Mit Syzyfa

Albert Camus Wydawnictwo: De Agostini, Ediciones Altaya Polska Seria: Arcydzieła Wielkich Myślicieli klasyka
Mythe de Sisyphe
klasyka
Joanna Guze
Arcydzieła Wielkich Myślicieli
szkice literackie francuskie literatura francuska

Nie zgadzam się, ze tekst nie broni się współcześnie. Fakt, myślenie Camusa jest z lekka archaiczne. To jednak, ma swój sens. Przesłanie tego tekstu w pewien sposób jest takie, że Camus postrzega życie ludzkie jako pełnię absurdu, jednak może być ono (to życie) także radością, wówczas gdy zrozumiemy na czym polega nasza udręka. Świadomość pomaga nam zwyciężać. Pytanie...

Tekst nie broni się w kontekście współczesnej wiedzy psychologicznej.

Otacza nas abstrakcja. Żyjemy, choć wiemy, że czeka na nas śmierć. Walczymy, choć nasza walka nie ma sensu. Mamy zasady i ideały, choć nikt ich nie wynagrodzi. Znamy bezsens swojego losu i przejściowość istnienia. Nie zmienimy przeznaczenia. Ale w pogardzie i akceptacji znajdziemy wolność i zwycieństwo. Tyle z Syzyfa w wykonaniu Camus.

"Il faut imaginer Sisyphe heureux."

Na półkach: , , , ,

Jest to najpiękniejszy esej, jaki do tej pory przeczytałam w życiu!
Jest to najpiękniejszy obraz człowieka złamanego, ale nie pokonanego.

Autor w sposób mistrzowski przedstawia postać, którą wszyscy znamy z mitologii, a raczej przedstawia sam moment kary, na jaki bogowie skazali Syzyfa. Widzimy ten moment, kiedy głaz, pchany przez Syzyfa leci w dół, choć był niemal na...

• Filozofia
  • Chcę w prezencie