Ostatni z wojowników

Okładka książki Ostatni z wojowników Mary Elwyn Patchett
Okładka książki Ostatni z wojowników
Mary Elwyn Patchett Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Seria z Kogutem literatura piękna
Seria z Kogutem
Last warrior
Wydawnictwo Iskry
1970-01-01
1970-01-01
Teresa Długoszewska
Australia Aborygeni literatura australijska

Pierwszy raz przeczytałam tę książkę w podstawówce i ta wczesna lektura wyraźnie odbiła swoje piętno na moim dziecięcym sercu. Wciąż wracam do 'Ostatniego z wojowników'.

Co dobrego tutaj znajdziemy?

1. Magiczność: może to faktycznie chodzi o mój dość wczesny kontakt z książką, ale za każdym razem, kiedy ją czytam, nie mogę oprzeć się wrażeniu fantastyczności i dziwności.
2. Autentyzm, bardzo dobry styl, treść pełna ciekawych informacji,

3. Australia w tle ukazana poetycko przy całej oszczędności języka.

O, pamiętam też, że bardzo podobały mi się opisy i kreacja postaci.

Co dobrego tutaj znajdziemy?

Co to jest brit?
Brit to amulet, talizman ostrzegający przed niebezpieczeństwem.

Jak się go robi?
To zasuszona dłoń kogoś kogo własnoręcznie zabiłeś. Po długim i żmudnym procesie suszenia jest całkiem nieduża.

Jak się używa?
Należy powiesić ją tak, aby znajdowała się pod twoją pachą. Paluszki podrapią cię delikatnie, gdy coś ci zagraża - np. jakiś dziki zwierz.

Dlaczego to działa?
No cóż. Twoja ofiara pragnie być pomszczona przez swoją rodzinę, toteż nie chce, aby coś ci się przypadkiem stało zanim dopadnie cię odpowiednia zemsta.

Zemsta być może nigdy cię nie dopadnie, choć niektórzy krewni twojej ofiary z pewnością poświęcą na to całą swoją energię i życie. W tych czasach dużo rodzin jest już na wymarciu, toteż być może nie masz się czego obawiać.
Jeśli jednak wróg cię wytropi, być może i po 10 czy 20 latach, brit oczywiście nie zareaguje. Dosięgnie cię zemsta, a po twojej śmierci to twoja dłoń będzie mogła służyć za amulet. Może masz jakiś krewnych gotowych cię pomścić?

I tak w kółko przez wiele, wiele pokoleń.

To tylko jeden z drobnych zwyczajów, przedstawionych w książce. Najbardziej zapadł mi w pamięć, a jako że minęło kilka lat od przeczytania książki, być może odrobinkę go wyolbrzymiłam czy przekręciłam.

Co to jest brit?
Brit to amulet, talizman ostrzegający przed niebezpieczeństwem.

Jak się go robi?

Jak się używa?

Dlaczego...

• Klasyka
  • Przeczytane przed LC
  • Miejska
  • Mamy w domu
  • Australia Oceania

Dodaj cytat z książki Ostatni z wojowników