. Na jej oczach dziewczynka gaśnie z dnia na dzień. Kiedy pojawia się cień nadziei na polepszenie zdrowia córki Janine godzi się na wszystko , powierzając życie córki w ręce lekarzy. Mimo sprzeciwu rodziców i byłego męża decyduje się na eksperymentalne podawanie leku chorej córce. Sophie zaczyna reagować na podawany lek zmniejszając tym samym częstotliwość dializ. Jej stan diametralnie się poprawia. Dziewczynka pragnie żyć jak inne dzieci . Namawia swą mamę na weekendowy wyjazd z zuchami. Janine ulega namową córki i godzi się na jej udział w biwaku.
Nie wie jednak , że córka z tego wyjazdu nie wróci.

Wciągająca. Wzruszająca. Trzymająca w napięciu.
Polecam

Wciągająca. Wzruszająca. Trzymająca w napięciu.
Polecam

Sytuacje trochę nierealne, dziwne zbiegi okoliczności, ale jak zwykle czytając książki tej autorki nie mogłam się oderwać, czekając, co będzie dalej :)

To piąta pozycja tej autorki po którą sięgnęłam i póki co, jest ona chyba najsłabsza. Cała historia miała potencjał. Dwa odrębne, ciekawe wątki: choroba, cudowny lek, poszukiwania zaginionego dziecka, z drugiej strony oskarżenia o morderstwa, ucieczka przed światem zewnętrznym. Dwa portrety matek i ich poświęcenia dla córek. Mogło być naprawdę dobrze, wyszło jednak dość przeciętnie. Żaden z bohaterów mnie nie przekonał - jedynie postać Sophie wzbudzała we mnie żal i smutek. Reszta postaci była jakaś taka...sama nie wiem..wyprana z emocji. Dodatkowo zakończenie...trochę autorka popłynęła moim zdaniem - za dużo zadziało się przez ostatnie kilkanaście stron. Po skończeniu książki poczułam zdziwienie, że to już.

Diane Chamberlain Szansa na życie Zobacz więcej