Powiedz prawdę

Okładka książki Powiedz prawdę Sophie Hannah
Okładka książki Powiedz prawdę
Sophie Hannah Wydawnictwo: G+J Cykl: Konstabl Simon Waterhouse (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Konstabl Simon Waterhouse (tom 5)
A Room Swept White
G+J
2011-09-21
2011-09-21
2010-08-19
Piotr Kaliński

Troszkę mnie zmęczyła ta książka. Zapowiadała się całkiem ciekawie, ale główna bohaterka była mocno irytująca, nie do końca rozwiązał się główny wątek powieści i zakończenie nie dało mi satysfakcji. Da się przeczytać, ale równie dobrze można tę książkę odpuścić i niczego się nie straci.

To chyba nie najlepsza książka z cyklu, fabuła trochę na siłę, zakończenie też nie szczególnie zachwyca.
W porównaniu do tomów poprzedzających mało ciekawe monologi.
Ale entuzjasta książek Hannah i tak przeczyta.

W porównaniu do tomów poprzedzających mało ciekawe monologi.
Ale entuzjasta książek Hannah i tak przeczyta.

Dziękuję LC za wyzwanie ponieważ książkę przeczytałam tylko dzięki styczniowemu zadaniu - przeczytaj książkę-prezent. Leżała bowiem ona już na stercie "do oddania".
Niezbyt zainteresował mnie opis na końcu książki, zniechęciła okładka - myślałam, że to jakaś podszyta nieco kryminałem ale jednak obyczajówka a tutaj takie zaskoczenie :O
"Powiedz prawdę" to kryminał z bardzo mocno rozbudowaną fabułą, wielowątkowy z ciekawym tłem zarówno psychologicznym jak i medycznym. Dodatkowy plus za poruszenie bardzo mi bliskiej problematyki szczepień. Nie jest to w książce mocno wyeksponowane ale każda okazja do zastanowienia i samodzielnego myślenia na ten temat jest dobra (za to dodatkowa gwiazdka).
Być może książka jest trochę za bardzo przekombinowana, bohaterowie stosują niekiedy skróty myślowe przez które łatwo się trochę pogubić i na końcu zostawia lekki niedosyt ale generalnie to całkiem niezła pozycja.
W każdym razie cieszę się, że jednak dałam jej szansę.
Polecam

"Powiedz prawdę" to kryminał z bardzo...

No cóż.. po przeczytaniu tej książki, chciałam ją jakoś skomentować, ale szczerze mówiąc jedyne co przychodzi mi do głowy to : "bez komentarza".
Jedynym plusem tej książki jest bardzo dobry pomysł na fabułę (dlatego daje kilka gwiazdek). Niestaty na tym się kończy.
Postacie w tej książce są, mówiąc krótko, beznadziejne i mdłe. Podczas lektury miałam wrażenie, że żadna z nich nie jest normalna, każda z masą problemów emocjonalnych. Policja nieudolna. Dialogi chaotyczne. Dawno się tak nie męczyłam z książką. Wystarczyło przeczytać pierwszy rozdział i ostatni. Środek w ogóle nie potrzebny. To jest moje drugie spotaknie z tą autorką, chciałam dać jej jeszcze szanse, ale tym razem na pewno jest to ostatnia książka tej autorki jaką przeczytałam.

1969

Bardzo dobry thriller z ciekawym tematem -matki dzieciobójczynie, śmierć łóżeczkowa,kiedy można orzec ,że są winne ,czy nie?
Przez cały czas czytania autorka wodzi nas za nos nie zostawiając jednoznacznej odpowiedzi,przeplata ze sobą bohaterów,wątki,raz nakierowuje nas na jedną prawdę,by za chwilę ją obalić.Nie ogranicza czytelnika-sami wybierzcie jaką prawdę wolicie.
Dobry,na prawdę dobry -wciąga,intryguje i daje do myślenia.Polecam.

Stwierdzam u siebie masochistyczne skłonności, skoro pozwoliłam sobie doczytać tę książkę do końca. Mózg paruje i ręce opadają. Ta pozycja funduje umysłowe męczarnie od pierwszej do ostatniej strony.

Sophie Hannah wykreowała w swojej książce rekordową ilość postaci kompletnie niezrównoważonych psychicznie i emocjonalnie. Śledzenie ich zachowań, dialogów i (o zgrozo!) myśli, wyczerpywało bardziej niż fizyczny trening z Chodakowską.
Do tego odnosiłam wrażenie, że co jakiś czas czytam jedno i to samo. Ciągłe powtarzanie przez autorkę pewnych informacji sprawiało, że moja irytacja tym czytadłem sięgała zenitu.

Nie. Nie. Nie. I jeszcze raz nie.

Całkiem fajna książka, poruszająca temat dzieciobójstwa i osób skazanych za te zbrodnie.

Jakoś ją przemęczyłam. Główna bohaterka jest strasznie denerwująca, wiele wątków jest niewyjaśnionych, nie wiadomo skąd, niedokończonych, sam się czytelniku domyśl. To co najbardziej interesowało - a więc zabójstwa czy przypadkowa śmierć dzieci - moim zdaniem nie zostało wyjaśnione, za to cała "tajemnica" śmierci jednej z matek nie trzyma w napięciu, nie pozwala czytelnikowi samemu po kawałku domyślać się prawdy. Jest denerwująca gadanina, i ostatnie 10 stron nagle wszystko wszyscy bohaterowie już wiedzą. A szkoda, bo można było pociągnąć bardziej wątek zagadkowych liczb, wciągnąć czytelnika w ich zagadkę, żeby razem z bohaterem to rozpracować. Do książki nie wrócę.

Dla mnie było zdecydowanie za dużo osób w tej historii i związanymi z nimi wątkami. W połowię się wkurzyłam i musiałam sobie wszystko zapisać na karteczce, bo wszystko by mi się pokręciło.
Gdy się odnalazłam w tym wszystkim i byłam wciągnięta w powieść, to nie powiem...historia bardzo przypadła mi do gustu.
Mimo tylko sześciu gwiazdek dla autorki, to nie mówię "nie" innym książkom pani Hannah.

Mimo tylko sześciu gwiazdek dla autorki, to nie mówię "nie" innym...

Ostatnia książka z tej serii Sophie Hannah przeczytana. Szkoda, że już wszystkie za mną, bo to naprawdę dobre historie dla kryminałolubnych:)

W "Powiedz prawdę" śledzimy losy producentki telewizyjnej, Fliss Benson, która pewnego dnia otrzymuje tajemniczą kartkę z szesnastoma cyframi, których znaczenia oraz nadawcy nie zna. Jednocześnie dowiaduje się, że ma zająć się rozpoczętym już dokumentem o pomyłkach sądowych, dotyczących kobiet oskarżonych o dzieciobójstwo. Po niedługim czasie jedna z tych kobiet zostaje zamordowana, a morderca pozostawia obok jej ciała taką samą kartkę z cyframi, jaką otrzymała Fliss...

To z pewnością jedna z lepszych części tej serii, może nawet ulokowałabym ją w pierwszej trójce.
Temat niełatwy- matki (opiekunki) oskarżone o zamordowanie dzieci. Nie czytało się tego z lekkością, tym bardziej, że sama autorka, jak już bierze na tapetę jakieś społeczne zjawisko czy problem natury psychologicznej, to poświęca temu sporo uwagi i czytelnik czuje, iż do tematu podeszła kompetentnie. Nie przechodzi się więc przez tę tematykę obojętnie.
Fabuła jak zawsze jest tu tak zawiła, że każdy rozdział przynosi nieoczekiwany zwrot akcji. Nic do końca nie jest jednoznaczne, tylko czarne lub tylko białe, nawet sam morderca oraz jego motywacja. I nawet same bohaterki, oskarżane o dzieciobójstwo.

Przez te dziewięć spotkań z głównymi bohaterami, naprawdę zapałałam do nich sympatią, wczułam się w ich świat...tak, tak, dla kogoś, kto nie czyta brzmi to jak paranoja, zaczątki choroby psychicznej i tym podobne- przyzwyczajać się do papierowego efektu czyjejś wyobrażni, ale książkolubni pewnie wiedzą, o czym piszę;) Smuteczek więc, że to już koniec. Czytane nie zawsze po kolei, nie zawsze jednym ciągiem, ale zawsze z zaciekawieniem i powtarzanymi w myślach słowami: "Nieźle, pani Hannah, kolejny raz udowodniła pani, że mój zmysł dedukcji, niczym u Sherlocka Holmesa, jest tym, czego jednak nie posiadam";)
Kto nie zna, niech pozna, a ja czekam na kolejne kryminalne zmagania konstabla Simona Waterhousa i jego ekipy:)

• Ebooki
  • Sophie Hannah